• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: ty redukce emise ciny nejsou zasluhou ciny, ale externich vlivu. Pred 2025 bych zlom u nich moc necekal, jeste nedospeli k nejaky rozumny urovni nasycenosti.

    Confusion surrounds China’s energy policies as GDP and climate goals clash | China | The Guardian
    https://amp.theguardian.com/world/2023/feb/28/china-energy-policies-gdp-climate-goals-clash

    Wave of permits for coal-fired power plants sparks concern as ambitions for GDP growth and lowering emissions come into conflict
    ...
    A crude conversion of the 3% GDP growth reported by China and its 0.8% reduction in the carbon intensity of economic activity – as stated in the communique – indicates emissions may have risen 2.2% last year.

    Pollution growth should also have been subdued in 2022, a year when economic activity was slowed by rolling Covid curbs.

    As Myllyvirta’s centre reported on Monday, China was busy granting permits for an average of two power plants a week in 2022, or six times more capacity than the rest of the world combined. One executive boasted of securing approval to build a 4,000-megawatt coal-fired plant in just 63 days after taking ownership of the project.

    Should a large proportion of the 106GW of new coal projects permitted – more than four times 2021’s 23GW tally – begin operation, global efforts to keep climate heating to the Paris accord temperature limit of 1.5C are, frankly, cooked.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Z "a co Čína??" na a co Indie a třetí svět?

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rising seas threaten ‘mass exodus on a biblical scale’, UN chief warns | Sea level | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/feb/14/rising-seas-threaten-mass-exodus-on-a-biblical-scale-un-chief-warns
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: povime si po par dekadach migracnich vln
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: kdo se to tu chtel stehovat na ten zeland jako safe haven? :) k tomu obcas nejaka ta sopka, zemetreseni sem tam tsunami
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: ... a ani ne o rok pozdeji

    Sbohem referenda? Větrníky je možné stavět bez souhlasu lidí a změny územního plánu | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67171040-obce-prisly-o-silnou-paku-na-investory-nove-je-mozne-stavet-vetrniky-beze-zmeny-uzemniho-planu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: there is no důchod
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    NYRLEM: ked sa v CR zmeni legislativa, tak by sa mohli zacat velke uloziska instalovat aj u nas, zatial to nebolo legalne mozne, preto existuju iba nejake pilotne a testovacie projekty ako ta baterkarna v mydlovaroch https://www.eon.cz/mydlovary/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Cyclone Gabrielle worst storm to hit New Zealand this century, says PM | Cyclone Gabrielle | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2023/feb/13/cyclone-gabrielle-new-zealand-declares-national-state-of-emergency
    TUHO
    TUHO --- ---
    no future inc.

    https://twitter.com/curious_founder/status/1625193554837483521?s=46
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    DZODZO: tak ty zrovna nemas doma vetrnou farmu, ze ne? A kdyz mas plnou baterku a prebytky tak je posilas do site nebo na strese vyrabis teplo? :) Abych nerypal, bavim se o velke energetice, ne domaci.
    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: nahod odkaz na Spotify pls :⁠-⁠)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/MGSchmelzer/status/1624068114345328643?s=19


    Manifesto for an Ecosocial Energy Transition from the Peoples of the South - FPIF
    https://fpif.org/manifesto-for-an-ecosocial-energy-transition-from-the-peoples-of-the-south/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    NYRLEM: jak to myslis s tymi investicemi do distribuce? ja 70% elektriny spotrebujem doma, takze distribuci naopak odlahcujem a nepoznam moc ludi, ktori by dnes isli do elektrarne bez baterie (aspon teda vsetci 3 kolegovia z prace co sli do elektrarne tak ju maju aj s uloziskom)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Klára Kocmanová
    Nový díl podcastu je venku! 🙌 bit.ly/klima_podcast 🙌
    🎧 Už devátý Deník poslankyně, tentokrát o změnách klimatu, a jak se k tomu v Česku stavíme. Ohromný téma, do kterýho jsme se v podcastu pustili s Tomáš Jungwirth Březovský, vedoucím expertního Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs. Téma, kterýmu se spousta lidí vyhýbá, bojí se ho nebo raději ignoruje. V horším případě zneužívá a překrucuje fakta a data od vědců.
    Za jaký konec jsme to v podcastu vzali my? 🧐
    Bavíme se o
    👉 komunitní energetice
    👉 systematickém hledání způsobů, jak energiemi neplýtvat
    👉 tom, že máme z EU dostatek peněz na investice do stavby obnovitelných zdrojů a technologií, které musíme využít co nejlíp a podpořit jak domácnosti, tak technologické firmy a vývoj
    👉 energetické soběstačnosti - odstřihli jsme se od ruského plynu, nesmíme být závislí ani na čínských součástkách
    👉 tom, že Česko potřebuje klimatického zmocněnce nebo ministra, jako mají v jiných státech, nemluvě o ministru životního prostředí, na kterého čekáme už ❗️několik měsíců❗️
    👉 budoucích klimatických opatřeních, která musí být sociální a spravedlivá - nesmí dál prohlubovat rozdíly mezi bohatými a chudými
    👩🏻‍💻 Během února ve sněmovně organizuju hned dvě akce, kde i na tomhle budeme pracovat. Jedna se týká energetické chudoby, druhá potenciálního klimatického zákona. Určitě vám o tom dám na sítích zprávu!
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: Dukovany jsou zdaleka nejlevnejsi soucasna ceska elektrarna a navic s jejich provozem nejsou spojeny zadne dalsi nutne investice do prenosu a distribuce, narozdil od OZE. Jadro je ekonomicke v okamziku, kdy se uvazuje jeho uplny investicni horizont, ktery presahuje zivotnost oze i plynovek ..
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jinak jadro nema ani levny provoz - v USA konci davno splacene jaderky, ktere potrebuji jen lidi, palivo a servis proto, ze jsou drazsi nez postavit a provozovat noviu plynovku a nyni i vetrnou nebo slunecni.

    Letos Dukovany investuji (mimo palivo a lidi) 2,3 mld korun na opravy. Loni 1,8 mld.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO: to rikam furt. Kdyby to bylo jen kvuli protestum zelenych, tak proc Rusko v roce 2022 nedokoncilo ani nezacalo zadny reaktor?
    A Cina presto ze 2019 rikali ze do 15 let bude 150 novych reaktoru furt nezacala zadny rok stavet deset.

    Jadro je (pokud ma bejt jakz-takz bezpecne) proste neekonomicke. A nezmeni na tom nic ani male realtory, ty budou spis drazsi - jeden z duvodu proc se reaktory zvetsujou byla prave ekonomika stavby
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: jaderky drahe nejsou, ale odepisuji se dlouho, takze nejsou potreba ani tak statni investice jako spise garance investic ..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TUHO: jo tam pise, ze zajem o stavbu jaderek ustal jeste pred Cernobylskou katastrofou. Tak rekneme, ze to byl posledni hrebicek do rakve. Kdyz musis cekat 30 let nez muzes zase zacit sbirat hriby v lese. To uz proste svoje deti nenaucis a jejich deti se budou na lidi co ji houby z lesa divat s otevrenou pusou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam