• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: zalezi co chces, jaky hlediska resia a jakou maj prioritu ,) ... my treba na jednom domku s plochou strechou a na plochou cast strechy jinyho domu davame zelenou strechu, hodne nas na tom zajima ten estetickej aspekt, tam kde na to koulas zeshora je to proste pekny. ty porizovaci naklady jsou docela vysoky, ale je tam dotace, strecha ie sice tezsi a konstrukce tomu ma byt prizpusobena ale neni to nic zasadniho. jinde se snazime dohodnout s nekterym dodavatelem FV strech, coz ma tu vyhodu ze dotace na FV se kombinuje s vydajem na tu krytinu, zaroven se lip/vic zachytava voda (coz my chcem, mame pro ni vyuziti - skrz ultrafiltraci a mineralizaci jde do obehu, nezasakujem). u RD mi ta cerna strecha (panely) neprijde moc kriticka, ta izolace (vuci teplu) se stejne resi jinde a je dostatecna. ma ti mraky ohledu, pokud se to zameri jen na tu pomoc pro mesta, aby neabsorbovaly tolik tepla, tak ma asi pravdu :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    hm. je nekdo, kdo se v tematu vyzna? ma smysl zelenou strechu mit, nebo je lepsi mit bilou bezudrzbovou, jak pise clanek?

    Jiří Svoboda: Zelené střechy – dobré řešení pro města? - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...cistika/nazory-a-komentare/jirin-svoboda-zelene-strechy-dobre-reseni-pro-mesta
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    LINKOS: asi iba adware, ale eset mi to zablokoval :) ale dobry serialek, kedysi som to pozeraval

    Threat found
    This web page contains potentially dangerous content.
    Threat: JS/Adware.TerraClicks.A application

    GLOBETROTTER: vidis a mne sa v praci smeju, ze chodim v 10 rokoch starych handrach a trickach s rozparanymi rukavmi, ale ma to hned 2 vyhody, jednak usetrim kopu vody potrebnej na vyrobu oblecenia keby ho striedam napr. kazde 2 roky a jednak ma na ulici tolko nezastavuju vselijaki hobovia, ze chcu drobak, lebo sa na mna pozru a myslia si ze som tiez bezdomovec :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    GLOBETROTTER: třeba to dotáhne do nějaké naháčské hippie komunity. Myslím, že tam pak bude jezdit bulvár co týden.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    LINKOS: No teď už nikde, když si bude pokrytecky půjčovat oblečení od přátel. Bál jsem se, že v novinách budou její pokrokové nahé fotky.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Zcela výjimečně do více diskuzí
    Podané ruce mezi zemědělstvím a solární energetikou: agrivoltaika | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/...1445/podane-ruce-mezi-zemedelstvim-a-solarni-energetikou-agrivoltaika/
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    GLOBETROTTER: kde je problém?
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Napřed jsem se lekl, ale ona to pokrytecky vyřešila:
    „Mám spoustu přátel, kteří mají oblečení hodně. Myslím, že mi nějaké půjčí, nebo mi věnují to vyřazené,“ prohlásila oslavenkyně
    Už nikdy si nekoupí oblečení, nepoletí letadlem. Greta ušla dlouhou cestu, od neděle je plnoletá | Svět | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...istka-oslavila-osmnactiny-nikdy-si-nekoup.A210105_135220_ln_zahranici_livs
    TUHO
    TUHO --- ---
    A republikani zrejme ztratili senat.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Renewables produce more power than fossil fuels in Germany for first time | Clean Energy Wire
    https://www.cleanenergywire.org/news/renewables-produce-more-power-fossil-fuels-germany-first-time

    Němci splnili cíl pro rok 2020 - v poslední chvíli díky covidu :D
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    caret-down
    https://www.bbc.com/news/world-latin-america-55540506
    Mexican fisherman 'dies after attack on Sea Shepherd conservationists'
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Uncovering how grasslands changed our climate
    https://phys.org/news/2021-01-uncovering-grasslands-climate.html

    https://www.nature.com/articles/s41467-020-20406-7#auth-Victoria-Naipal

    Grasslands are managed worldwide to support livestock production, while remaining natural or semi-natural ones provide critical services that contribute to the wellbeing of both people and the planet. Human activities are, however, causing grasslands to become a source of greenhouse gas emissions rather than a carbon sink. A new study published in Nature Communications reports how grasslands used by humans have changed our climate in recent centuries.

    Grasslands are the most extensive terrestrial biome on Earth and are critically important for animal forage, biodiversity and ecosystem services. They absorb and release carbon dioxide (CO2), and emit methane (CH4) from grazing livestock and nitrous oxide (N2O) from soils, especially when manure or mineral fertilizers are introduced. Little is known, however, about how the fluxes of these three greenhouse gases from managed and natural grasslands worldwide have contributed to climate change in the past, or about the role of managed pastures versus natural or very sparsely grazed grasslands.

    To address this knowledge gap, an international research team quantified the changes in carbon storage and greenhouse gas fluxes in natural and managed grasslands between 1750 and 2012. The study's comprehensive estimates of global grasslands' contribution to past climate change illustrate the important climate cooling service provided by sparsely grazed areas, and the growing contribution to warming from quickly increasing livestock numbers and more intensive management, which are associated with more CH4 and N2O emissions in determining the contemporary net climate effect of the grassland biome.

    ...

    from grasslands increased by a factor of 2.5 since 1750 due to increased emissions from livestock that have more than compensated for reduced emissions from the shrinking number of wild grazers. The net carbon sink effect of grasslands worldwide—in other words, the ability of grasslands to absorb more carbon and pack it in the soil—was estimated to have intensified over the last century, but mainly over sparsely grazed and natural grasslands. Conversely, over the last decade, grasslands intensively managed by humans have become a net source of greenhouse gas emissions—in fact, it has greenhouse gas emission levels similar to those of global croplands, which represent a large source of greenhouse gases

    ...

    In the context of low-warming climate targets, the mitigating or amplifying role of grasslands will depend on a number of aspects. This includes future changes in grass-fed livestock numbers; the stability of accumulated soil carbon in grasslands; and whether carbon storage can be further increased over time or if it will saturate, as observed in long-term experiments
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vodík se hlásí o slovo: pomůže čistému rozvoji české energetiky, průmyslu a dopravy
    https://www.alies.cz/wp-content/uploads/2020/10/Infolist-Zeleny-Vodik-final.pdf

    Tento infolist popsal, jak lze s pomocí skladování, distribuce a konečného použití vodíku během tří desetiletí významně posunout Českou republiku a EU k emisně nenáročným technologiím a učinit evropskou ekonomiku „silnou, konkurenceschopnou a bezuhlíkovou.” Závěrem doplňme, že tahounem evropské a české ekonomiky nemusí být jen na vodíku založený průmysl nebo energetika, ale i vývoj vodíkových technologií samotných. EU podporuje výzkum a inovace v oblasti vodíku již řadu let, což jí dává náskok při vývoji technologií, jako jsou elektrolyzéry, vodíkové čerpací stanice a velké palivové články.
    PAD
    PAD --- ---
    TADEAS: Fosilni firmy maji velmi rady i OZE - jednim z duvodu je i to, ze vyzaduji zalohovani - asi nejcasteji paroplynem.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    Norway becomes first country where electric cars account for more than 50% of new sales: industry group

    https://twitter.com/AFP/status/1346400464011743232?ref_src=twsrc%5Etfw
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vodík: chytrá finta fosilního průmyslu jak podpořit zemní plyn - Radek Kubala
    https://denikreferendum.cz/...ek/32145-vodik-chytra-finta-fosilniho-prumyslu-jak-podporit-zemni-plyn
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Radek Kubala

    Na ten poslední den v roce jsem sepsal šest inspirativních knih, které letos vyšly a přemýšlejí o řešení klimatické krize. Tři vyšly v českém překladu a tři v anglickém originále. Určitě stojí za to si alespoň některé z nich přečíst, pokud přemýšlíte, jak v roce 2021 v ochraně klimatu dále. Konkrétně to jsou:

    V překladu:
    1) Bruno Latour — Zpátky na zem
    2) Kate Raworthová — Ekonomie koblihy
    3) Raj Patel, Jason W. Moore — Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí

    V originále:
    4) Jason Hickel — Less is more: how degrowth will save the world
    5) Varshini Prakash, Guido Girgenti — Winning the Green New Deal: Why We Must, How We Can
    6) Andreas Malm — Corona, Climate, Chronic Emergency: War Communism in the Twenty-First Century


    Výběr knih, které inspirativně promýšlejí řešení klimatické krize

    https://denikreferendum.cz/...32133-vyber-knih-ktere-inspirativne-promysleji-reseni-klimaticke-krize
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A 10-year plan to save the world's degraded soil | World Economic Forum
    https://www.weforum.org/agenda/2020/12/a-10-year-plan-to-save-our-soil

    Of the three great bisospheres – soil, ocean, atmosphere – soil is the only one we have a fighting chance of remediating within a couple of decades given current technologies.

    The need to fix soil is hardly an original idea. Yet progress on a global scale has been painfully slow, for several reasons:

    Farming practices and incentives have prioritised yield optimisation over long-term soil health, and continue to do so.
    Our understanding of the soil science has significant gaps.
    Improving soil health is resource intensive and comparatively slow, while the complex variety of soils and climates means there is anything but “one size fits all”.

    ...


    First, the work has confirmed three critical determinants of the functioning of any soil system – capacity, efficiency and resilience. Capacity is the ability to translate water and nutrients into outputs such as food. Efficiency relates to energy flows – how much energy is converted to outputs rather than dissipated? Resilience is soil’s ability to store water and nutrients until conditions improve. This is a framework to make sense of the enormous diversity of soil and climate across our planet, while providing much improved qualitative and quantitative understanding of the micro-scale processes involved.

    Second, the work has enabled the prototyping of reliable, quick and low-cost measurement of soil health in real-time using networked digital probes. Access to these data in real-time has the potential to rapidly progress a “how to” library of best-practices for soil health across geography and climate, while providing objective measurement and hence the basis for relevant private or public incentives. Thinking has commenced on the protocols which would be needed to underpin this on a global scale.

    Third, we now have, for the first time, a mechanistic theory for how carbon moves from the atmosphere to become stored in soil, and the co-benefits that emerge. This, combined with the measurement break-throughs, is a step-change in using soil management practices and incentives to sequester carbon and improve those three critical determinants of the functioning of any soil system – capacity, efficiency and resilience.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Greta Thunbergová nám ukázala cestu, po které musíme společně jít - Stela Joudalová
    https://denikreferendum.cz/...32141-greta-thunbergova-nam-ukazala-cestu-po-ktere-musime-spolecne-jit

    Autorka je členkou hnutí Fridays for Future. Ve svém komentáři přibližuje nový dokument o Gretě Thunbergové, která ukázala nové generaci studentů a studentek cestu, jak být slyšet v debatě o klimatické krizi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam