• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: https://denikn.cz/781709/hovezi-z-amazonie-se-pro-evropu-stava-nejedlym-nektere-retezce-zastavily-jeho-dovoz/?cst=f17813beca60a4ffaf4a7ff15ac1c03e4242b73a

    Šest obchodních řetězců (provozovatelů supermarketů) zastavilo dovoz hovězího masa z Brazílie.
    Jde o Carrefour, Delhaize, Auchan, Albert Heijn (pod jeho vlastníka Ahold spadá i český Albert), Sainsbury’s a nizozemský Lidl.
    Snaží se tak vystoupit proti rozsáhlému nelegálnímu kácení Amazonského pralesa ve prospěch chovu dobytka.
    Novináři odhalili systém „praní dobytka“ – legalizaci chovů v brazilskými zákony zakázaných oblastech.
    V kauze jsou namočeny globální masozpracovatelské firmy JBS, Marfrig a Minerva.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Kdyz uz sme u hoveziho a amazonie

    Hovězí z Amazonie se pro Evropu stává nejedlým. Některé řetězce zastavily jeho dovoz
    https://denikn.cz/781709/hovezi-z-amazonie-se-pro-evropu-stava-nejedlym-nektere-retezce-zastavily-jeho-dovoz/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: 20:30 resi... hovezi! :) k dobru mu je, ze zminuje, ze je napr. dulezity v ruznejch castech afriky. ale pokazdy kdyz jite hovezi, meli byste se zamyslet, jak prispivate ke kaceni amazonie.

    tak na druhou stranu toho evolucniho hrdla projde zrejme schopnost byt vysoce kontextualni... prpjdou ti, kdo pochopi, co to je biomasa ekosystemu. boze
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Hruška
    https://www.facebook.com/100001618623197/posts/4951029654960940/

    My, níže podepsaní, jsme malinko nervózní z úvodu vládnutí naší (jako opravdu naší, všichni jsme ji volili,a někteří jsme členy koaliční politické strany) koalice v otázkách životního prostředí a ochrany klimatu. Proto jsme si dovolili napsat krátký dopis panu premiérovi. Protože co se zanedbá na začátku, později už se prakticky nedá dohonit...

    Vážený pane premiére,

    v environmentální oblasti má vláda nelehký úkol odstranit řadu chyb a nedostatků, které po sobě minulá vláda zanechala a naopak nastartovat progresivní směr, který by navázal na úspěšný vývoj devadesátých let, jenž byl v následujícím období postupně degradován. Konkrétně máme na mysli tyto oblasti, kde vidíme potřebu co nejvíce na ně zaměřit pozornost:

    1. Ochrana klimatu s důrazem na postupnou dekarbonizaci naší ekonomiky a zejména přizpůsobení naší krajiny očekávané klimatické změně (zadržet vodu, revitalizovat toky a mokřady, snížit rozlohy a monotónnost polí, pěstovat druhově pestré lesy).

    2. Hospodaření s přírodními zdroji (půda, voda, lesy, zemědělské produkty) je v koaliční smlouvě pokryto dobře, prosíme ale o skutečné uplatnění těchto závazků v každodenní politické praxi (zejména pak s ohledem na zcela nevyhovující návrh na využití zemědělských dotací, které připravilo MZe pod vedením minulého ministra). Zvýšenou pozornost je třeba upřít na uhlíkové hospodaření v krajině (ukládání uhlíku v půdě a biomase především lesní) jako základní nástroj zmírňování globální změny.

    3. Pro zajištění dekarbonizace ekonomiky a splnění našich závazků vycházejících z dohod v rámci EU je třeba rychle a ve velkém rozsahu navýšit podíl obnovitelných zdrojů, zejména pak na výrobě elektřiny. Elektřiny z větru a slunce je dnes ve světovém srovnání nejlevnějším zdrojem, a extrémně nízký podíl této výroby (jeden z nejnižších v EU) podvazuje naši schopnost splnit dohodnuté cíle a též zajistit dostupnou elektřinu pro naše občany a firmy.

    4. Oběhové hospodářství představuje celkově nový model ekonomiky účelně hospodařící se zdroji a komplexně řešící problematiku odpadů. Je to oblast nabízející mnoho příležitostí pro naše firmy a proto je třeba přejít od dnešního stavu (vysoký sběr některých surovin, ale jejich nízké využití) na vskutku funkční model.

    5. Horizontální spolupráce mezi resorty - zajistit koordinace především mezi rezorty životního prostředí a zemědělství, či v případě dekarbonizace životního prostředí a průmyslu, které dosud často vystupovaly v zásadě antagonisticky. Je to o to důležitější, že oba rezorty nyní drží jedna koaliční strana. Nelze opomenout aktivní roli MPO pro vytváření prostoru pro zavadění nových dekarbonizačních technologii jako velkou výzvu pro náš průmysl.

    Mimořádně důležitým úkolem nové vlády je obnovit spolupráci a důvěru v rámci EU. V environmentální oblasti je tento aspekt důležitější než jinde, EU má velmi dobře propracovánu širokou legislativu, strategické a jiné dokumenty, zde je třeba mnoho věcí odpovědně uchopit. Klíčová je Zelená dohoda pro Evropu, kterou minulý premiér, který ji jménem naší země přijal, opakovaně nazýval zeleným šílenstvím, před nímž je třeba občany České republiky chránit (ale peníze, jež nabízí, samozřejmě chytře přijmout). Ve skutečnosti je tomu právě naopak, Zelená dohoda otevírá novou širokou perspektivu a přináší obrovské příležitosti. Zelená dohoda není zdaleka jen v tuto chvíli v ČR ostrakizovaná energetická změna, ale zahrnuje i ochranu dramaticky mizející biodiverzity, nezbytné změny v zemědělství a revitalizaci krajiny jako celku. Odchod od průmyslového zemědělství používající vysoké množství hnojiv a pesticidů a degradující krajinu, která je ale základ budoucí prosperity země, je také důležitým cílem Zelené dohody, zvláště palčivým v ČR.
    Připomínáme, že naše země obdrží v dalších letech stovky miliard korun z rozpočtu EU (prostřednictvím různých fondů) a máme zato, že to, jak je předchozí vláda hodlala rozdělit není vždy vůbec efektivní cestou jak zásadně modernizovat naši zemi a splnit své závazky vůči našim partnerům.
    Minulé vlády dostaly Českou republiku do pozice jednoho z největších potížistů v oblasti ochrany krajiny a klimatu. Data jasně prokazují, že v mnoha oblastech jsme zůstali skanzenem nepochopení a překonaných postojů, které nás pak vedou k rozhodnutím, které později naši zemi poškodí. Vážený pane premiére, prosíme, abyste se svou vládou spolehlivě vyvedl naši zemi z tohoto marazmu.

    Bohužel, nemalá část naší politické diskuse naznačuje, že trvá riziko, že budeme pokračovat ve směru, který podceňuje problémy, které jsme v minulých letech způsobili, či ignoruje pokroky technologií, které umožňují dříve nemožná řešení. Proto pevně věříme ve Vaši erudici a kompetenci a Vaši schopnost dospět k rozhodnutím, které odpovídají poznání a možnostem konce první čtvrtiny 21. století.

    V Praze, dne 6. ledna 2022

    Jakub Hruška
    Michal V. Marek
    Bedřich Moldan
    Luděk Niedermayer
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Q&A: What does China’s new Paris Agreement pledge mean for climate change? - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/qa-what-does-chinas-new-paris-agreement-pledge-mean-for-climate-change
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Reality Check: Can China Achieve Its Climate Goals?
    https://youtu.be/6dBgvh0lvvM
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Time of last chances: why refreeze the Arctic? Sir David King with @SWEurope_ warns that the IPCC AR6 hides the truth in plain sight. What we model as 1.5°C would mean up to 20°C warming. Scientists should rethink their roles and communicate to the public.
    https://t.co/kVl2O4tF0K


    Sir David King: Climate Leadership, COP26, and 20 Degrees of Warming?
    https://youtube.com/watch?v=OLd4EqQywwQ&t=292s
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    native anti-imperialni anti-oil rezistence, kanada

    Gidimt'en Yintah Access
    https://www.yintahaccess.com/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: soon
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Mas z toho vypisky? :D
    TUHO
    TUHO --- ---
    CzechGlobe zacina svuj podcast

    1. díl | prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc., dr. h. c. - CzechGlobe Podcast | Podcast on Spotify
    https://open.spotify.com/episode/4B6ddNvpO7dNNFTLpQffDv?si=k7I6wKtPT1KQOUbbNIsQaw&fbclid=IwAR0YU3ixmGGskeJAMCNopi8AgytsW5HkSLmL5X8HTKXveX9b3izKvUeZ8Sw&nd=1
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    vsechno videa american geophysical union

    Soil carbon sequestration: When does increased soil C storage yield net removal of greenhouse gases?
    https://youtu.be/GkrDTzcY9wg
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Soil carbon sequestration: How can we increase carbon stocks in deep soil?
    https://youtu.be/1tE7FYxBBdQ
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    How much C sequestration can organic amendments achieve?
    https://youtu.be/zozYUr-Z4Hk
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    #AGU21 Press Conference: The Threat from Thwaites: The retreat of Antarctica’s riskiest glacier
    https://youtu.be/uBbgWsR4-aw
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: sic to neni mozna globalne dost, ale lokalne se neco deje. Transition zacala

    CO2 emissions – Global Energy Review 2021 – Analysis - IEA
    https://www.iea.org/reports/global-energy-review-2021/co2-emissions

    In the United States, CO2 emissions in 2021 are expected to rebound by more than 200 Mt CO2 to 4.46 Gt CO2, yet remain 5.6% below 2019 levels and 21% below 2005 levels.

    ...advanced economies...

    CO2 emissions from advanced economies have fallen by 1.8 Gt CO2 since 2000, and their share in global emissions has declined by twenty percentage points to less than one-third of the global total.

    ...plus global taky neco positivniho...

    CO2 emissions by fuel

    Despite global economic activity rising above 2019 levels in 2021 and global energy demand rebounding above 2019 levels, we do not anticipate a full return of CO2 emissions to pre-crisis levels. Even with an increase in CO2 emissions from oil of over650 Mt CO2 in 2021, oil-related emissions are expected to recover only around half of the 2020 drop and thus should remain 500 Mt CO2 below 2019 levels.
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    TUHO: to bych i nasdílela, ale obávám se, že to vyvolá spíš reakci "aha, takže už asi nemá smysl nic dělat" :(
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20220107-090211
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20220107-090325
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    bude hezky

    P. Carter
    https://twitter.com/PCarterClimate/status/1478942935093706753

    IPCC AR6 heating projections. 1.5 C is obviously impossible and will disastrously and irreversibly hit the world around 2030. If ignored, the 2C runaway Earth catastrophe, will hit with the force of multiple mega meteorites around 2045.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam