• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: to není ani tak otázka konzumních návyků, jako všeobecné informovanosti. Mnohem více jsou slyšet ti co říkají, že po dvaceti letech je to k ničemu než ti co říkají že po dvaceti letech to jen dělá o 10% míň výkonu
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PRASECI_SOIREE: nj, jenže... Zrušíš armádu a zítra tu máš Ivana, páteří české ekonomiky je automobilový průmysl, bez něj se nám zhroutí vše, jasně asi by sme nemuseli stavět dálnice, ale nejspíš by nebylo ani na důchody, nezaměstnanost, ty lidi musíš udržet naživu, takže zátěž na sociální systém...
    Koukni se co se děje teď, na pár týdnů vypadli "zbytečnosti" jako kulturní akce, zavřeli se hospody, zastavili se automobilky a spejeme k recesi.

    Obecně když stát nebude mít peníze nebude schopen na tu zelenou ekonomiku přejít. Samozřejmě se dá spousta energie ušetřit, ale musíme zároveň myslet na to aby se nám tu všechno nesesypalo a měli sme z čeho fungovat...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PRASECI_SOIREE: solární panel má po dvaceti letech kdy je garantovaná jeho životnost pokles v řádu pár procent-tuším že šest. Poté energii vyrábí stále dál. Větrné elektrárny se obnovují především kvůli zvětšování vrtulí a obecně se posouvají technologicky.
    Energii do něj vloženou solární panel vrátí během několika let a při následně recyklaci je ta doba ještě zkrácená.

    Pokud máš lepší nápad než oze rád si ho poslechnu
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PRASECI_SOIREE: 25 rokov je hrozne dlha doba zvlast v prostredi dnesnych rychlo sa rozvijajucich technologii, navyse po 25 rokoch panely nemusis automaticky odpisat, akurat maju nizsi vykon, tak si k nim prikupis nejake nove, ktorych bude menej, aby ti opat pokryli tvoju rocnu spotrebu, zivotnost neudava ze po 25 rokoch to musis vyhodit, ale ze to klesne pod nejaku hranicu vykonu, u baterii to same, zivotnost udava pokles kapacity pod 80% novej, tak si akurat dokupim jeden modul k baterke a som zasa na povodnej kapacite ktoru potrebujem bez toho, aby som stare baterky vyhadzoval, kopu ludi si toto stale neuvedomuje a stale by iba vytvarali zo starych veci nejaky nepotrebny odpad, lebo maju spotrebitelske myslenie zalozene na jednorazovych obaloch
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Dneska teda v Praze trochu zapršelo, dokonce spadlo mírné krupobití. Ale dlouhodobý trend dobrý není:
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PRASECI_SOIREE: co je udrzatelnejsie, technologia, ktoru raz vykopes zo zeme a potom ti dava energiu 25 rokov, alebo technologia ktorou musis energiu vykopavat zo zeme stale dokola a potom ked tu ulozenu energiu pouzijes tak este ju vypustis do luftu a rozbijes tym klimaticku rovnovahu atmosfery?

    jo a este ta prva technologia sa da recyklovat, tu druhu vypustis kominom a potom ju mozes ziskat naspat asi jedine nejakym carbon capture a premenou naspat na palivo, otazne kolko to zozerie energie na vyrobu a ci sa to teda vyplati
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Meteorologists say 2020 on course to be hottest year since records began | Climate change | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...eorologists-say-2020-on-course-to-be-hottest-year-since-records-began

    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: ještě než to dáš do půdy je dobré to nadrtit. Jemnější uhel funguje lépe. Můžeš to dát na plochu a pomlatit palicí, já třeba loni používal drtič na větve a byla z toho jemná hmota. Pak to můžeš dát do kompostu jako mezivrstvu a zkoušel jsem do toho i lít vyluhy z kopřiv a slepičáku.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    České zemědělství se po epidemii bude muset zásadně změnit, vyzývá biolog | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...emedelstvi-se-po-epidemii-bude-muset-zasadne-zmenit-vyzyva-biolog-8191101

    wishful
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: asi budu potrebovat hodne nadsencu, mrk.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    TADEAS: tj, to je obří množství, to už je na rozjetí kontinuální výroby biouhlu :-)
    Delaj se i průmyslové retorty, ale ty jsou pochopitelně drahé. Kolik to je kubíků?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Demand for coal in largest decline since end of World War II - Bulletin of the Atomic Scientists
    https://thebulletin.org/2020/05/demand-for-coal-in-largest-decline-since-end-of-world-war-ii/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Analyza povrchove vlhkosti na zaklade dat z druzic Grace

    Evropa


    Svet
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ocean acidification prediction now possible years in advance -- ScienceDaily
    https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200501092916.htm
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CO2 emissions from dry inland waters globally underestimated: Study fills the gap between regional and global data -- ScienceDaily
    https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200501092918.htm
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KEB: kdyz se to dodela/zuhelnati musis to zastavit vodou jinak ti to zpopelnati.

    pak s tim delej co chces podle potreby, obecne jen samotny dreveny uhli ti na nejakou dobu spis narusi pudnin produktivitu, ma obrovskej povrch a vsechno do sebe nasava. z pohledu pouziti v produkcnich ekosystemech je lepsi ho inokulovat

    Biochar Inoculation with Dan Hettinger
    http://www.youtube.com/watch?v=DOEyIPVn2r0


    asi to ted v lete zkusime. tahle kontiki je treba pro nas strasne mala, bud na to budem muset udelat poradnou jamu, anebo nejakej kontejner.
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: ok, tady ten chlápek a tohle video:

    Pálení dřevěného uhlí v peci ViaNatura Kon-Tiki 260 L
    https://www.youtube.com/watch?v=8xViY6RPyzI


    jasně vytyčilo další osud hromady bordelu na chatě za plotem. Bude z ní biouhel! Akorát jsem nepochopil, jednu věc. Naleju vodu a pak co? mokré uhlí sypu do země nebo čekám až to proschne? Má někdo zkušenosti?

    u mě je to v ketegorii nějak se začít musí, takže, ano jsem úplný lumen a nic o tom nevím...

    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Skoro 30let starý dokument o klima změně, na kt. upozorňují indiáni z kmene Kogi

    POSELSTVÍ ZE SRDCE SVĚTA: VAROVÁNÍ STARŠÍHO BRATRA
    https://www.youtube.com/watch?v=uBVDtjnYZRo


    ANOTACE:
    Potomci poslední nedotčené indiánské civilizace promlouvají.
    Kogiové jsou indiánský národ žijící v Sieře Nevadě de Santa Marta, v horách severní Kolumbie v Jižní Americe. Jsou jedinou civilizací, která přežila španělské dobývání, ubránila se vnějšímu světu a jež si v téměř naprostém odloučení udržela svou neporušenou identitu.
    Dnes přežívají, udržují své tradice, propracovaný duchovní systém, své zasvěcovací a věštecké rituály a upínají se k ním a žijí v naprosté symbióze s přírodou. Veří, že jejich povinností je pečovat o hory, ktoré nazývají srdce světa.
    Považují se za strážce života na zemi. Vnímají svět jako jedinečnou celistvou živou bytost, o niž se musejí starat a kterou milují. V současné době si všímají změn, které by mohly způsobit konec světa. Svět je v agonii. Vědí, že my ho pomalu zabíjíme. Proto k nám promlouvají - naposledy.

    Poselství ze srdce světa - Alan Ereira | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/poselstvi-ze-srdce-sveta-124007
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    EU lawmaker puts 65% emissions cut on the table – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/...climate-environment/news/eu-lawmaker-puts-65-emissions-cut-on-the-table/

    Environmental activists applauded the move. “The big lesson of the COVID-19 crisis is that governments need to listen to the science and act accordingly,” said Sebastian Mang, EU climate policy adviser at Greenpeace.

    “Ms Guteland realises that the EU needs to take the same approach to the climate emergency,” Mang said, warning that the trillions that will be spent on the coronavirus recovery “will make or break EU climate action”.

    Even though Guteland’s position will add to the discussion, the 65% target proposal is unlikely to garner support from a majority in the European Parliament.

    The centre-right European People’s Party (EPP), the largest political group in the EU assembly, said it was ready to back a 50% emission target for 2030 but would not go further without a thorough cost-benefit analysis and comparable commitments from other big polluters such as the US and China.

    “The EPP Group wants to set CO2 emission targets to at least 50% by 2030 with an option to increase this by 55% if certain conditions are met,” said Esther de Lange, a Dutch MEP who is vice-chair of the EPP.

    “In order to move beyond a 50% target to 55%, we need a prior impact assessment and international cooperation,” she said in a statement published in March, when the Commission tabled its landmark climate law.

    German Chancellor Angela Merkel follows the same line, saying on Tuesday that she “welcomes” the Commission’s plans for a 50-55% target by 2030.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam