• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    Oběžník pana ředitele:
    Existuje tu klub [Twitter - rychloblogy] ... kdo chce každodenně debatovat o této síti, postovat třeskutě vtipná meme, doporučuju se přesunout tam, tady nechám fakt minimum.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: no my taky měli donedávna spoustu převěsů a ani dnes jsme je všechny nesudnadli :-) ale pokud nejsi CETIN, nemáš šanci dosáhnout zkolaudování převěsu jako součásti veřejné telekomunikační sítě: sice majitel objektu ti to dovolit může, ale obec udělá v nejlepším případě mrtvého brouka a bude ti to tolerovat. ale podle mě není zákon, na základě kterého by sis od obce mohl nechat zapsat věcné břemeno na převěs nad obecním - tak, jako ti ho nechá zapsat na zakopané vlákno...

    samozřejmě Starlink je americký model, šitý na míru americkému modelu dotací i korporátní poptávce (která jednoznačně chce podchytit telekomunikace na palubách letadel, což dává naprostý smysl... nebo to dávalo v éře před covidem, ale ten trh se rychle vrací do původních měřítek...). Ale i v USA mají svoje specifika: obce (města) tam nějak nesmí investovat peníze z daní do svého vlastního broadbandu, pár jich to (možná, částečně) obešlo projekty jako Google fiber, kdy to zaštítil silný hráč, který ale běžně telco operátorem není. Myslím, že ta paralela, že si v USA obec nemůže zainvestovat vlastní sít' u nás odpovídá velmi zhruba tomu, že ti nemůže u nás obec dát věcné břemeno na telco převěs - pokud tento neexistoval už před rokem XY, ale v té době existovala pouze infrastruktura, kterou zkoupil CETIN, takže zřejmě došlo k nějakému "zdědění" určitých monopolních výsad i na jinak liberalizovaném trhu.

    Obecně v USA jsou ještě přísnější pravidla pro "nedovolenou státní podporu" - a v podstatě když tam vybíráš daně, což státy a města nějak dělají, tak bys neměl konkurovat v podnikánímu tomu subjektu, od kterého ty daně vybíráš. takže i dotace určené na broadband byly šité na míru "venkovskému broadbandu". Elonovi se podařilo tyto dotace shrábnout a vybudovat za to broadband i pro paluby letadel (což jsem tedy už rok dva čekal, že bude ohlášeno).

    pozor jsme tu #offoptic, vedeme #kecy - můj letní stratelitní projekt pro chaty u Prahy je můj a ne Elonův a nemůžeme ho tu diskutovat :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam