Komentář: Uživatelé budou poslušnými součástkami, vzkazují Musk a spol. - Seznam Zprávyhttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-komentar-nove-zbozi-technologickych-firem-misto-hracek-lepsi-svet-272419Jsme svědky proměny technologií v nástroje kontroly. Dříve jsme věřili, že pokrok přijde skrze lepší technologie, dnes nám tech miliardáři tvrdí, že pokrok přijde skrze jejich vize světa implementované pomocí těchto technologií.
Miloš Čermák – Wikipediehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_%C4%8Cerm%C3%A1kJsem tak starý, že pamatuju dobu, kdy jsme věřili, že technologie změní svět k lepšímu. Opravdu, ale i ironicky. Ostatně, „making the world a better place“ bylo ikonické heslo seriálu Silicon Valley (2014–2019), který si dělal legraci z kultury technologických startupů a jejich zakladatelů.
Snaha změnit svět maskovala touhu vydělat peníze a stát se miliardáři. Bylo to průhledné a komické a povedlo se to jen málokomu. Mnohé z nich známe. Jsou to lidé jako Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg nebo Peter Thiel. Mnohé z nich jsme zároveň viděli na inauguraci současného amerického prezidenta.
A ano, tihle lidé zase chtějí změnit svět k lepšímu. Jenomže to tentokrát myslí vážně. Mají k tomu i svého druhu manifest. Klidně by jím mohla být knížka Technologická republika od Alexandera C. Karpa, spoluzakladatele firmy Palantir Technologies. Mapuje to, jak se technologická elita změnila od éry Stevea Jobse k dnešním oligarchům.
THE TECHNOLOGICAL REPUBLIC | Kirkus Reviews
https://www.kirkusreviews.com/book-reviews/alexander-c-karp/the-technological-republic/Zakladatelé jako Steve Jobs se tvářili jako vizionáři, ale v jádru to byli především obchodníci. Prodávali nám iPody a iPhony, ne vize nového společenského řádu. Nebyli to architekti našich životů, jen dodavatelé užitečných hraček. Někdy to bylo únavné, jindy inspirující. Marketingové šarády Jobse, Balmera a dalších budily úsměv, avšak ne obavy.
Jenže zlatá éra Silicon Valley skončila. Dětský pokojíček s hračkami se proměnil v tréninkové centrum pro sociální inženýrství. A tomu teď velí muži jako autor zmíněné knížky či jeho kamarád Peter Thiel: novodobí kněží technologického kultu, který se už nespokojí s tím, že nám usnadňuje život. Oni ho chtějí řídit.
Karpova kniha tuhle změnu popisuje. Kritizuje moderní Silicon Valley za přílišnou apolitičnost a touží po návratu k éře, kdy nejlepší mozky tehdejší vědy jako Oppenheimer spolupracovaly s vládou na vývoji atomové bomby. Ostatně sám Karp jde příkladem: Jeho Palantir vyvíjí špičkové technologie například i pro americkou a izraelskou armádu.
All Watched Over by Machines of Loving Grace (TV series) - Wikipediahttps://en.wikipedia.org/wiki/All_Watched_Over_by_Machines_of_Loving_Grace_(TV_series)1-1 All Watched Over by Machines of Loving Gracehttps://www.youtube.com/watch?v=I6EBpLfLHCA&list=PLC4E798CAE3E10597