• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NIENNAPatchwork a Quilting
    Pod názvem PATCHWORK se dnes rozumí sešívání různých tvarů látek podle určitých vzorů, které byly vytvořeny v průběhu staletí. QUILTING znamená prošívání a pevné spojení tří vrstev látek. Hotové dílo, které uvedenými postupy vzniká, se nazývá QUILT. (citována Simona Šujanská; Patchwork)

    Ráda bych, aby tento klub sloužil jako setkávání všech, kteří propadli kouzlu patchworku, chtějí se s ním seznámit nebo jeví jakýkkoli jiný zájem o toto téma. Věřím, že by se tento klub mohl stát místem nejen pro rady, konzultace a sdílení těch co tvoří, ale i místem pro inspiraci a galerií krásy a různorodosti, které patchwork a quilting nabízí.

    Doufám, že tady budeme sdílet zajímavé obrázky, návody, finty a zlepšováky, odkazy na látky, materiály, knihy, časopisy... co koho napadne...
    A samozřejmě věřím, že se to tady brzy zaplní fotkama různých výrobků....

    Takže - co kdo máte, sem s tím... :-)
    rozbalit záhlaví
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NIENNA: jo, do nádržky na aviváž.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    TRISSIE: To zní super! To se dává do pračky?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NIENNA: normálně tekutý škrob z drogerie (v DM nemají, beru v Tescu) - ten, co se dává na záclony nebo na ložní :-)

    škrob obalí vlákna látky - normálně se to používá spíš na ochranu látky před nečistotami (že neproniknou do vlákna - proto škrobení utěrek, ložního a tak) - ale současně látka taky zpevní, takže hezky drží při šití, tolik se nevytahávají nitě a tak.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    DAGLU: Hmmm, škoda...

    Tý jo, koukám, že vysrážení je hotová věda... :-) Budu bádat a pátrat, kdyby něco, tak napíšu (a zatím zůstávám u původního přístupu a doufám, že i k šití se časem dostanu).

    TRISSIE: HA, škrobení...o tom jsem už taky něco zaslechla... K čemu je to dobré a jak se to dělá? A co na to používáš?
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    NIENNA: prošívala, ale neuspešně, bez kracejici patky, to na moji Janomce fakt nelze. Stroj to neutahne, dela maly stehy, dlouhy stehy a klicky od horní nitě.
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    Zjištovala jsem to. Staci smocit do horke vody a vyndat a okamzite namocit do studeny, na metru a pul latky se to srazilo o 7 cm. Na 1,3 m to bylo 6 cm. U vyprani se to srazi mene. Ale kdo bude prat sam, tak mu staci si to vyprat na program, ktery pak budou prat vyrobek.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NIENNA: peru, bavlny (zvlášť na patchwork) dost často i škrobím, a nakonec je na 20-30 minut vrazím do sušičky (ne do sucha, to se pak nedají vyžehlit, ale aby zažily trochu teplotního šoku - zvlášť pokud výsledný výrobek hodlám v té sušičce taky sušit).

    u čistých umělin (na dětské kostýmy) podle nálady, většinou jo, ale když není čas, tak z toho šiju rovnou, ono na látkách typu umělý tyl nebo umělý samet se toho nemá moc co srazit (teda pokud to člověk pak samozřejmě neprožene vyvářkou...)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    NIENNA: já dokonce předepírám i hedvábí. tedy záleží i na druhu látky, taft by ždímání nechtěl, ale třeba satény a podobné látky (použila jsem na spodničku sukně) radši hodím do pračky a v nejhorším přijdu o kus látky. Představa, že se mi srazí spodnička v sukni a je v háji všechna a látka a obří spousta práce, je děsivá.

    Ne, nenosím oblečení do čistírny, leda kabáty.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    NIENNA: jenže na pračce zmáčknu knoflík, můžu zvolit rychlý program na málo špinavé, a za čas vyndám vysráženou vyždímanou látku. škopek mi přijde pracný.

    Někdo říká, že ve spěchu stačí hodně propařit žehličkou, ale zrovna u bavln by to nemuselo stačit.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    MAR_TINA: Takhle to dělám taky.... :-) A teď jsem právě narazila na informaci (a opakovaně), že je to zbytečný....a navíc kontraproduktivní a stačí dát do nádoby s patřičně teplou vodou...
    Např. tady... http://www.daniely-daniela.cz/prat-ci-neprat-latky-pred-sitim/

    Tak si říkám, jestli si zbytečně nekomplikuju život... :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    NIENNA: naházím je do pračky a vyperu na 40-60 st. dle druhu
    hodně třepivé látky ve stříhaném okraji předem zaentluju.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    A když už jsem v tom...

    Jak vysrážíte kupované látky před šitím? Zjistila jsem, že to dělám asi zbytečně komplikovaně... tak mě zajímá, jaká je realita.... :-)
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    DAGLU: Bordury se mi taky líbí... :-) A látka na zadní stranu je krásná...ale i ty na TOPu jsou super...

    Kde jsi brala látky? Říkala jsem si, že bych na nástěnku dala ověřené zdroje...a ty tvoje vypadají fakt dobře... :-)

    A teda gratuluju...že jsi to stihla a že jsi to tak dala... Nemáš fotku celé deky? Jsem zvědavá... :-)
    Prošívalas?

    A přeju, aby se obdarovanému líbilo velmi...

    Těšila jsem se na křivky, tak mě trochu mrzí, že jsi nakonec změnila plány... :-) (já se křivek bojím, ale to nic neznamená)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DAGLU: jsi hrdina
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    Nakonec jsem celkem spokojena, povedlo se mi nakonec koupit latku na druhou stranu, ktera se mi moc libi, tak mam radost. A taky ten sirokej lem ty dece slusi. Ale sranda to teda nebyla.

    JAJITA
    JAJITA --- ---
    DAGLU: ta hnědá mi k tomu vůbec nepasuje.
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    MAR_TINA:
    Tohle byla předloha. Tak to nedopadlo jak jsem si představovala, prostě ten patchwork je děsně zrádnej.
    Annie's - Twist & Turn Four-Patch Quilt Pattern
    https://www.anniescatalog.com/...m=social&utm_source=pinterest.com&utm_campaign=buffer&source=SASAFF
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DAGLU: přemýšlím, jak ti to napsat...
    Zadání černá, bílá a šedivá mi evokuje něco jako černobílou fotografii a může to být ve výsledku jemné nebo výrazné, něžné i dost veselé. Přidáním hnědé celé dojem zabiješ. A opravdu to pak vypadá smutně. Zvážila bych rozpárání a přešití. Zejména pokud v přání nebylo nic než odstíny bílá - šedá - černá.

    Ta trojúhelníčková deka - ááách.





    DAGLU
    DAGLU --- ---
    Pusobi smutnym dojmem, ale je to na přání. Zadani bylo černá, bílá a šedivá, trošku jsem to tou hnědou porušila zitra ještě dokoupit latku na druhou stranu a nějaký vatelín.

    NIENNA
    NIENNA --- ---
    Na tohle jsem narazila dnes....a přijde mi ten postup prostě báječně efektivní a jednoduchý... :-)

    NIENNA
    NIENNA --- ---
    Náhodou jsem objevila toto video z VÝSTAVY PATCHWORKU A WORKSHOPY LÍŠEŇ 2013
    Zvuk jsem měla na minimu (to povídání mě většinou nebavilo), ale výrobky super.

    PATCHWORK
    https://www.youtube.com/watch?v=IXLnCbr_SJs&t=232s


    V čase 3:40 je představena moc zajímavá deka... :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam