• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: to se asi "brzo" dozvime

    An international team of oceanographers aboard the Russian research vessel Akademik Keldysh has confirmed a large-scale, ongoing release of methane from the seabed on the East Siberian Arctic Shelf.
    The gas is believed to be released by the melting of subsea permafrost, which in turn allows the release of methane gas from previously-stable methane hydrates. The seabed of the East Siberian Arctic Shelf is unique in that large swaths contain permafrost layers built up some 20-30,000 years ago, when the area was dry land and sea levels were far lower.

    "The discovery of actively releasing shelf slope hydrates is very important and unknown until now,” chief scientist Igor Semiletov told the paper.

    Their results have not yet been peer-reviewed or published, but they represent an extension of previous observations of methane seeps in the same area. In voyages to the region in years past, Semiletov's team has discovered large craters on the seabed emitting significant quantities of methane.

    cca z rijna
    https://twitter.com/ISSSarctic2020
    BOREC
    BOREC --- ---
    PETER_PAN: dávej pls :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: plottwist - mozna se podari oboji :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: video jsem nevidel, ale podporujou to teda nejaky solid studie, ze by slo o akrtickej metan? zatim to bylo minimum, hlavni zdroje ekosystem a ziskavani fosilnich paliv, a hlabne tropicky oblasti.

    Methane Emissions Continue to Rise
    https://earthobservatory.nasa.gov/images/146978/methane-emissions-continue-to-rise

    Across the study years, wetlands contributed 30 percent of global methane emissions, with oil, gas, and coal activities accounting for 20 percent. Agriculture, including enteric fermentation and manure management, made up 24 percent of emissions, and landfills comprised 11 percent. Sixty-four percent of emissions came from tropical regions of South America, Asia, and Africa, with temperate regions accounting for 32 percent and the Arctic contributing 4 percent.

    ...

    High-latitude ecosystems are particularly vulnerable to climate change. Large amounts of carbon are stored in frozen soils (permafrost) and in forest vegetation in the Arctic. As it thaws, water-logged soil becomes an ideal environment for methane production. “However, we have yet to detect abnormal methane emissions in higher-latitude regions,” said Poulter, “despite thawing permafrost and record-breaking air temperatures year-after-year.”
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    A ja mam tak skvely napady jak ten methan resit.
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS:

    Arctic Methane. Has 2020 triggered a tipping point?
    http://www.youtube.com/watch?v=A1ChxLmpbz4
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Mozna se nam nepodari teraformovat Mars, ale aspon bysme mohli zvladnout marsifikovat Zemi
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1615248939175
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    China’s Carbon Neutral Opportunity: Economic Growth Driven By Ambitious Climate Action
    https://www.forbes.com/...tunity-economic-growth-driven-by-ambitious-climate-action/?sh=2bac2bd8734d
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: chtel jsem naznacit druhy problem: nedostatek pitne vody. Pozary jsou katastrofa, ale po pozaru se lidi vrati, protoze "kdyz to shorelo uz to znova neshori", a odstehuji se az kdyz jim polezou krkem prasne boure, a ze ty budou silit, s tim jak sili i pozary je jasne. Zato nedostatek pitne vody/jeji kontaminace vede k migraci mnohem rychleji.
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: popravde nechapu, co tim chces rict, problem cape town vidim krom sucha i v tomhle (v kalifornii je to podobny se skodama z pozaru, je tam vsude vic infrastruktury nez pred sto lety = vetsi skody a zaroven se tam kumuluje za ty desetileti hmota, ktera skvele hori) .. pridej k tomu sucho a mas perfektni bouri
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: no i Kapske mesto, malem kvuli suchu zkolabovalo. Ale diky vsem bohum, byl kolaps odvracen a dneska uz maji zase 80 - 100 % zasob pitne vody. V nejhorsi moment, meli zasob pod 20 %, kdy uz diskutovali, jestli se ta voda jeste vubec da pit, resp. jestli by se mela pouzivat v nemocnicich.
    PER2
    PER2 --- ---
    JINDRICH:
    California has experienced longer stretches of drought in the earlier history, lasting almost 200 years. This is known has the “megadroughts”. Through the study of tree rings, scientists have found that California had endured multiple droughts that lasted 10 or 20 years during the past 1000 years. The two most severe megadroughts occur in 850 which lasted 240 years and 50 years after that one, another stretched at least 180 years. Droughts in California in the 20th century occurred from 1987 to 1992 and from 1928 to 1934. However, these are considered minor to the megadroughts.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    u nas je na štěstí po delsi dobe celkem vlhko... propadlo se to ale jinde..

    Last year at this time, 2% of the United States was in severe drought.
    Now, it's 31%.
    Snowpack in the California mountains is half of normal.
    This is shaping up to be another disastrous fire season for nearly the entire West
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The new report to the Club of Rome, "The Empty Sea" has been published by Springer. Written by Ugo Bardi and Ilaria Perissi both at the University of Florence, Italy, the book is a review of the situation of Earth's oceans. Can we still increase the production of food from the seas? How about the role of aquaculture? And is there hope of obtaining energy, minerals, and other resources from the sea, as the new concept of "Blue Economy" tells us? Or perhaps it already too late to save the Oceans from a collapse caused by the combined effect of overexploitation, pollution, and global warming? It is a complex story that the book tells starting from the beginning: when our remote ancestors started to explore the sea and its resources.

    New Report to the Club of Rome: The Empty Sea - Club of Rome
    https://www.clubofrome.org/featured-news/new-report-to-the-club-of-rome-the-empty-sea/

    The Empty Sea - The Future of the Blue Economy | Ilaria Perissi | Springer
    https://www.springer.com/gp/book/9783030518974
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no mě přijde snesitelný rozšíření modelu chmelnice/vinice. Prostě nějaká míra podpůrný infrastruktury v krajině, ale dá se na to pořád koukat - nemáš na poli hangáry.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: no je to kontinuita mezi temahle systemama, na jedny strane otevrenej ekosystem s rocnima obdobima, na druhy strane komplet izolovana indoor produkce. ledky by musely jet z nejaky baterky, ale asi proc ne. :) v tu chvili bys uz ale asi pres to stejne mel nejaky folie kvuli vetru.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: ok, to potom záleží na tom, jestli to směřuješ k úplně řízený umělý, technický produkci, nebo jestli uvažuješ spíš z hlediska nějakého "augmented ecosystem" - v zásadě navazuješ na stavitele zavlažovacích systémů. Jedno je extrémní zahrádkářství, extrémní forma pěstování v květináči - druhý vychází spíš z klasickýho zemědělství, kdy se přeci jen nějak reješ v půdě, která není úplně izolovaná od toho okolního prostředí, a jen trochu zaléváš, přihnojuješ, apod. Mě ten LED přísvit jde docela dohromady s agrivoltaikou - stejně už pak máš na poli nějaký kandelábry s těmi panely a dráty, tak proč k tomu nepřidat i ty červené LEDky..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: ten prisvit v tech celorocnich systemech muze docela hodne regulovat produkci, tzn. treba nepotrebujes zrovna tolik salatu, snizis prisvit :)

    urcite kapitalove-energeticko-materialova investice potrebna ke zrizeni foliaku s prisvitem, kterej pak nefungujuje napriklad listopad-unor je nizsi nez u uplne celorocni produkce, hlavni co ochlazuje je podle me pohyb vzduchu/vitr, rostliny muzou rust i v relativne velkym chladu. ale kdyz uz mas treba akvaponickej system, potrebujes proste aspon tech 20 stupnu celorocne, aby tam mohly bejt ryby a cely to jelo furt stejne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: ten přísvit je důležitej a málo se o tom ví. podle mě by na podzim fungoval i mimo skleníky, protože na podzim se celkově ochlazuje pomalu, rostliny neodumíraj ani tak chladem, ale nedostatkem světla (teprve až později v zimě zmrznou). Když se použijí LED, tak by snad měla stačit červená barva, která na podzim začíná chybět nejdřív (ale tohle jsem slyšl na levelu jedna paní povídala).

    Celoroční průběžná sklizeň je jedna věc, ale i obyčejné prodloužení sezóny do podzimu by se nejspíš počítalo a možná by té energie stačilo relativně málo....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam