• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SA213Elektronická Evidence Tržeb (EET)

    Harmonogram spuštění EET

    1/12/2016  zákon v platnosti! Ubytovací a stravovací služby
    1/3/2017 Maloobchod a velkoobchod
    1/3/2018Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství
    1/6/2018Vybraná řemesla a výrobní činnosti

    Narážky a vtipy v rozumé míře povoleny.

    O co jde

    Elektronická evidence tržeb spočívá v tom, že je evidována každá platba a zákazník obdrží od obchodníka účtenku s unikátním kódem. Postup bude takový, že nejpozději při uskutečnění evidované tržby odešle obchodník datovou zprávu prostřednictvím internetového připojení na server Finanční správy, kde budou informace uloženy, a bude vygenerován unikátní kód. Tento kód bude ihned odeslán zpět obchodníkovi na jeho koncové zařízení, které jej vytiskne na účtenku. Každý den půjde řádově o miliony operací, jedná se tedy o poměrně revoluční krok.
    rozbalit záhlaví
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    H_U_N_T_E_R: Následně jsou za tyto kredity čerpány libovolné služby / nákupy
    No, a to je ten bod b) v citovaném úryvku zákona. To taky podléhá povinnosti vystavit účtenku s náležitostmi EET. A vystavuje ji prodejce. Jestli sám za sebe, nebo jako zprostředkovatel, to už záleží dalších okolnostech, o kterých se asi bavíš. Já mám na mysli ten prodej čistě v souvislosti s EET. Nevím, jak to probíhá na Letné co se EET týče, takže nejsem schopná odpovědět.
    H_U_N_T_E_R
    H_U_N_T_E_R --- ---
    NEVADA_: "částka plateb určených k následnému čerpání" == to je nákup těch žetonů. Ten samozřejmě zaúčtuju na EET. Následně jsou za tyto kredity čerpány libovolné služby / nákupy (stejný případ, jako když v těch bazénech / festivalech). Při opouštění areálu dojde ke stornu zbývající částky a vyplacení.


    NEVADA_: a kdo určuje rozdíl? Co pivní festival na letné, kde je N minipivovarů, každý dodává vlastní obsluhu. Platí se však formou kreditu na čip, jak jsem popsal dole (již několik let). Je tohle zakrytí skutečného stavu?
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    Mimochodem, jak už jsem psala níže. I ten nákup na předem nakoupené žetony je předmětem EET.

    112/2016 Sb. Zákon o evidenci tržeb
    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-112#p19-2

    (2) Údajem o evidované tržbě zasílaným datovou zprávou je také
    a) celková částka plateb určených k následnému čerpání nebo zúčtování,
    b) celková částka plateb, které jsou následným čerpáním nebo zúčtováním platby,
    ...
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    Protože farmářské trhy, kde prodává x zemědělců své produkty nejsou hudební festival. A protože Tebou navrhovaný postup je (u farmářských trhů) prostě zakrytí skutečného stavu.
    H_U_N_T_E_R
    H_U_N_T_E_R --- ---
    NEVADA_: no otázka je, co je do očí bijící, resp. proč by to měl FÚ brát jako účelové obcházení. Fesťáky na tenhle systém přecházejí posledních pár let k oboustranné spokojenosti (šetří to čas všem). Aquaparky / zábavní centra také.
    Osobně si nedokážu ani představit, jak by to vypadalo například na takovém RFP:
    30k účastníků * 20 transakcí denně * 5 dnů * 6cm = 180km = 10k rolí = 100 000,-Kč jen za zasranej papír.
    Kotoučky co mám momentálně po ruce mají 120g = 1.2t nerecyklovatelného chemického hnusu a kvůli čemu?
    No to jsem se zas rozčílil, když jsem to spočítal. To jsou hrozný čísla :-)
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    btw - zemědělci/farmáři EET tento rok ještě nepodléhají
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    H_U_N_T_E_R: Tak do očí bijící zastření skutečného stavu stavem formálně právním bych při možnosti pokut, jaké dává zákon o evidenci tržeb osobně nedoporučovala, ale je to samozřejmě na zvážení každého zainteresovaného jednotlivce.
    H_U_N_T_E_R
    H_U_N_T_E_R --- ---
    NEVADA_: to bude ale záležet na provedení. Počkal bych si jak dopadne Paralelní Polis (který už byl teda dost na hraně). U těch trhů by mělo stačit podepsat s organizátorem DPP na dodání služeb za 1,-Kč a zpětně "profakturovat materiál". Pak jediný, kdo má rozhodný příjem je organizátor a to v době prodání "permanentky" (žetonů). Ve skiareálu mi taky turniket netiskne účtenku s každou jízdou.
    Ale chápu, že je vlhkým snem FÚ mít možnost pokutovat i za mračení se
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    NEVADA_: Aha, pekne naprd.
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    To by nepomohlo, protože příjem takových "žetonů" podléhá EET taky.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    TOFI: Rikam si, ze kdyz uz tu tahle silenost je. Jestli by to nemohli vyresit tak, ze by si clovek nakoupil neake "zetony" a tema pak u trhovcu platil. Tak by stavilo mit EET pokladnu jednu a evidovat jen tam (jen jedny naklady na ktere se slozi).
    TOFI
    TOFI --- ---
    „Minimálně devadesát procent prodejců ukončilo činnost a trhů se neúčastní. Jejich počet poklesl tak, že jsme museli organizaci trhů zatím zcela přerušit,“ řekl organizátor farmářských trhů v Jihlavě Jan Holba listu Mladá fronta Dnes.
    http://echo24.cz/a/wzdjs/stankari-kvuli-eet-konci-farmarske-trhy-uz-nekde-ani-nezacaly
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    _OZZY_: to víš, když chceš šetřit miliardové úniky
    KOC256
    KOC256 --- ---
    _OZZY_: No urednici...
    _OZZY_
    _OZZY_ --- ---
    KOC256: uz vidim, jak si zamestnanci FU vsude poctive berou uctenky a pak polovinu pracovni doby travi prepisovanim FIK do systemu...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Vcera mi rikala znama co dela na FU, ze kdyz dotahnou uctenku na ktere je neplatny fik tak maji premii 500...
    TOFI
    TOFI --- ---
    Babišův chorvatský vzor Agrokor, který vydělal na EET, krachuje – Forum24
    http://forum24.cz/babisuv-chorvatsky-vzor-agrokor-ktery-vydelal-na-eet-krachuje/
    TOFI
    TOFI --- ---
    KALISNIK
    KALISNIK --- ---
    Nachytaný šéf finančního ředitelství. 18 miliard za EET nevysvětlil

    http://echo24.cz/a/wb5k9/nachytany-sef-financniho-reditelstvi-18-miliard-za-eet-nevysvetlil
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    KOC256: Tak pochopitelně, když se EET týká primárně hotovostních plateb.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam