TADEAS:
Britská vláda má tak pouze dvě možnosti, jak protesty zastavit: buď zavede drakoničtější postihy, nebo začne zavádět skutečná opatření na ochranu klimatu. Zvolila si první možnost, a dělá tak z protestujících de facto politické vězně.
Podobně v Egyptě, který je hostitelem letošní konference COP27, hrozí uvěznění všem demonstrantům, kteří se budou pohybovat mimo vymezené protestní zóny (což už se začíná dít).
...
Aktivisté už léta vědí, že začne docházet k masivnímu zatýkání, že vězení bude pravděpodobně nutné, možná i s dlouhými tresty – vyloučit ostatně nelze ani možnost smrti (včetně sebeupálení). Aktivisté jsou přesvědčeni, že nakonec zvítězí, i kdyby jen proto, že věda je na jejich straně. Ale historie ukázala, že vlády mají tendenci mlžit a popírat nutnost adekvátní odpovědi až do chvíle, kdy to společnost už nedovolí. Tak tomu bylo v případě sufražetek, apartheidu v Jihoafrické republice nebo i změn v listopadu 1989.
...
Nebudou to vlády, kdo nakonec provede potřebné změny, ale ti, kdo je dnes požadují. Otázkou tak může být, v jakém okamžiku se k těmto aktivistům připojit. Kolik našich přátel, kolegů, spoluobčanů a dětí necháme raději poslat do vězení nebo podlehnout dopadům klimatické krize, než toho budeme mít konečně dost?
Bohužel to vypadá, že než budeme požadovat skutečnou změnu, bude muset přijít ještě mnoho politických vězňů a mnoho lidí, kteří zemřou v důsledku katastrofických klimatických událostí. Ale jako v každé revoluční době, změna přichází, ať už se to mocným líbí, nebo ne.