Neobyvatelná země Davida Wallace-Wellse: alarmismus jako umění klimatického thrilleru – A2larmhttps://a2larm.cz/2021/07/neobyvatelna-zeme-davida-wallace-wellse-alarmismus-jako-umeni-klimatickeho-thrilleru/Když jsem před lety četl knihu amerického lékaře Ricka Strassmanna, v níž popisuje zážitky dobrovolníků, jimž v rámci svého výzkumu podával vysoce psychoaktivní látku DMT, utkvěl mi v paměti výrok jednoho z dobrovolníků: „Ateistou můžete zůstat jen do dávky 0,4 miligramu.“ Vzpomněl jsem si na něj při četbě klimatické nonfiction Neobyvatelná země od amerického novináře Davida Wallace-Wellse a položil si otázku, do jakého stupně oteplení planety bude v podobném duchu ještě možné zůstat ateistou a kdy už nám nezbyde jiná možnost, než se začít modlit? Bude to hranice „bezpečné“ míry oteplení o 1,5 °C, k níž se překotným tempem blížíme, „nebezpečné“ 2 °C, nebo až ony čtyři stupně, považované za fatální pro existenci organizované lidské společnosti?
...
Klimatickou krizi tak můžeme společně s autorem chápat jako aktuálně probíhající celoplanetární thriller, jehož jsme smutnými aktéry. Někteří v hlavních rolích, jiní ve vedlejších, další v zákulisí, jiní jako komparz. Všichni ale jsme volky nevolky součástí klimatického thrilleru, který se odvíjí před našima očima. Příběhu, nemá srovnání s ničím, co lidstvo doposud ve svých dějinách zakusilo. Rozsah, intenzita a dopady tohoto příběhu čím dál rychleji nabírají rozměru kataklyzmatu, které jako by nás vracelo znovu do mytických dob, kdy přírodní síly personifikované do podob bohů a bohyň představovaly vyšší, člověka přesahující mocnosti, jimž byl vydán napospas.
Destabilizací klimatu jsme probudili spícího obra. Klimatická a ekologická krize představuje Nemesis moderní vědecko-průmyslové civilizace, která propadla iluzi, že se může od přírody izolovat a zkrotit ji pro své potřeby tak, že už pro ni nebude představovat žádnou hrozbu. Tuto moderní pýchu panství člověka nad přírodou klimatická krize odhaluje jako iluzorní. Rozpoutali jsme síly, které nejenže nedokážeme zvládnout, ale svou obrovitostí přesahují i možnosti našeho chápání: snahy představit si rozsah celé věci nutně narážejí
na hranice naší imaginace.
...
„Pokud se nám klimatickou otázku nepodaří vyřešit, budou naše děti vést válku o vodu a jídlo. O tom nemám žádné pochybnosti,“ prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, jemuž je nyní šedesát let, a oněmi dětmi tedy míní mnoho čtenářů a čtenářek tohoto textu.