výstup z úterního večerního jednání ke Společné zemědělské politice
Opakujeme, že základ naší politiky je v podpoře malého a středního podnikání (MSP) a tomu odpovídala také naše pozice – vycházející z našeho programu.
Jednání v úterý proběhlo na úrovni předsedů a dalších dvou zástupců za koaliční strany (za nás Vít Rakušan, Lukáš Vlček a Pavel Čížek).
V hlavních parametrech SZP bylo dosaženo této dohody:
• nesnižovat dotace na plochu a ekoschémata v I. pilíři o dotace na travní porosty - cca 700 – 1 000 Kč na 1 ha (původní návrh MZE počítal se snížení finančních prostředků)
• 65 % kofinancování v Programu rozvoje venkova
• 23 % redistribuce přímých plateb v I. pilíři na prvních 150 hektarů
• nestropovat platby v I. pilíři (byl odmítnut návrh zastropovat platby v I. pilíři na 100 tis. Euro s možností odpočtu mzdových nákladů – toto řešení by podle nás přineslo další zbytečnou administrativu ve vykazování mzdových nákladů podniků bez finančního efektu)
• zastropování ve II. pilíři u investičních projektů na úrovni 30 mil. Kč dotace s podporou pro subjekty, které mají minimálně 30 % svých aktivit ze zemědělské činnosti.
Na zemědělství by mělo být podle nás pohlíženo obdobně jako u dalších oblastí průmyslu z pohledu definice malého a středního podniku (subjekty do 250 zaměstnanců a s obratem do 50 mil. Euro) a propojenosti firem.
Subjekty nad tuto hranici by podle nás vůbec neměly pobírat investiční dotace – o tomto doufáme ještě bude jednáno.
Budeme se snažit i o diskusi o větší motivaci zemědělců provádět trvalá krajinotvorná opatření – např. zatravněné protierozní pásy v systému ekoschémat.
Jsme přesvědčeni, že se do této pozice podařilo „propsat“ většinu našich programových priorit a jsme rádi za konstruktivní debatu v rámci pětikoalice a nalezení vzájemné shody.
Výše zmíněné hlavní parametry Společné zemědělské politiky pomohou malým farmám do cca 1000 ha, podniky 1 000 – 3 000 ha by si mohly určité snížení přímých plateb kompenzovat lepší dostupností investičních dotací.
Bylo domluveno, že po roce je vůle k redefinici pozice podle aktuální situace. Na základě relevantních dat a analýz bude nutné s touto zásadní strategií pracovat a případně provést její změny.
Na závěr bychom ještě rádi uvedli, že naši pozici jsme osobně diskutovali se zástupci zemědělských organizací. V minulém týdnu jsme se proto sešli (ve složení: Jana Krutáková, Pavel Čížek, Tomáš Dubský, Lukáš Vlček) s hlavními představiteli Asociace soukromého zemědělství ČR, Zemědělského svazu ČR a Agrární komory. Komunikace s těmito důležitými aktéry v českém zemědělství probíhá z naší strany kontinuálně.
Hezký den.
Lukáš Vlček a Pavel Čížek