• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: ten zaver tomu dodava thrill

    Očekává se, že letos to svět pocítí víc než v předešlých letech, protože v Pacifiku po třech letech skončil chladný atmosférický a oceánský jev La Niña a možná už letos ho vystřídá naopak teplý jev El Niño (fungování tohoto cyklu a jeho vliv na klima jsme vysvětlili zde).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Pojem vlna veder dostává nový rozměr. Jihovýchod Asie spalují historická horka - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-pojem-vlna-veder-dostava-novy-rozmer-jihovychod-asie-spaluji-historicka-horka-230600
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Teplá zima zanechala Evropu suchou. Dopady budou horší než loni — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3585071-tepla-zima-zanechala-evropu-suchou-dopady-budou-horsi-nez-loni#articlewithopenedgallery
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHEFIK: a ja som vzdy na jar vyhrabaval mach z travniku... no, uz ho tam necham
    TUHO
    TUHO --- ---
    https://twitter.com/ccolose/status/1656018501130231827?s=46
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Researchers discover a cause of rapid ice melting in Greenland
    https://phys.org/news/2023-05-rapid-ice-greenland.html

    https://twitter.com/SaraHor76174949/status/1655946027411853314?s=19


    https://twitter.com/tmallard/status/1655968871625654274?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Španělsko má za sebou nejteplejší a nejsušší duben v dějinách měření — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3584788-spanelsko-ma-za-sebou-nejteplejsi-a-nejsussi-duben-v-dejinach-mereni
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: dobrovolne ne znamena, aspon pro me, ze to bude teprv po csech masivnich konfliktech 21. stoleti... takovej trochu vetsi potlach ,)

    samozrejme, me modely nezahrnuji A(G)I a ufony, known unknowns ,)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: jen rikam co je nejtezsi ve scenari planetarniho vyrovnani zivotnich urovni, coz znamena masivni degrowth prí nasi cast sveta :) libidinalni restrukturace. nechces vic, protoze ten socialni svet te netanne k "vic"... 2100 to bude ,)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Researchers create salts for cheap and efficient CO2 capture; mimicking methane hydrate - Green Car Congress
    https://www.greencarcongress.com/2023/05/20230508-kaustsalt.html

    Previous carbon capture methods included chemisorption, where chemical bonds form between CO2 molecules and the surface. This process worked well; however, the chemical bonds require energy to break them down, which drives up the cost of the CO2 capture operation. The salt-based, clathrate structure utilizes low energy, physisorption processes while capturing CO2 without water or nitrogen interference, opening a promising venue for future carbon capture and storage technologies through rapid CO2 solidification.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    'We Were Gobsmacked': Giant Study Reveals Why Moss Is Vital For The Planet : ScienceAlert
    https://www.sciencealert.com/we-were-gobsmacked-giant-study-reveals-why-moss-is-vital-for-the-planet

    The researchers compared soils with and without moss in each of their studied areas and found greater movement of nutrients in mossy soils, increasing the cycling of everything from nitrogen and phosphorus to organic matter. Moss also acts as a storage pool for nutrients, including carbon, currently keeping about 6.43 billion metric tons of this vital but currently problematic element out of our oversaturated atmosphere.

    ...

    "You've got all the global emissions from land use change, such as grazing, clearing vegetation and activities associated with agriculture," explains Eldridge.

    "We think mosses are sucking up six times more carbon dioxide, so it's not one to one, it's six times better."
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: dobrovolne co / koho? ,)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ‘Mind-boggling’ methane emissions from Turkmenistan revealed | Turkmenistan | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2023/may/09/mind-boggling-methane-emissions-from-turkmenistan-revealed
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: Je nutná hluboká a rozsáhlá transformace napříč mnoha sektory, která povede k rapidnímu a trvalému snížení konzumace civilizačních statků.

    dobrovolně ne
    TUHO
    TUHO --- ---
    Proč se máme pořád jen dívat, jak přichází další a další těžko uvěřitelné zprávy o ekologické katastrofě, které čelíme? Naši společnost přitom může čekat lepší budoucnost. Nejsme bezmocní. Přestaňme stavět zájmy ekonomiky proti kvalitě lidského života i přírody.
    Představujeme výběr zásadních příspěvků světové debaty o spravedlivé a ekologické transformaci ekonomiky, který jsme dali dohromady v knize Růst, nebo život? Cesty z ekologické krize. Podpořte svým darem její vydání, získejte knihu v předprodeji a pomozte šířit její myšlenky.
    Nejnovější shrnující zpráva Mezinárodního panelu pro změnu klimatu uznávaného všemi vládami na světě přináší jasné sdělení:
    “Je nutná hluboká a rozsáhlá transformace napříč mnoha sektory, která povede k rapidnímu a trvalému snížení emisí skleníkových plynů a zajistí důstojnou a udržitelnou budoucnost pro všechny.”
    V Česku je ale společenská debata o nutné transformaci ekonomiky stálev úplných začátcích, navíc zakopaná ve dvou znepřátelených příkopech. Jedni mají tendenci hájit ochranu klimatu a zelenou politiku Evropské unie i se všemi jejími rozpory a chybami, druzí ji napadají nejen ze sociálních, ale stále častěji i národoveckých pozic.

    Masarykova demokratická akademie – Konec bezmocnému přihlížení ekologické krizi. Podpořte svým darem vydání sborníku Růst, nebo život? Cesty z ekologické krize
    https://masarykovaakademie.cz/cats/aktuality/konec-bezmocnemu-prihlizeni-ekologicke-krizi-podporte-svym-darem-vydani-sborniku-rust-nebo-zivot-cesty-z-ekologicke-krize/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Agrivoltaika - možnost zvýšení využití půdy?
    https://www.asz.cz/clanek/10746/agrivoltaika-moznost-zvyseni-vyuziti-pudy/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    https://twitter.com/rahmstorf/status/1652324233819594752?s=19


    full vid: https://youtu.be/JODkZlTQmqk
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/Ricarda_Climate/status/1651883044716924928?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/LeonSimons8/status/1653434760142766080?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/NB_pik/status/1653305684019101699?s=19


    Exploring risks and benefits of overshooting a 1.5 °C carbon budget over space and time - IOPscience
    https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/accd83

    Temperature targets of the Paris Agreement limit global net cumulative emissions to very tight carbon budgets. The possibility to overshoot the budget and offset near-term excess emissions by net-negative emissions is considered economically attractive as it eases near-term mitigation pressure. While potential side effects of carbon removal deployment are discussed extensively, the additional climate risks and the impacts and damages have attracted less attention. We link six models for an integrative analysis of the climatic, environmental and socio-economic consequences of temporarily overshooting a carbon budget consistent with the 1.5 °C temperature target along the cause-effect chain from emissions and carbon removals to climate risks and impact. Global climatic indicators such as CO2-concentration and mean temperature closely follow the carbon budget overshoot with mid-century peaks of 50 ppmv and 0.35 °C, respectively. Our findings highlight that investigating overshoot scenarios requires temporally and spatially differentiated analysis of climate, environmental and socioeconomic systems. We find persistent and spatially heterogeneous differences in the distribution of carbon across various pools, ocean heat content, sea-level rise as well as economic damages. Moreover, we find that key impacts, including degradation of marine ecosystem, heat wave exposure and economic damages, are more severe in equatorial areas than in higher latitudes, although absolute temperature changes being stronger in higher latitudes. The detrimental effects of a 1.5 °C warming and the additional effects due to overshoots are strongest in non-OECD countries (Organization for Economic Cooperation and Development). Constraining the overshoot inflates CO2 prices, thus shifting carbon removal towards early afforestation while reducing the total cumulative deployment only slightly, while mitigation costs increase sharply in developing countries. Thus, scenarios with carbon budget overshoots can reverse global mean temperature increase but imply more persistent and geographically heterogeneous impacts. Overall, the decision about overshooting implies more severe trade-offs between mitigation and impacts in developing countries
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam