• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CYANKlub Čtenářů a Spisovatelů
    Najděte si čas na ČaS!
    Pořádáme týdenní srazy pro (jak název naznačuje) čtenáře i spisovatele, na kterých se budeme bavit o knihách, psaní a o všem s tím spojeným. Konkrétní téma srazu můžete sami ovlivnit, stačí napsat o co byste měli zájem.

    Rokle šeré smrti
    Soutěž hororových povídek.
    Podrobná pravidla najdete na http://www.praguebynight.eu/prague-by-night/page/53_rss-rozcestnik/
    Soutěžní povídky posílejte na mail soutez@praguebynight.eu

    Další schůzka:???
    Téma:???
    Pro další témata můžete hlasovat na odkaze:
    https://docs.google.com/document/d/10GdldeQQhfinbM4rY0oCSEnYtPs2BSedZC3kP31amEc/edit?usp=sharing

    Začátek: 17:30

    Aktuální společná kniha: ???
    Čteme do: ???
    Pro další společnou knihu můžete hlasovat zde:
    https://docs.google.com/document/d/1-OORrLYBqxIugizNjEjWIzWZrkC7ItkY00QmeLgMB1I/edit?usp=sharing

    Adresa Klubovny Prague by Night
    Na pěšinách 23/50
    Praha 8
    182 00

    Upozornění
    Jelikož ve tmě budeme svítit a v zimě topit, nemluvě o tom, že Klubovna potřebuje taky občas nějakou tu drobnou opravu, platí se vstupné 30,- za osobu za schůzku.
    rozbalit záhlaví
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    hodím i k sobě do klubu :)
    CELLINDRA
    CELLINDRA --- ---
    Ahoj, snad mi odpustíte malou propagaci - snažíme se inovovat Vidoucí, což je povídková soutěž pro začínající české a slovenské autory fantastiky.
    Protože operujeme zadarmo a všechno děláme ve volném čase, sháníme na zaplacení webmasterky peníze formou Donio kampaně. https://www.donio.cz/novy-web-literarni-souteze-vidouci
    Budeme moc rádi, když nám přispějete, abychom mohli dál existovat, hodnotit povídky a objevovat nové české a slovenské autory.
    Jako odměny nabízíme např.:
    - betačtení povídky, knihy, nebo i jiného formátu (např. gamebooku)
    - ilustrace na přání
    - nálepky/placky s hláškami
    - podepsanou knihu Píseň války od Míšy Merglové

    Za příspěvky budeme moc vděční a díky i za případné šíření do dalších čtenářských/spisovatelských kruhů!
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Já používám tento postup

    Nejprve vznkne příběh v hlavě.

    První verzi píšu rychle, ideálně na jeden zátah. Pokud mě napadne správná vazba nebo formulace, dám ji už tam. Žádné umělé formy, nebo osnovy. Kde evím, nebo si nejsem jist, dělám poznámky přímo do textu. Vysvětlení, popisy, vedlejší linie atd. se snažím psát ve zkratce, abych se zbytečně nezasekl a vše mělo spád, ale abych nezapomněl, co jem chtěl.

    V druhé fázi doplňuji příběh do ucelené formy. Neřeším příliš jak to napsat (ale když dostanu inspiraci, šup tam s tím.), ale jak se to stalo. Tuto část dělám na přeskáčku po chvilkách. Postavy bývají vzpurné. Vznikají tu dialogy, motivace k postupným krokům, Nakonec mám finální příběh tak jak se stal. Ještě je kostrbatý, neučesaný, ale už tam nejsou mezery a vše dává smysl.

    Ve třetí fázi se rozhoduji, co vše z daného příběhu budu vyprávět. Podobně jako když vyprávíte o své dovolené, také vyprávíte to zajímavé a to co je opravdu nezbytné uvést v kontextu. Zde vzniká forma, styl, fráze a další. Může se změnit jak příběh pojmu a vyprávím, jeho vyznění, ale ne samotný příbeh. Ten už je daný.

    Potom si dám od textu pauzu.

    Po pauze začnu opavovat chyby.
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    Já - za sebe - bych tomu ještě jeden line edit dala, a pak teprve to nabídla - protože kdyby to bylo odmítnuto, užírala bych se tím, že "kdybych tomu bývala ten edit dala, tak by to určitě bylo lepší a neodmítli by to" :)
    REGIS
    REGIS --- ---
    SOMBRA: Ve mně se to teď trochu bije. Jsem si jistý, že je to už v použitelném stavu, ale ještě jeden line edit se do toho bezpečně vejde. Uvažuju, jestli to zkusit někomu nabídnout a pilovat pokud se nějak dohodneme, nebo ještě držet. Vzhledem k tomu, že je to prvotina, tak vůbec nevím, jak to funguje. :)
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    REGIS: já mám kliku v tom, že můžu revidovat, dokud nejsem spokojená - protože v nějakém momentě spokojená jsem, prostě zapadne na místo ta záklopka "udělala jsem maximum"; ale nechci to doporučovat jako všelék, protože někteří autoři tu záklopku nemají, takže by to pro ně byla destruktivní rada :)
    REGIS
    REGIS --- ---
    SOMBRA: Díky. A jak to řešíš ty? Reviduješ, dokud nejsi spokojená. Nebo prostě v určité chvíli skončíš, pustíš to ven a zkušenosti přetavíš do dalšího projektu?
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    REGIS: jo, tohle je peklo; přeju dostatečně pevné nervy!
    REGIS
    REGIS --- ---
    REINITA: Tak díky. Nevím, jestli to mám brát jako uklidnění, nebo další znervózňování :D

    Každopádně jsem teď prošel druhou revizí a mám pocit, že na to můžu jít znovu, protože jsem zase trochu chytřejší :D
    REINITA
    REINITA --- ---
    REGIS: spíš nezlepší. :D teda, jak to vezmeš - pokud je myšleno "časem" jako "s napsáním dalších děl", tak nezlepší. Pokud myslíš "časem" jako "s časovým odstupem od daného díla", tak ano, zlepší. Čím větší mám časový odstup od napsaného díla, tím se mi prořezává snáz, nepůsobí autorská slepota apod.
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    REGIS: vůbec to není spam - pro všechny je tam místa dost :)
    REGIS
    REGIS --- ---
    SOMBRA: Díky. Nechtěl jsem spamovat tvůj klub osobními povzdechy, tak jsem zkusil resuscitovat tenhle :)
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    REGIS: čistě z mojí zkušenosti:
    trochu ano, ale nezmizí to úplně, bohužel; člověk trochu otupí a zvykne si jednak na nutnou trpělivost, taky na nutnost občas "říznout do živého" a dát pryč něco, cos tam moc chtěl, ale nefunguje to; časem najdeš nějaký způsob, jak tomu trochu líp čelit

    a klidně se ptej i tady - tam je to taky legitimní dotaz :)
    [Tvůrčí psaní a knihy Lucie Lukačovičové]
    REGIS
    REGIS --- ---
    Udělalo mi radost, že jsem našel tenhle klub, i když je tu trochu mrtvo. Ale stejně. Myslel jsem si, že psaní je fuška, ale u revizí mám pokaždé chuť si uřezat nohu. Zlepší se ten pocit časem? :D
    KOUMES
    KOUMES --- ---
    ALRIKA: chceš si zavolat?

    Vůbec budeme chtít udělat nějakou konferenci a trochu brainstormingu?
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    Já mám nějaké projekty rozdělané vlastním tempem, takže budu fandit :)
    ALRIKA
    ALRIKA --- ---
    KOUMES: Já do toho rozhodně chci zkusit jít - jen jsem ještě nepřišla na to, o čem vlastně budu psát :D
    KOUMES
    KOUMES --- ---
    Jak jsme zavření všichni uvnitř a blíží se listopad, co takhle zkusit znovu Nanowrimo?
    PEGGYK
    PEGGYK --- ---
    Spisovatelé českého západu píší o nelehké době v časech epidemie koronaviru s cílem přinést čtenářům dobrou náladu, naději, optimismus i odreagování.

    Západočeská kronika koronaviru :: Západočeská kronika koronaviru
    https://zaspisvir.webnode.cz/zapadoceska-kronika-koronaviru/
    PEGGYK
    PEGGYK --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam