• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    Oběžník pana ředitele:
    Existuje tu klub [Twitter - rychloblogy] ... kdo chce každodenně debatovat o této síti, postovat třeskutě vtipná meme, doporučuju se přesunout tam, tady nechám fakt minimum.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CRAZY_IVAN: tak zrovna v Americe je asi cena kvalifikované pracovní síly trochu vyšší a ty levné bezdráty tam tím pádem nebudou tak úplně levné. A tím pádem tomu Starlink může konkurovat... je to nakonec jen forma trochu vyššího nájmu za vhodnější lokalitu pro bezdrátové AP, nic víc...

    Ale v obecné rovině, když srovnatelnou technologii dáš na hodně vysoký kopec, tak tě to ve většině zemí vyjde levněj a nebo při stejných nákladech dosáhneš stejné propustnosti. ta poptávka se nakonec nějak stabilizuje, i když nepopírám, že třeba poptávka po Internetu na palubách dopravních letadel bude asi celkem obrovská...
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    CRAZY_IVAN: jo jeste jsem zapomnel na Pakistan a Banglades, vschno potencialne mista kde s nebavime o bohem zapomenutych vesnicich, ale o milionovych slumech na rozloze Zizkova primo v cetru zeme.. Zalezi jak moc restriktivne se k tomu postavi tamni vlady, v CLR to vyresili uz davno tak, ze cela populace vcetne nejvetsich der v Tibetu a Ujgursku maji uz ted internet v mobilu, pouzivaj to pravidelne i babicky na venkove pac se bez toho neda udelat uz pomalu nic, ani koupit zelenina na trznici.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    SUMAC: ano, tohle bylo pro kontext. Myšleno tak, že ani ve vyspělém státě je budování infrastruktury problém. Cena technologie půjde dolů (už teď ta cena terminálů je jinde než na začátku) a časem půjde určitě i měsíční tarif dolů. Takže je to jen otázka času, kdy se prostě na internet složí jedna vesnice. A stane se to spíš než taháním kabelů po zemi.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    CRAZY_IVAN: USA ale neudela 2.9 miliary lidi, tohle je prevazne Indie a Indonesie/Malajsie plus huste zalidnene casti Afriky, kde to zije vsechno ve slumech kolem velkych mest.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    (to jen pro kontext, že i v bohaté zemi je to problém)
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    XCHAOS: Unfortunately, 22.3 percent of Americans in rural areas and 27.7 percent of Americans in Tribal lands lack coverage from fixed terrestrial 25/3 Mbps broadband, as compared to only 1.5 percent of Americans in urban areas, according to a recent report by the Federal Communications Commission.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JARDABEREZA: ano, zajímavý graf, neznal jsem. Ale většina z těch 2 miliard nežije v nějakých odlehlých lokalitách. To může být i v hustě zalidněných částech světa, kde ale lidi nemaj peníze na vlastní terminál (ani na mobil, natož notebook) a nebo na měsíční paušál. Nebo nemají stabilní dodávky elektřiny (někteří z nich). Pokud jsou na tom takhle, tak řešením není ultradrahý satelitní internet s poměrně vysokým paušálem, ale spíš nějaké komunitní wi-fi a lepší redistribuce secondhand počítačů a mobilů. Tím nezpochybňuju užitečnost satelitního internetu, ale cenové relace budou vždycky takové, že dostupnou kapacitu vykoupí boháči na jachtách, aby přes to gamesili nebo čuměli na internetovou televizi a youtube, a v těch zapadlých vesnicích vždycky bude řešením spíš nějaký levný místní bezdrát, který nakonec na jednu broadbandovou linku za pár dolarů měsíčně pověsí tisíce koncáků...
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    KOUDY: Ten market má pořád potenciál 2 940 000 000 lidí. Já si zase říkám, proč tahat kabel do každé menší vesnice... mohli by mít ve vesnici celphone tower se starlink terminálem a věž by to přesdílela jako mobilní signál/internet všem v dosahu. Bude to pomalé, ale bude to tam. 40 % populace pořád ještě bydlí na vesnicích (celosvětově)

    V minitaturní Evropě, kde máme dobrou infrastrukturu k tomu není moc důvod, ale všechny kontinenty nejsou stejné. Já bych se představil tak půl miliardy o dekádu později.

    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Tak tohle bude dobry v nejakejch remote lokalitach..na jachtach..zaoceanskejch lodich apod..Nerekl bych ze to vyuzije vic nez treba 50 milionu lidi na planete. Ted jsme snad nekde kolem 2 milionu aktivnich uzivatelu.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    Mi přijde, že se na to pořád díváte pořád evropskýma očima. Zajímalo by jaké je pokrytí v rozvojových zemích. Tam se životní úroveň zvedá celkem rychle a brzy z nich budou noví zákazníci. Co se týče např. Afriky tak některé země úplně přeskočili dlouhé období telefoních linek (nikdy je neměli) a začínají rovnou s mobily.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: ano, ale poptávka tu je a dosah sítí postupně roste. satelitní sítě jsou řádově nákladnější a okno příležitosti, během kterého jsou konkurenceschopné i jinde, než v mezních případech (paluba lodi, letadla, odlehlá divočina...) se bude postupně zmenšovat.

    (což je dobře, protože nikdo nechce atmosféru zamořit hliníkem z milionu zaniklých družic....)
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: pevné sítě (alespoň v "civilizovaných zemích") si také nelze jen tak kopat/věšet bez povolení...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: tak nebavím se o mobilních, ale o pevných sítích. na ty žádné licence nepotřebuje. investice do optik má návratnost asi tak 10 let, ale dřív nebo později ty optiky budou skoro všude. Náklady na provoz pevné sítě neklesnou nikdy úplně k nule, protože je to nějaká práce s údržbou a životnost aktivních prvků není nekonečno, ale v zásadě jde očekávat trend navyšování kapacity za nějaký rozumný paušál (kdo by se s tím shapeoval, od určité kapacity.

    Starlink byl okrajově zajímavý tím, že nějaký čas nabízel "víc broadband", než 5G a taky v místech, kde 5G není. Ale míst s pevným internetem bude přibývat, protože lidi budou mít tendenci dohledovat svůj majetek na pevných místech (kamery, chytré domácnosti, solární elektrárny, whatever...) a na to se zkrátka mobilní připojení nijak zvlášť nehodí. Starlink nakonec směřuje ke zpoplatnění podle objemu přenášených dat, protože u bezlimitního broadbandu nikdy není žádná "dostatečná kapacita", vždycky uživatelé vyčerpají všechno. A jakmile budou data zpoplatněná, tak budou uživatelé hledat alternativy a počet lokalit, kde se Starlink vyplatí proti místnímu pevnému připojení bude klesat. Samozřejmě to potrvá, ale ne desítky let.

    Dejme tomu i nomádi v obytných přívěsech nakonec stejně nakopnou Starlink jen když budou mimo dosah nějakého free wifi. A legální místo ke kempování bude nějaké to free wifi nakonec obnášet (protože i ta legální místa budou soutěžit v poskytovaném komfortu)
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: hahaha, broadband logicky free? V kterém vesmíru? Dokud budou telco-opové s licenčními frekvencemi, tak broadband free nebude nikdy a frekvenčních "free" pásem je málo (zvláště v nižších frekvencích)...
    ...jediný "killer" by pro tyhle opy byla mesh-like aplikace, kdy by si každý doma mohl dát krabičku/krabičky, které by dokázaly udělat i efektivní routing a těm poskytnout konketivitu (něco jako bylo kdysi v začátcích CZ-free a jiné podobné WiFi aplikace u nás koncem 90.let).

    Teď nejbližší potenciální možná "next-big-thing" by byla otevřená síť IoT , aby opět nedocházelo ke zhroucení provozovatelů typu SigFox či vendor-telco-lockin typu IoT-NB, kde opět byla by nutnost spolehlivého routingu skrze mesh a brána/brány s/do Internetu, ale muselo by to být prostě plug-and-forget pro uživatele (a pro kutily s návodem na snadné seskládání)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: takhle, je to tlak na telco, aby povrch země pokryl bezplatným a efektivním meshem. Starlink časem bude mít význam pouze ve fakt odlehlých lokalitách, někde v horských údolích, na Aljašce, na moři... bude to "nájemné v divočině", všude jinde bude broadband logicky free (nebo za nízký paušál)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    musia trochu este popracovat na tej chodzi, zatial chodi jak nejaky joe biden, keby sa spojili s boston dynamics, tak to by uz optimus skakal salta, ale myslim ze tych odkupil nedavno hyundai

    Optimus Goes For a Walk - Tesla Bot with Elon Musk
    https://www.youtube.com/shorts/M5zqU1a5Oog
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: "next decades", to jako po roce 2100? Na co bude lidstvo potrebovat 1M satelitu, budeme mit 10 konkurencnich siti o 100k satelitech? Tolik nechce ani americka obrana, a ni jedna z telekomunikacnich firem (vcetne SpaceX) .. a i kdyby startovalo 100k satelitu rocne na 1000-10k raketach ~ 3 - 30 startu denne, vetsina znich pujde interplanetarne a k Zemi se uz nikdy nevrati, pokud neprivezou neco co by se melo dostat na povrch Zeme .. no potom asi "neshori", ale "pristanou".
    L5D
    L5D --- ---
    PER2: to je ale srackovej clanek.. zajimavej problem, existuje k tomu neco co proslo peer review?
    PER2
    PER2 --- ---
    nejaka doomsday cetba:


    Potential Perturbation of the Ionosphere by Megaconstellations and Corresponding Artificial Re-entry Plasma Dust

    500,000 to 1 million satellites are expected in the next decades, primarily to build internet constellations called megaconstellations. These megaconstellations are disposable and will constantly re-enter and be replaced, hence creating a layer of conductive particulate. Here it will be shown that the mass of the conductive particles left behind from worldwide distribution of re-entry satellites is already billions of times greater than the mass of the Van Allen Belts
    Potential Perturbation of the Ionosphere by Megaconstellations and Corresponding Artificial Re-entry Plasma Dust
    https://arxiv.org/html/2312.09329v1
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    2024 Tesla Model 3 Refresh: The Perfect Starter EV!
    https://www.youtube.com/watch?v=iueGI4CzP-0
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam