• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALMADDocker a kontejnery
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GIOMIKY: Docker je o konzistentním nasazení kódu do produkce. Můžeš si upéct packerem VM, ale Docker má pár dalších užitečných features díky orchestraci, že tě VM sami o sobě přestanou zajímat. Kdyby byl Docker jen na vývoj a testování, tak nikoho nezajímá. Přínos je v běhu na produkci a orchestraci. O tý struktuře souborů dockeru si můžeš přečíst v dokumentaci. Ale chápu, že běžný IT je spovykaný z každý novinky, kterou neví jak vstřebat.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    HOUMLES: jj, nic pro mne... chapu ty vyhoody z hlediska setreni zdroju... ale wokna na tom nespustim a hlavne ten bordel na fs me odradil... plus chapu, ze je to super easy na nejaky testovani a vyvoj, ale rad zainvestuju cas a zdroje do rozchozeni vm. Diky moc
    HOUMLES
    HOUMLES --- ---
    GIOMIKY: a pak kdyz budes chtit treba rozjet jeste postgres tak prave diky vrstvam dockeru, uz se dotahne jenom ten postgres a vyuzije to ty vrstvy z mysql (za predpokladu, ze to bude taky vychazet ze stejny verze alpine image). zatimco ty uz bys mel pusteny 2x VM :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    HOUMLES: ok, chapu
    HOUMLES
    HOUMLES --- ---
    GIOMIKY: nemas tam tu zbytecnou vrstvu VM (emulace hw apod) a celej system ... kdyz bys chtel rozjet treba mysql v qemu tak ti to bude zabirat min 5GB a zrat zbytecne ramky celej OS, kdezto v dockeru treba na alpine image to ma tak 100MB a fakt ti bezi jenom proces mysql
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    HOUMLES: ok a v cem je to vlastne vyhodnejsi, nez virtualni stroj se snapshotem?
    HOUMLES
    HOUMLES --- ---
    GIOMIKY: tak to je tak trosku princip dockeru, ze je tvorenej z vrstev :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MUXX: Ale asi jo. Jenom jsem si ten chaos prohlizel a nebyl jsem zej stastnej. Je mi sympatictejsi mit konteiner, souborovy system hosta jako jeden soubor. Lepe se mi s tim manipuluje.
    MUXX
    MUXX --- ---
    GIOMIKY: Tam je vsechno ne? Image, volumes vcetne vsech layers. $docker system prune ti to neprocisti?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Dotaz... xo je to silenej bordel v /var/docker? Nejaky krypticky soubory, du -hs nedobiha. To na disku nechci. Respektive jsem kvuli tomu s dockerem skoncil, odinstaloval a na moje legrace mi staci qemu.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    FALLENANGEL: Mozna lepsi vzit to od zacatku:

    Manage data in Docker | Docker Documentation
    https://docs.docker.com/storage/
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    UETOYO: Ten adresar ze sdilenyho disku musis nejakym zpusobem namountovat do toho kontejneru.

    Use bind mounts | Docker Documentation
    https://docs.docker.com/storage/bind-mounts/
    BLACKOUT
    BLACKOUT --- ---
    Je Swarm este in?

    Pri MicroK8s, K3s by som swarm skusil maximalne ako "pohlad do historie" a siel dalej
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Ahoj,
    muzete mi prosim nekdo vysvetlit polopaticky k cemu je tohle? Znamena to, ze si muzu vytvorit "virtualni" pocitac na vice fyzickymi stroji?
    Swarm mode overview | Docker Documentation
    https://docs.docker.com/engine/swarm/
    Pouzivate to nekdo?
    Predem diky
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    What is better than containerization? Virtualization ;)

    Behind the scenes, AWS Lambda
    https://www.bschaatsbergen.com/behind-the-scenes-lambda
    MORTAELTH
    MORTAELTH --- ---
    Helm je standard pro templatovani / deployovani
    Operator pattern ma sirsi zaber, ale videl jsem pouziti i jen pro deployment / postdeploy konfiguraci. Napr. Prometheus-Operator, nebo Kube-Prometheus projekt. Na jednoduchy appky, o ktery se pak ani nemusis nejak starat / konfigurovat, jen je nainstalujes a sedej tam, nemaji zadnou vnitrni logiku, ktera by ridila jine resourcy v kubernetes je Operator kanon na vrabce.


    My jsme se helmu vyhnuli. Na orchestraci vseho pouzivame Pulumi (kterym instalujeme krome cele infrastruktury take naseho operatora, ktery pak instaluje nase backend aplikace).
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    JON: když jsem si dělal PoC, tak jsem si to templatoval v ansible;-) dneska bych asi šáhl pro kapitan. Helm mě přišel překoplikovaný tehdy. Ale nějak si mi furt K8s vyhýbá, tak nemám produkční zkušenost.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    JON: Probiral jsem to s kolegama a potvrdili, ze Helm je 'community standard' pro templatovani.
    JON
    JON --- ---
    VELDRANE: ok, podivam se na to. dik.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam