Jakub Hruška
1tS fponsnuoreshdh ·
Rozklad biomasy stromů uvolní ročně do atmosféry zhruba stejně CO2 jako roční emise z lidské činnosti.
https://www.avcr.cz/.../Mrtve-stromy-rocne-uvolni.../ To se praví v tiskové zprávě AV ČR. Jenže pozor, ono je to trochu zavádějící srovnání (a náhodou jsou ta čísla dnes podobná - před 100 lety rozklad uvolnit 100x víc než lidské emise). A takto podáno to malinko vypadá, že ponechávání dřeva k zetlení vlastně "škodí" planetě. Mimochodem, už se takové hlasy objevily v souvislosti s bezzásahovkami na Šumavě.
JENŽE, ono se to dřevo prostě rozkládá zcela přirozeně, rozkládalo se vždy, a rozkládat se bude i v budoucnu. Je to přírodní proces, kterému nejde zabránit. Stejně jako se nemůžeme rozhodnout, že kvůli ochraně planety přestaneme dýchat (vydechujeme CO2, že...), nebo přestaneme čůrat, abychom nešpinili řeky, tak dřevo se prostě rozkládat nepřestane. Nemůžeme mu to zakázat.
Pokud si někdo myslí, že vytěžením a "použitím" se dřevo nějak zafixuje navždy, tak vězte, že průměrá doba setrvání dříví v oběhu, tedy než ho spálíme nebo vyhodíme na skládku, je zhruba jen 20 let.
Do dlouhověkých produktů (stavby) se použije zlomek těženého dřeva.
Ale ponechání mrtvého dřeva v lesích znamená, že se víc uhlíku zabuduje do půd (které jsou velkým rezervoárem uhlíku), i když je to třeba jen 20% z rozložených stromů.
A to vůbec nemluvím o podpoře mizející biodiverzity, která je v lesích na rozkládající se biomase stromů kriticky závislá (brouci, houby, ptáci, lišejníky, mechy a mnoho dalších). V případě holosečných těžeb totiž nastartujeme (rozrytím, osvětlením, zamokřením) oxidační procesy, které uhlík z půdy uvolní do atmosféry taky.
Rozklad dříví světových lesů je součástí přirozeného cyklu uhlíku na planetě. Pálení fosilních paliv nikoliv.
Vědecky je kvantifikace světového množství uhlíku uvolněného rozkladem velmi cenná informace, dosud neznámá. Ale prosím interpretovat ji ve správných souvislostech....