• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO, GOJATLA, TADEAS:

    Kde udělali soudruzi z Deloitte chybu? - Josef Patočka
    https://denikreferendum.cz/clanek/31660-kde-udelali-soudruzi-z-deloitte-chybu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA:


    Emisní náročnost ekonomiky (emise CO2 nutné na vyprodukování jedné jednotky výstupu) v čase klesá, takže i při růstu ekonomiky emise CO2 nerostou (více podrobností viz další kapitola). Jinými slovy, již proběhl tak zvaný „decoupling“, oddělení ekonomického růstu od emisí CO2.

    ...

    Nabízí se otázka, v jaké míře by byl omezen růst české ekonomiky, pokud by EU přijala ještě ambicióznější cíle než dnes (redukce o 50 %, resp. 55 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990), což je plán, o němž se hovoří. V takovém případě by bez rychlejšího poklesu energetické náročnosti výroby bylo potřeba omezit ekonomický růst. Při redukci emisí o 50 % do roku 2030 by ve scénáři Business-as-usual došlo k omezení ekonomického růstu na 1,1 %, při omezení emisí o 55 % dokonce na 0,2 %, ekonomika by tedy při takto ambiciózním scénáři redukce emisí v příští dekádě stagnovala. Při redukci emisí o 50 % by HDP na horizontu roku 2030 byl nižší o 12,4 % (v porovnání s redukcí o 45 %), při redukci o 55 % dokonce o 19,4 %.Pro dosažení ambiciózních cílů redukce CO2 emisí (snížení o více než 45 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990) je potřeba urychlit snižování emisní náročnosti ekonomiky. Jinak by ambiciózní redukce emisí CO2 měla znatelné ekonomické náklady.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA: doufam ze to kubala pojedna ,) ... chce to ukazat kde to poskytuje nepresnej obraz, napr. tim, ze kvalita zivota a hdp jsou taky v jistejch ohledech decouplovany, nebo z toho hlediska nezahrnuti tippingpointu, nebo z hlediska nezalozeni ekonomickejch teorii na ty termodynamicky realite
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    TADEAS: Jo tak studie je tady, doporučuju, je to čtení pro optimisty. :-)

    Studie: Ekonomie změny klimatu. Včetně dopadů na Česko | Deloitte Česká republika
    https://www2.deloitte.com/...itte/articles/studie-ekonomie-zmeny-klimatu-vcetne-dopadu-na-cesko.html

    Dozvíte se např., že z klimatické změny bude profitovat odvětví turistiky:

    "Měnící se klimatické podmínky zasáhnou turistický ruch. Lze například předpokládat, že z pokračujícího oteplování budou profitovat země střední a severní Evropy na úkor zemí ve Středomoří. Moře sice nemáme, ale průměrná teplota v Česku je dnes podobná obvyklým teplotám ve Francii před sto lety. Změna klimatu může výrazně změnit toky peněz spojené s turistickým ruchem ve světě."

    Takže učte děti svahilsky, jednou z nich budou průvodci...
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    TADEAS: Prý Deloitte, nepatří to do desinfo?
    Deloitte: Oteplování bude mít na českou ekonomiku pozitivní dopad | ČeskéNoviny.cz
    https://www.ceskenoviny.cz/...loitte-oteplovani-bude-mit-na-ceskou-ekonomiku-pozitivni-dopad/1932635
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    DESMOND: Taky jsem našel jen "skleníková Země", v češtině se o tom skoro nepíše:
    "skleníková země" oteplování - Hledat Googlem
    https://www.google.com/search?q=%22sklen%C3%ADkov%C3%A1+zem%C4%9B%22+oteplov%C3%A1n%C3%AD
    Mohlo by to být i Země-skleník nebo Země-sauna.
    TADEAS
    TADEAS --- ---

    odkaz na studii jsem nenasel

    Oteplování je pro českou ekonomiku plus, míní studie. Optimum je 15,1 stupně Celsia
    https://zpravy.aktualne.cz/...it-na-ceskou-ekonomiku-pozitivni-d/r~4c5f7c6af67611ea80e60cc47ab5f122/

    V případě "nejteplejšího" scénáře by HDP v ČR na osobu v roce 2096 bylo proti současným podmínkám vyšší o 1,1 procenta. Na první pohled se to může zdát málo, kumulovaný dopad od roku 2020 do konce století by ovšem činil 8,6 procenta v nejmírnějším scénáři a až 25 procent ve scénáři nejrychlejšího oteplování, uvádí studie.

    Podle ní by pouze zemědělství v "nejteplejším" scénáři v Česku muselo čelit negativním dopadům.

    Na celosvětové úrovni by v průměru měly být podle uvedené studie ekonomické dopady ve všech scénářích také pozitivní. Hospodářské dopady se ale při detailnějším pohledu na různé regiony podle podnebných pásů výrazně liší, uvádí dále.

    "Z ekonomického pohledu je optimální průměrná roční teplota 15,1 stupně Celsia. V zemích s vyšší teplotou by měly převažovat negativní efekty očekávaných klimatických změn. Naopak země s chladnějším podnebím se mohou těšit, že postupné oteplování sníží náklady spojené se zimním ročním obdobím," upozornil spoluautor studie a ekonom Deloitte Václav Franče.

    Globální oteplování tedy způsobí podle analýzy nejvíce potíží africkým a arabským zemím, zejména Mali, Mauretánii, Nigeru, Kataru, Kuvajtu, Spojeným arabským emirátům, Burkině Faso, Súdánu, Bahrajnu a Čadu.

    Z rostoucích teplot by měly naopak nejvíce těžit Rusko, Kanada, Mongolsko, Finsko, Kyrgyzstán, Norsko, Tádžikistán, Švédsko, Island a Severní Korea.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DESMOND: napr. sklenikova zeme, ale mozna i jinak
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate change: Warmth shatters section of Greenland ice shelf - BBC News
    https://www.bbc.com/news/amp/science-environment-54127279

    A big chunk of ice has broken away from the Arctic's largest remaining ice shelf - 79N, or Nioghalvfjerdsfjorden - in north-east Greenland.

    The ejected section covers about 110 square km; satellite imagery shows it to have shattered into many small pieces.

    The loss is further evidence say scientists of the rapid climate changes taking place in Greenland.

    "The atmosphere in this region has warmed by about 3C since 1980," said Dr Jenny Turton.

    "And in 2019 and 2020, it saw record summer temperatures," the polar researcher at Friedrich-Alexander University in Germany told BBC News.

    DESMOND
    DESMOND --- ---
    prosím, má pojem "Hothouse Earth" ustálený český termín? díky
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Podle me obrazek do zahlavi:

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The BBC televised "Extinction - the Facts", on Sunday. Globally loved David Attenborough introduces, warning that we need to act right now "this critical moment" or face extinction in the next few years.

    There is the usual bit of "hopium" at the end telling the unique story of saving the Virunga Mountain Gorillas from extinction... but otherwise,hard hitting footage of massive failures and losses in other areas
    - the very real possibility of 3 degrees temperature increase, some hard hitting footage of the human impact on biodiversity globally, big Agriculture's impact on habitat and soil loss globally, barren seas, even a noted increase in pandemics.

    The documentary is not easy watching - they are clear that the UN conventions on Biodiversity and Climate Change have actually not made a difference , and widespread climate change denial-ism is named.

    All this, on a very mainstream media outlet. Are we seeing a change in presenting facts to the public on the possibility of Extinction?

    At the moment you can watch the documentary online on BBC's website, but if you're not in the UK, you may be able to watch through this link on Twitter:

    https://twitter.com/BBCExtinction/status/1305275904025751553?s=19


    Extinction: The Facts review – a heartbreaking warning from David Attenborough | Television | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...tion-the-facts-review-a-heartbreaking-warning-from-david-attenborough
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate change mitigation as a co-benefit of regenerative ranching: insights from Australia and the United States
    https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsfs.2020.0027

    In this paper, we explore principles and practices associated with the larger enterprise of ‘regenerative ranching’ (RR), which includes managed grazing but infuses the practice with holistic decision-making.

    We argue that this broader approach is appealing due to a suite of ecological, economic and social benefits, making climate change mitigation an afterthought, or ‘co-benefit’. RR is challenging, however, because it requires a deep understanding of ecological processes along with a set of skills related to monitoring and moving livestock and feeding the soil microbiome.

    We review the literature regarding links between RR and SCS, then present results of qualitative research focused on motivators, enablers and constraints associated with RR, drawing on interviews with 52 practitioners in New South Wales, Australia and the western United States.

    Our analysis is guided by a conceptual model of the social–ecological system associated with RR that identifies determinants of regenerative potential. We discuss implications for rancher engagement and conclude with a consideration of leverage points for global scalability
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    By neglecting to communicate the consequences of a 4˚C world – war, famine, drought, displacement – the Government are failing to protect us. Preparing for a 4˚C increase in temperatures is failing the next generation and those in the global south already suffering the most dire consequences.
    *
    “We saw last night that the Climate Assembly UK is calling for ‘more education and information about climate change and the steps needed to tackle it’. The UK people are asking for information, so why is the Government staying silent? Why is Boris, his Government and Murdoch’s press empire ignoring the gravity of the greatest threat life has ever faced? This is the truth laid bare. Why don’t they care?”
    *
    30 brave rebels, more courageous than all the MPs put together, stepped up and locked themselves to the UK Parliament using D-locks around their necks, with a banner reading ‘Can’t Bare the Truth?’ and wearing face masks branded with ‘4°C’.

    >




    https://www.facebook.com/239675493315233/posts/678320089450769/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ze by konecne nekdo zapocital climate change do svych business casu/budgetu? a zapojit 40 centralnich bank? zni to az neuveritelne

    Managing Climate Risk in the U.S. Financial System
    https://cleantechnica.com/2020/09/10/managing-climate-risk-in-the-u-s-financial-system/

    The Commodity Futures Trading Commission’s Climate-Related Market Risk Subcommittee of the Market Risk Advisory Committee (MRAC) today released a report entitled Managing Climate Risk in the U.S. Financial System. The Climate Subcommittee voted unanimously 34–0 to adopt the report

    ...

    Managing Climate Risk in the U.S. Financial System is the first of-its-kind effort from a U.S. government entity. Commissioner Behnam initiated this effort to examine climate-related impacts on the financial system in June 2019 when the MRAC convened to examine climate change-related financial risks. At that meeting, Behnam pointed to the critical importance of undertaking this effort, highlighting ongoing work by private market participants and government entities across the globe, including more than 40 central banks and supervisors like the European Central Bank, the World Bank, and the People’s Bank of China
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    This Space Technology Can Cut Climate Pollution On Earth: MethaneSAT 
    https://cleantechnica.com/...10/this-space-technology-can-cut-climate-pollution-on-earth-methanesat/

    A 45 percent reduction in oil and gas methane emissions by 2025 would deliver the same 20-year climate benefit as closing one-third of the world’s coal-fired power plants.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Is BP Finally Committing To Ambitious Climate Action — Or About To Fool Us Twice?
    https://cleantechnica.com/...nally-committing-to-ambitious-climate-action-or-about-to-fool-us-twice/

    In February, BP CEO Bernard Looney announced to great fanfare the company’s aims to bring carbon emissions from the oil and gas it produces and brings to market to net-zero by 2050 (with lesser ambitions for the oil and gas BP buys from other producers and then markets). In early August, Looney further pledged that by 2030, BP would cut its oil and gas production by 40% below 2019 (pre-pandemic) levels, increase its renewable electricity generation from ~2.5 gigawatts (GW) today to a whopping 50 GW and stop exploring for fossil fuels in new countries

    “Today is about a vision, a direction of travel,” Looney said at the February rollout. “I appreciate you want to see more than a vision. We don’t have that for you today, but we will in September. The direction is set. We are heading to net zero. There is no turning back.”


    ...

    [W]e are all citizens of one world, and we must take shared responsibility for its future. … [T]here is now an effective consensus among the world’s leading scientists and serious and well-informed people outside the scientific community that there is a discernible human influence on the climate and a link between the concentration of carbon dioxide and the increase in temperature. [I]t would be unwise and potentially dangerous to ignore the mounting concern.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Earth Hasn't Warmed This Fast in Tens of Millions of Years - Scientific American
    https://www.scientificamerican.com/...cle/earth-hasnt-warmed-this-fast-in-tens-of-millions-of-years/

    They found that the planet could eventually warm to levels it hasn’t reached in at least 34 million years.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Birds are mysteriously dying in New Mexico in 'frightening' numbers
    https://eu.lcsun-news.com/...20/09/12/mass-deaths-migratory-birds-new-mexico-environment/5780282002/

    step change, prekroceni prahu. podminky k zivotu jsou, jsou, a pak najednou nejsou


    "A number of these species are already in trouble," Desmond said. "They are already experiencing huge population declines and then to have a traumatic event like this is – it's devastating."

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Jak kapitalismus zplodil uhlí - L. Likavčan
    https://a2larm.cz/2017/04/jak-kapitalismus-zplodil-uhli/

    Dnešní klimatická krize je z velké části důsledkem rozvoje průmyslu poháněného uhlím v 19. století. Mohla ale průmyslová revoluce dopadnout i jinak
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam