Číně dochází voda: po letech nadměrné spotřeby se zásoby podzemní vody vyčerpaly. Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, čínský prezident a předseda Ústřední vojenské komise ČLR Si Ťin-pching musí nyní rychle jednat. Jinak Číně hrozí hladomor. Pak by se čínský prezident již nemohl spolehnout na podporu obyvatelstva. Pro německý týdeník Focus to napsal v analýze čestný profesor etiky na Leuphanské univerzitě v Lüneburgu, vedoucí pracovník Carnegie Council for Ethics in International Affairs v New Yorku a publicista Alexander Görlach.
V provincii S‘-čchuan se 80 procent energie získává z vodních elektráren. Navzdory těmto snahám musí být mnoho domácností každý den několik hodin bez elektřiny. Dále na východ, podél řeky Jang-c‘-ťiang, je hladina řeky tak nízká, že nákladní lodě již nemohou přepravovat důležité díly.
„V S‘-čchuanu se vyrábějí důležité automobilové součástky, mimo jiné pro společnost Tesla. Americká automobilka vyrábí v Šanghaji více než 20 000 vozů týdně. Výroba však vázne a hrozí, že se celý výrobní proces elektromobilu zhroutí. Spotřeba energie pro čínský průmysl, která je důležitá pro světovou ekonomiku, je jedním z krizových momentů způsobených nedostatkem vody. Nedostatek potravin je druhým problémem, který svou naléhavostí a významem pro obyvatele lidové republiky pravděpodobně daleko předčí ten první,“ upozorňuje Alexander Görlach.
Čína vysychá a strach soudruha Sia ze „Dne nula" roste, tvrdí analytik - Ekonomický deníkhttps://ekonomickydenik.cz/cina-vysycha-a-strach-soudruha-sia-ze-dne-nula-roste-tvrdi-analytik/?#dop_ab_variant=789031&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box