KOUDY: nevěřím, že zrovna u Berlína by se nenašel nějaký brownfield po opuštěné socialistické nebo spíš dokonce i druhoválečné fabrice. Já si spíš myslím, že tohle je už cílený kalkul na to přilákat pozornost médií a vyvolat kontroverzi. Ještě dovedu pochopit, když někde chtěj těžit uhlí, i když si myslím, že už by se těžit nemělo: ale holt tam pod tou zemí je a někdo chce, je to nějakej zdroj. Tahle fabrika mohla klidně stát o kus vedle, nemusela se stavět místo lesa. Východní Německo je posetý pustinou po těžbě hnědýho uhlí a různými postindustriálními prostory, které by se holt musely zrekultivovat a případně by nebyly tak blízko velkoměsta.
Asi nikdo neříká, že se má veškerá výstavba čehokoliv zastavit, ale když městský developeři můžou pracovat s brownfieldy, jako v Praze v prostoru kolem redukovaných nádraží, např. v Holešovicích nebo na Smíchově, tak proč by industriální developeři nemohli fungovat stejně?
Tady je to podle mě vysloveně mediální masáž, protože ekologický aktivisti jsou nepopulární u mainstreamu, tak se úmyslně dělá něco, aby se vyvolala konflikt a aktivisti začali bejt aktivní a brand si tím buduje image u toho mainstreamu. Přijde mi to šílený, popravdě.