* Letos v létě se naměřily vůbec nejvyšší teploty, konkrétně na zemské severní polokouli.
* Srpen byl nejen nejteplejším srpnem vůbec,
* ale také druhým nejteplejším měsícem v historii, a to po letošním červenci.
* Rekordně teplé byly také oceány, které pokrývají 71 procent zemského povrchu.
Nejteplejší léto v historii. Severní polokoule naměřila extrémní teploty - Aktuálně.czhttps://zpravy.aktualne.cz/horke-letni-dny-lamaly-teplotni-rekordy-zatim-nejteplejsi-le/r~11b0be124c9011eeb1f50cc47ab5f122/?This summer was the hottest on record across the Northern Hemisphere, U.N. says : NPRhttps://www.npr.org/2023/09/06/1197825362/this-summer-was-the-hottest-on-record-across-the-northern-hemisphere-the-u-n-sayZměna klimatu způsobená lidskou činností je podle vědců hlavní důvod, proč dochází k tak vysokým teplotám. Na vině je i letos časný přírodní fenomén El Niño, který dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě. Rekordní teploty naměřila Světová meteorologická organizace (WMO) a program Evropské unie Copernicus.
"Jsme svědky nejen nových extrémů, ale také přetrvávání těchto rekordních podmínek a dopadů, které mají na lidi i planetu. Jde o jasný důsledek ohřívání klimatického systému," uvedl Carlo Buontempo, který v systému Copernicus vede oddělení pro klimatickou změnu. Copernicus spadá pod unijní vesmírný program a eviduje výkyvy počasí od roku 1940.
Británie a Spojené státy však mají záznamy až z poloviny 19. století a jejich meteorologické úřady podle očekávání brzy oznámí, že letošní léto pokořilo i jejich rekordy.
Vědci ze studia letokruhů stromů nebo ledových jader odhadli, že Země je nyní teplejší, než byla za posledních 120 000 let. Předtím byla planeta teplejší, šlo nicméně o období před vznikem lidské civilizace, kdy byly hladiny moří mnohem vyšší a zemské póly nebyly zamrzlé.