Jakub Hruska
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=6167720013291892&id=100001618623197Sucho letošního roku začíná právě teď. Vlastně už v lednu. A důvodem jsou nejen vysoké teploty jako takové (teď je v Praze 12 C), ale i to, že mnoho vegetace prostě nezmrzlo a vesele žije, fotosytentizuje a dýchá (transpiruje). A na to spotřebovává spoustu vody, kterou odpařuje do atmosféry. A tahle voda bude chybět už tak v dubnu v půdě. Dokud bylo počasí "normální", tak vegetace prostě zmrzla a začala řašit a fungovat někdy okolo Velikonoc. Teď už se to v nížinách, ale i ve středních polohách neděje, vesele žije celou zimu. Sníh roztál, voda odtekla melioracemi a napřímenými řekami o víkendu. Půda není mrazem rozpraskaná mikrotrhlinkami, do kterých by voda v březnu/dubnu při tání postupně vsakovala.
A množství srážek se dlouhodobě nemění, jen ten odpar, vyjádřený na grafu jako takzvaná potenciální evapotranspirace, v posledních desetiletích dramaticky roste. Potenciální evapotranspirace znamená množství vody, které vegetace odpaří a vydýchá, pokud má k dispozici neustále dost vody. To sice pořád nemá, ale jako měřítko tlaku na vysychání krajiny je to výborný ukazatel.
Takže sucho bude (a je). To, že některé roky to díky variabilitě počasí není moc vidět nic neznamená, klima se ve střední Evropě dlouhodobě vyvíjí k většímu suchu. Není to žádný krátkodobý "omyl", který se zase spraví.
Tak sice ta zelená tráva a rostoucí kytky a keře mohou být pro někoho příjemná předzvěst jara (a ta ošklivá zima ať už je pryč), ale to všechno jen znamená nastávající problém. Klidně přerušený nějakou povodní, protože extremizace klimatu je to, co nás čeká. Fotky jsou z Barrandova, leden a únor 2023. Konec přednášky!!!