• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LINKOS: vidíš a v porovnání s betonem je izolant výbornej, 1,2 vs 0,2.
    nezlob se, ale netvrdím, že není lepší izolace než dřevo, nemusíš argumentovat nejnižším zateplením na trhu. to je nonsense.
    dál si troufnu tvrdit, že dřčevo není izolační ale stavební materiál. ukaž mi konvenční stavební materiál s izolačními vlastnostmi dřeva ? možná najdeš beton z perlitu, vše ostatní je horší.
    spáry a mezery souvisí se stavebně technickým řešením, ne s vlastnostmi dřeva.
    mícháš dost věcí dohromady.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PALEONTOLOG: nesouhlas si jak chceš, ale když pomineš svoje pocity a koukneš se na fakta tak dřevo není nijak slavné. Má lambdu 0,18 zatímco izolace má 0,03-0,04. Je tedy 4,5-6x horší než izolace. Aby ses dostal na deset cm polystyrenu(vezmem nějaký obyčejný 0,035), musíš použít... 50cm dřeva. Skus se vyrovnat 20-30cm izolace...
    Navic zcela pomíjíš u té roubenky ty mezery, ale to je už v podstatě jen detail, i když netesnosti pláště jsou z pohledu ztrát tepla taky zásadní problém...

    Takze ne, nestačí to, proto dneska některé firmy dělají zdvojené skladby s izolaci uvnitř, případně je izolace vnitřní, aby z venku to vypadalo jako roubenka/srub...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Hitting net zero is not enough – we must restore the climate | Letter | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...020/nov/13/hitting-net-zero-is-not-enough-we-must-restore-the-climate

    Reaching zero emissions as quickly as possible is a necessary prerequisite for any attempt at restoration. The key purpose of removals should be to attempt to remove as much historic GHGs from the atmosphere as possible. This is not an excuse to reduce ambition on cutting emissions, because we don’t have the capacity to remove future emissions as well. Restoration is not about promoting one specific removal technique, but supporting the basic aim of trying to restore the climate. To restore the climate and have a safe future, we need to maximise mitigation, adaptation and removals.

    We therefore believe we must heighten our ambition to climate restoration on every level. We urge activists to start including restoration in their campaigning. We urge governments and companies to start acting, not only to reach net zero as soon as possible, but to achieve restoration as well. And we urge every citizen to do what they can to make the dream of restoration a reality.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LINKOS: rozhodně nesouhlasím, že dřevo je špatný izolant, je výborný izolant. mě jsou celkem tvoje představy o spárách putna, to nesouvisí s izolačními vlastnostmi dřeva, ale se stavebně technickým řešením. dřevostavby mají bez zateplení A, to bez zateplení nedá žádná cihlová budova
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PALEONTOLOG: no a to právě není pravda. Je to sice lehký materiál, takže když zatopis máš tam rychle teplo, naopak od zděné zdi, které trvá než se ohřeje, ale postup tepla je velký. Navíc čím to vysparuješ, jak zajistiš bez omítek abys tam neměl malé trhliny na styku materiálů a tudy ti neuniklo teplo? Nijak
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LINKOS: dřevo je vynikající izolant... srub neomítneš, nezateplíš, jen vyspáruješ hranoly či kulatinu a máš třídu A
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    On u toho dřeva je ještě jeden problém - dřevo není dobrý izolant jak si mnoho lidí stále myslí, dřevo je dobrý konstrukční materiál, je snadno opracovatelný, pevný, životnost je vysoká, pokud je v suchu. Ale každá i zděná stavba musí být dneska opatřena izolací - je totální zvrhlost, že se ještě dneska staví domy bez izolace.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    An earth system model shows self-sustained melting of permafrost even if all man-made GHG emissions stop in 2020

    https://www.nature.com/articles/s41598-020-75481-z

    Randers :-)

    In this paper we report that in the ESCIMO climate model the world is already past a point-of-no-return for global warming. In ESCIMO we observe self-sustained melting of the permafrost for hundreds of years, even if global society stops all emissions of man-made GHGs immediately.

    conclusion: tak abychom zacali fakt uz co nejdriv sosat uhlik zpet
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    SHINIGAMI: Asi jenom trolíš, ale kdyby jsi to doopravdy nechápal tak ve stručnosti: Uhlík čerpaný ze země = špatný uhlík. Uhlík čerpaný ze vzduchu = dobrý uhlík.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHINIGAMI: Tak z hlediska carbon capture je důležitý to dřevo např. nespálit (typu ve spalovně odpadů, když ne přímo v kamnech), ale použít jako materiál, který bude někde trčet desetiletí. To, že se lesy nebudou kácet rychleji, než se stíhají obnovovat, to by mělo být tak nějak výchozí nastavení... a ono to opravdu zatím vypadá, že kůrovec toho stíhá pokácet daleko víc, než člověk...
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    RADIQAL: pritom staci vykacet vsechny lesy a stavet ekologicku ze dreva a bude to ok! oh wait...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    btw uz si nazivo zaciname testovat jak managovat ten degrowth, dlouho to netrvalo :)
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    SHEFIK: nojo, co na to betonářská lobby :DDD
    Jinak v podobném duchu teď píšu článek o mateřských školách. Desítky míčů propálený za kinder-friendly stavby a hřišťátka a pak jedna učitelka na 20 dětí. Je to postavený na hlavu.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    uvnitr odkaz na puvodni studii

    Návrat dřevěných měst by nám s klimatem mohl pomoci, soudí finští badatelé - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...ravy/navrat-drevenych-mest-by-nam-s-klimatem-mohl-pomoci-soudi-finsti-badatele

    Společným jmenovatelem těchto neduhů, které mají za výsledek třetinu všech globálních emisí, je přitom neudržitelná povaha stavebního materiálu. Z hlediska uhlíkové bilance. Jde to i jinak. „Pokud bychom 80 % stávající rezidenční výstavby realizovali ze dřeva, ušetřili bychom kolem 55 milionů tun oxidu uhličitého ročně,“ říká Amiri. „Bylo by to jako bychom ze 47 % odstavili evropské cementárny.“ Dřevo by mohlo najít širší uplatnění jako materiál konstrukční - strukturní, obkladový, podlahový, nábytkářský. V zásadě nic nového, jen potenciál změny by výrazně narostl s objemem do staveb začleněné dřevní biomasy.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství: Přehled pozměňovacích návrhů Společné zemědělské politiky EU - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...gicke-zemedelstvi-prehled-pozmenovacich-navrhu-spolecne-zemedelska-politika-eu

    Negativní pozměňovací návrhy:

    • Odmítnutí zahrnout do cílů jakékoli odkazy na strategie Farm to Fork, Biodiverzita a Evropský právní rámec pro klima.
    • Odmítnutí povinnosti členských států stanovit národní cíle pro ukazatele dopadu související s cíli strategií Farm to Fork a Biodiversity.
    • Odmítnutí povinnosti zvýšit platby na konverzi k ekologickému zemědělství údržbě (ve srovnání s těmi, které byly provedeny před rokem 2021, počítáno jako roční průměr).
    • Oslabení článku o ekoschématech, přidání „ekonomických kritérií“. Otevírá se tak možnost, že ekoschémata mohou být ospravedlňována ekonomikou a ne ekologií.
    • Zmínka o Pařížské dohodě, ale odmítnutí ambice SZP snížit emise skleníkových plynů v zemědělství a potravinářství v EU do roku 2027 o 30%.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Dobrovolna nižší konzumací masa? Tak to jsem fakt zadostiv, jaka brutalni regulace z toho kouka;).

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: a jeste k tomu to cteni o klimaticky neutralnim cesku na vecer
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Aktualne se posledni dobou prekonava v klimatu. ted uz jen aby si zpravu McKinsey precet poradne i nekdo ve vlade

    Jezděte na kole a omezte maso. Klimaticky neutrální Česko není sci-fi, ukázala studie
    https://zpravy.aktualne.cz/...ac1f6b220ee8/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

    Pro Česko je reálné snížit do deseti let emise skleníkových plynů o 55 procent, jak to od unijních států požaduje Evropská komise, vyžádalo by si to dodatečné investice ve výši 500 miliard korun. Ukazuje to studie poradenské společnosti McKinsey & Company, podle níž je také třeba, aby kromě vlády a firem přiložili ruku k dílu i občané, třeba popularizací jízdy na kole nebo nižší konzumací masa.
    ...

    Jak ukazuje nově publikovaná studie McKinsey, Česko by tento cíl dokázalo naplnit, bude to od něj ale vyžadovat dodatečné investice ve výši zhruba 500 miliard v příštích deseti letech, což se rovná jednomu procentu očekávaného HDP v období 2021 až 2030. 
    ...

    Česko, které je v současné době čtvrtým největším producentem skleníkových plynů na obyvatele v Evropské unii, by ale pro naplnění ambiciózních cílů muselo přijmout řadu kroků. A to podle McKinsey neodkladně. Za nutné vědci považují zejména výrazné snížení výroby elektřiny a tepla z uhlí. V této oblasti považují za nezbytné razantní omezení spalování uhlí, zejména hnědého. 
    ...
    Bude také zapotřebí plně elektrifikovat dopravu a průmysl, zvýšit energetickou účinnost budov, přejít k vytápění budov pomocí tepelných čerpadel, přejít k využití biomasy pro výrobu tepla v průmyslu a optimalizovat krmiva pro hospodářská zvířata a složení plodin v zemědělství," upozorňují dále vědci, co bude nevyhnutelné, chce-li stát dosáhnout čisté nulové bilance emisí do třiceti let.
    ...
    Povede-li se to, pak nákladově optimální scénář počítá také s tím, že největší podíl na výrobě elektřiny získá solární energie, 20,3 gigawattu (GW) kapacity by pokryly panely instalované na střechách a v brownfieldech, přičemž větrné elektrárny by poskytly kapacitu 7,9 GW. Obnovitelné zdroje by doplnily 2 GW výkonu dostupného v bateriích a výkonová kapacita 9,7 GW, kterou by umožnilo spalování plynu v situacích, kdy by nesvítilo slunce nebo nefoukal vítr.

    atd.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Philosophy and the Planetary - Yuk Hui - Philosophy Today (Philosophy Documentation Center)
    https://www.pdcnet.org/philtoday/content/philtoday_2020_0999_11_10_368

    This essay considers the pandemic as a consequence of the planetary condition. It goes on to ask: Can philosophy contribute to the elucidation of the planetary, or is philosophy, in the words of Heidegger, already completed in and as the planetary? What kind of relation to the planetary will it desire to have?




    From The Anthropocene To The Microbiocene - NOEMA
    https://www.noemamag.com/from-the-anthropocene-to-the-microbiocene/

    The novel coronavirus compels us to rethink the modern concept of the political.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam