• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: rikas mi, jak to je. zeptam se jinak. proc to driv mohlo byt jinak? v cem vidis rozdil, ze v 1945 usa mohlo dat na valku 35 % HDP? moje pochopeni je, ze proto, ze tehdy byla silna hodnota narod, uzemi, suverenita uzemi. jak je mozny, ze tehdejsi firmy musely vyrabet pro valku, i kdyz z toho mely nizsi profity, vynosy? jak je mozne, ze dnesnim firmam neni mozne prikazat vyrabet pro klima? beru to tak, ze dnesni vrcholna vrstva tech korporaci (vysoci manageri..) se osobne neciti klimatem ohrozeni, takze neni mozny jim prikazat, aby vyrabeli pro klima. neztotozni se s tim. v jejich optice je dulezity ten kratkodoby profit

    a neciti se ohrozeni proto, ze mame globalni svet, lidem na tak vysokych pozicich je vicemene jedno, kde ziji. neni pro ne nejak klicovy "chranit uzemi".

    zatimco v 1945 asi jen minimum lidi si reklo, valecny problem se me netyka, mizim do singapuru

    penzijni fondy operuji s $T56. kdyby se vsechny dohodly, prerusily ten krysi zavod, mohlo by to neco znamenat. no nic.

    (Zajimalo by me, jestli aspon valka je silnejsi nez kapitalismus. Co by se stalo, kdyby zapadni stat vstoupil do obranne valky. Co by korporace udelaly.)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: nemusi mit velky vynosy, zalezi na strategii fondu. Klidne to muze byt oze a u spousty fondu i je. Kazdy preferuje neco jineho.

    Jinak manazer penzijniho fondu neni penzijni fond sam. Ta strategie samozrejme podleha nejakym internim schvalenim, schvalenim expozici rizik atd. Manazer akorat vybira co a kde pujde do portfolia fondu v danem roce a kdy to zas nejlip prodat (opet podleha kontrole). A od toho se odviji vynosy. Vynosy samozrejme musi byt, protoze podilovy fond musi nalakat investory, jinak se nevyplati ho obsluhovat. (V opacnem pripade by slo o dotacni fond /charitu/neziskovou organizaci). Vynos zaroven znamena, ze ta firma je kratkodobe uspesna a tedy dela veci o ktere je na trhu zajem, tzn dela veci dobre a ma sanci je delat i dlouhodobe, aniz by ji musel nekdo dotovat. Jeji byznys model je sustainable.

    Pokud bys chtela (jako podilovy fond, nebo individualni osoba) investovat do firmy, co kazdy rok prodelava, jak zjistis, ze ta firma neni jen tunel? Nebo ze technologie, ktere pouziva pro sve produkty je outdated? Pripadne ze dela veci neefektivne a prezamestnava lidi kvuli neschopnym manazerum? Proste vynos je standardnim keritkem toho, ze firma dela veci dobre a spolecenstvi lidi jeji produkty nalezite ocenuje.

    Samozrejme u startupu nebo novych fondu se muze ocekavat vynos za 3-5 let, opet jde o strategii a komunikaci fondu...

    Tady treba verejne obchodovatelny hydrogen fund: https://www.globalxetfs.com/funds/hydr/

    Nebo brookfield renewable partners
    Homepage | Brookfield Renewable Partners
    https://bep.brookfield.com/

    Ale bude stovky dalsich zamerenych na oze, nebo cokoliv podobneho.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Do 30 let bude v Česku horko jako v Kazachstánu, státy se budou rozpadat, říká vědec - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/do-30-let-bude-v-cesku-horko-jako-v-kazachstanu/r~48f8b060126611ed8d680cc47ab5f122/

    Hollan by to aktuálně na Aktuálně řešil vetrnikama
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: myslim si, ze to do tech uvah v prve rade takto nevstupuje v te osobni rovine, prave proto, ze lidi nemaji tyhle dlouhodobe strategie (na cely zivot a intergeneracne). v druhe rade, manazer fondu nejspis neni miliardar, pracuje pro ne, je v te servisni tride, pobyt v takove zemi si nekoupi a kratkodobe to pro nej neni vyhodne volit jiny cesty.

    DZODZO: ano, presme tak
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: ked sa bohate elity uchylia na zeland, tak tam preziju? vytvoria si tam nejaku lokalnu ekonomiku, aby neboli zavisli na okolnom svete? to uz aby zacali pomaly planovat otvaranie tovarne na cipy, lebo bez tych budu celkom v prdeli ako nam ukazal covid
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: predstavuju si to tak, ze vysoky manager penzijniho fondu to bere tak, ze nemuze investorum vnucovat aby investovali do OZE, protoze musi mit nejvetsi vynosy. informace o tom, ze tato strategie povede k tomu, ze ti lidi zadny penze mit nebudou, ma. ale jeho osobne se to netyka, on se chape jako nekdo, jehoz rodina se kdyztak teda odstehuje do kanady kdyz ne na zeland
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: tohle ti sezeru jen pokud venujes svuj zivot efektivnim formam protestu nebo prace na mitigaci.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: 'proč by to dávali, když držitele těch peněz je můžou lépe využít na zakoupení občanství na Zélandu'. -- ty investice se delaji s ohledem na relativne kratkodobou navratnost investic, ktere jsou nizsi, pokud investuji nekam, kde to ma vyssi naklady (napr. proto, ze to odebira cistou energi atp.). samozrejme nekde se to meni (pozde), ale vyzaduje to jinej pristup k cely ty veci a investori (ne manazeri tech investic) s tim musi souhlasit. jaka je mocenska struktura tech klicovejch akteru TADEAS to nevim, ale myslim, ze to neni tak, ze bys je mohla prekrejt s osobnima zajmama jednotlivcu, ktery si muzou nekde napr. koupit obcanstvi nebo pobyt.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ta predstava poklidnej apokalypsy na zelandu zacina byt cim dalej usmevnejsia, ako moze byt niekto tak kratkozraky :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DZODZO: proč by to dávali, když držitele těch peněz je můžou lépe využít na zakoupení občanství na Zélandu

    Míněno, národní státy už nemají sílu. Sílu mají korporace, ty jsou nadnárodní, nepotřebují spěchat se záchranou ekosystému
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    YMLADRIS: pokial USA potrebovali 35 % HDP aby vyhraly ww2, tak nemalo by sa na vojnu s existencialnou hrozbou klimatickej krizy dat este viac? ww2 proti tomu boli predsalen take zabomysie valky

    alebo sa do toho pocita aj vyvoj nuklearnych zbrani?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Jsou to 2 procenta. Nejvíc pesimistické odhady jsou pod 5 procent.
    Nějaký jeho čísla:
    - 2 % GDP jsou 1.7 T$
    - tato castka se utrati na primych dotacich fosilu za 3.5 roku, pokud se pocitaji i neprime dotace (naklady na zdravi a katastrofy), tak podpora fosilu je 7 % GDP

    - v krizi 2008 se davalo 3.5 % HDP na podporu bank
    - v roce 1945 USA utratily 35 % HDP aby vyhraly ww2
    - podpora kolem kovidu 14 % HDP
    - 1.2 % GDP rocne jde na wasted food
    - 1.6 % GDP tax evasions, offshory a money ráje
    - koupit celou Amazonii by stalo 800 B$

    triliony biliony uvadim v anglicke notaci, ne v ceske

    Yuval Noah Harari: The Actual Cost of Preventing Climate Breakdown | TED
    https://www.youtube.com/watch?v=SiCvGQnweAg
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---

    Tipněte si: kolik procent HDP ročně (celosvětově) by bylo potřeba věnovat na transformaci, aby se odvrátila ekologická katastrofa?


    Instrukce:
    (Zdroj: Yuval Harari, autor knihy Sapiens, podle vědeckých studií dostupných na www.sapienship.co/)

    21 hlasy od 21 respondentů

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The World in 2040 According to the CIA | by History Vault | Lessons from History | Aug, 2022 | Medium
    https://medium.com/lessons-from-history/the-world-in-2040-according-to-the-cia-318bfae0867a

    Climate change will lead to economic competition and political discord

    It’s not a surprise, but climate change will intensify more and more in the years to come. But in addition to its impact on the environment and the consequences on food, health, water, and genetic security, the CIA believes that the worsening of these points will represent a new level of challenges to developing countries.

    The report specifies that countries will face “tough choices” to reduce emissions drastically. Result? As the responsibilities will be unequal, this will generate “a strengthening of competition, instability, political discord, and a weakening of military preparation” within and between countries

    https://www.dni.gov/files/ODNI/documents/assessments/GlobalTrends_2040.pdf
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: tohle mi prijde jak ceskej vytah ze studie

    Definitivní konec pitné dešťovky. Fluorové chemikálie prší už i v Tibetu a sněží v Antarktidě – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/definitivni-konec-pitne-destovky-fluorove-chemikalie-prsi-uz-i-v-tibetu-a-snezi-v-antarktide/sc-870-a-217885/default.aspx
    PERMONICK
    PERMONICK --- ---
    OMNIHASH: nevím jestli jsi u toho tak nějak nezapomněl na zbytek světa... Tahle představa, že klimatickou krizi vyřeší adaptace obvykle troskotá právě na faktu, že celý svět nemá stejné možnosti...
    PERMONICK
    PERMONICK --- ---
    SEJDA: to by určitě nebylo špatný... Ale to se bavíme o celospolečenské změně na úrovni státu... jo, asi by se o to dalo usilovat nějakou advocacy kampaní, ale potenciální změnu bych viděl v horizontu let a abys takovou kampaň mohl vést celorepublikově a kvalitně, tak ty náklady budou taky spíš v desítkách milionů... To by musel být hodně štědrý dárce...


    FACEO: kroužek jsem jen uváděl jako příklad ne moc funkčního řešení, přestože úzce lokálně může vytvářet podhoubí pro změnu. Jinak viz výše.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KEB: takovych projektu je a bylo ..
    Kdyby se zacalo drive, tak se drive skonci.
    Kdyby ohnuli plany podle aktualnich potreb byt za cenu zvyseni ceny, mozna by to nakonec bylo levnejsi, nez prutahy.
    Kdyby si lidi nevozili rite vsude a vzdy.

    No a tobe vadi ze na to vsechno nekdo upozornoval. Piority mas, zda se, srovnane "spravne".

    Zijeme v nedokonale zemi, ze neco trva dele neni vubec zadnym prekvapenim. A jestli by to probehlo rychleji, kdyby se "nezdrzovalo", je nejspise jenom cira spekulace.

    Nejvetsi sranda je treba, ze se velmi protestovalo pri stavbe dalnicniho obchvatu Bratislavy pres ostrovy Dunaje. Dalnicni obchvat stoji.
    Nikdo ani nezvedl ruku proti stavbe krizeni obchvatu s D1, a .. krizeni jaksi chybi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam