• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS: toho Hallama si najdu a poslechnu, dík, to jméno tu už zaznělo vícekrát
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: z hlediska systemu je to natolik rozjete, ze presvedcovani nejakych kohort je nejspis, z toho systemickeho hlediska, malo relevantni, ten socialni system ma malou miru sebekontroly.

    i kdyz si vsichni budeme myslet tu spravnou vec, infrastruktury (sociotechnicke) maji straslivou hybnost. klimaticko-biosfericky system pak taky.

    roger hallam zatim skoncil u otazky, jak se tohle da "prezit" ve smyslu "by dobry clovek". co to vubec znamena.

    hallam rika: nejbohatsi zabijou miliardu lidi. ma to byt sokujici? sokujici je, ne kdyz umre deset procent lidi co znamena, ale kdyz jich umre padesat procent, a navic rychle. proste je to natolik neuchopitelne tema meritkama co mame evolucne k dispozici, ze se nas to opravdu ma problem dotknout. takze civilizacne, ekosystemove je to katastrofa, ale zas tak to bolet nebude, protoze je to proste moc rozproatrene pro nase vnimani.

    snad aspon tou epickou tragedii pobavime ty ufony ,)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    YMLADRIS: to souhlasím, s tou názorností a nějakou "bezprostřední hmatatelností". A s tím "dělat si z nich legraci" jsem to myslel obecně, jako sociální a generační střet, ty jsi slušný člově Mirko, to by mě ani nenapadlo si něco takovýho o tobě myslet

    já nechci přesvědčovat celé generační kohorty :D spíše se snažím jít příkladem třeba (s tím co děláme na statku), šlo mi o ten mediální diskurz - jak o tom mluví mass-media, ,přišlo mi důležité, jak to komunikují a artikulují - aby to více "zasáhlo" i ty "strejce" nebo jak to říct
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SCHWEPZ: jak uz jsem psala niz. nedelam si prdel z lidi, kteri maji tolik starosti se zivotem, ze odmitaji resit "planetu". ale podle me jejich priority muze zvratit jen neco nazorneho az hmatatelneho. zatim nejlip zabralo sucho a kurovec. kdyz budou dalsi problemy, lidi nebudou, jak pises, branit, protoze bude ocividnejsi, ze zitra muze tornado slehnout i do jejich vesnice. Dokud je to abstraktni boj jakychsi elit, je imho mission impossible "s nimi mluvit". Nebo teda porad se to zkousi, ale porad nic. Muzes s lidmi mluvit taky treba o alkoholismu, ze. Ty vazby na tu energii (fosilni, alkoholovou) jsou moc silne. Talk is cheap

    ale jako tim se te nesnazim odradit. treba na neco prijdes
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: no to je bohužel mnohdy pravda :/
    YMLADRIS: ve vztahu k "těmto" sociálním skupinám - a je nutné se bavit i s nimi - přesněji ARTIKULOVAT TO SDĚLENÍ,
    že nejde o nějakej výmysl ("jakési studie" jak říká ten šéfredaktor deníku ekonom v tom odkazu níže) a ZÁCHRANU VESMÍRNÉHO TĚLESA (které z jejich hlediska, tzv. selského rozumu), nejde zachraňovat,
    nebo je to něco natolik robustního a vzdáleného (každodennosti), že si to obtížně představují (smysl i konkrétní kroky)

    - ale že jde o snahu jak zvrátit PRUDKOU (POTENCIÁLNÍ) DEGRADACI prostředí pro život a zabránit kolapsu soušasné podoby civilizace (+ války, hladomory, všechni jezdci apokalypsy).

    Nejde o ta hesla na plakátech, "Za stabilni biosferu", jak píšeš (nikdy nemůže být stailní, je v základu dynamická a disipativní!), ale o to,
    jak tyto snahy ("máte dražší benzín, nesmíš mít tebto kotel, musíš dělat toto, tamto dělat nesmíš") tlumočit a artikolovat tak, aby se do toho v dalších dekádách "zapojili" (nebo tomu nebránili) širší vrstvy i mimo tu pravou čýst gaussovy křivky distribuce IQ (EQ) v populaci...

    ...protože bychom s nimi mluvit měli, jak ohnedá říkala i tahle spisovatelka Hůlové v jiném kontextu (migrace), dělat si z nich prdel nepomůže (my z města, kteří mluvíme X cizími jazyky, jsme privilegovaní, zdědili jsme miliony, lítáme po celé planetě a sledujene nejnovější trendy influencerů vs. vy boomeři kteří ničemu nerozumíte a musíte vymřit) = generační konflikt akcelerovaný prudkým rozvojem ICT a digitálního ekosystému


    rozhovory jen ilustrativně, že jde o širší téma komunikace mezi staří/mladí, město/vesnice, "cestujíci/necestující", "moderní/konzervativní atp., různé ekvivalence dichotomie ..

    Nová česká levice: kluci a holky z fajnových rodin - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/ixp6d/nova-ceska-levice-kluci-a-holky-z-fajnovych-rodin

    Proč nová levice chápe strach jen někdy? - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/inhy5/proc-nova-levice-chape-strach-jen-nekdy
    Ve svém textu Nová levice: kluci a holky z fajnových rodin jsem chtěla upozornit především na pohrdání „obyčejnými lidmi“ bez “správného“ názoru.


    Rozhovor se spisovatelkou Petrou Hůlovou
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kultura-hulova-deklaruje-se-otevrenost-ale-ja-citim-utahovani-sroubu-229333
    "Začalo to myslím velkou debatou spojenou s uprchlickou krizí v roce 2015, kdy jsem to hodně schytala kvůli zastávání se lidí, kteří měli z uprchlíků strach. Dostala jsem hroznou smršť jako xenofobka...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: pravda nenapsal jsem doststecne durazne, ze je jedno jak tomu budes rikat, pro chlapy z hospody to bude dycky ulet nejakych lufftaku. oni az prijdou o lesy a potoky, tak budou cumet a budou nadavat, proc se nic nedelalo, ale do ty doby jim ten zlatej prach do mozkoven nijak nenafoukas...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: smrt pivu
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SCHWEPZ: co navrhujes? aby to bylo strucne. Muzes jet "Za stabilni biosferu" ale to ti v hospode asi taky pohaní
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: myslím že se míjíme v pointě, v meritu diskuse, ale chápu co říkáš

    YMLADRIS: jasný, vnímáš to jako symbol, tu planetu. Nemluvíme o degradaci podmínek k životu, snížení komplexity globální civilizace (well-being), zhoršení situace našich dětí - ale prostě "zachraňujeme planetu". Něco jako zachránit Venuši třeba...nebo Uran ,-)

    TADEAS: ok, do toho klubu chodím, tu teorii hypepredace znám, souhlasímm že tyto fenomény ju nutné promýšlet komplexně, v meta-rovině planety jako celku (holisticky), s tím nemám problém. Jen mě tahá za uši sousloví "zachraˇbujeme planetu" a myslím si že to slouží jako "verbální náboje" pro degradaci diskuse

    a přednášku nabídnu ,-)

    Michal Belda: Modely klimatu - lze předpovídat počasí za 100 let? (Živě Benátská 2, PřF UK, Praha)
    https://www.youtube.com/watch?v=K6w250TrDmo
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: ty máš rád ty slovíčka, tak já to zkusím ještě jinak. nic nezchraňujeme, zatím jsme původci dalšího vymírání druhů a trend se ani nenarovnal, natož že by se otočil. technicky vzato pokračujem po destruktivní trajektorii stále stejnou rychlostí, pokud ovšem nezrychlujeme.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: myslím si to proto že co dokázaly Fridays ("děti vás prosí o svou budoucnost") je něco naprosto super a bezprecedentního, but still as Greta says "achieved nothing"

    Komunikace nestačí. Asi jako nestačí v té Gaze

    Moloch (výměnou za civilizační benefit požírající děti zúčastněných) je aktuálně moc silnej. Není nějaký nový archetyp jako protiváha
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: jako že investoři do dekarbonizace půjdou bez ohledu na komunikaci ale na to zda solár je levnější než uhlí. Voliči do trilionů na klima naopak půjdou až tornádo bude 10x do roka, k tomu dalsi jevy, revoluce v Jižní Americe a jaderná válka mezi Pákistánem a Indii (i když to se stim asi nespojí). Komunikace bohužel nic neřeší. Ta změna kurzu vyžaduje fakt velkou sílu proti té aktuální civilizační mašině
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SCHWEPZ: tak planetary boundaries se taky jmenuji planetary boundaries

    Odpor v tvoji lokální hospodě chápu

    Ale zas tím symbolem planety rychle odkazes k takovýmu tomu "příroda" (co máme všichni rádi a vadí nám zese to kazi)

    Jaka komunikace nakonec bude fungovat líp, to nevím (IMHO žádná)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: nemyslim, ze si to explicitne mysli napr. rozhlas, ale z mojeho pohledu jde v pozadi o ten pojem planetarity. ja ho treba rozpracovavam tak, ze jde o ty tri dimenze klima, ekosystemy, logistiku, a nejakou jejich potencialni jednotu, jntegraci. role cloveka jako civilizatora, hyperpredatora, atd. viz auditko planetarita.

    v zasade si myslim, ze je to spravnej jazyk ,)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: ok, ale zachránit obří kouli letící vesmírem? jde nám o biosféru, civilizaci, kvalitu života, zastavení degradace přírody, jejíž jsme součástí - já tam vidím rozdíl, planeta je obří koule. Tu nezachraňujeme. Přijde mi, že tohle "zveličování" a "zavádějící pojmy" jsou pro debatu podstatné - pak mi v hospodě u nás na vesnici řeknou "vy zase zachraňujete planetu" a vůbec jim nedochází, že jde o kvaltu života (jejich dětí) a kvalitu životního prostředí.

    Ad vymírání - ok, ty jso geolog, myslím ,potkali jsme se parkrát (na skleněnce), to bych tu nerozebíral. Ok, chápu, dinosauři se změnili v ptáky, nezanikli, ale to mi přijde mimo téma klubu. Ten odkaz na wiki na mass extinction events měl "ilustrovat" že k velkým drastickým změnám došlo a planeta "se točila dál" (doesnot care - and keep spinin). Jestli druhy vymřeli, nebo se evolučně proměnili, je diskuse do jiných klubů. Pokd teplota skočí třeba o 4C tak nepůjde o vymření druhů, mnoho jedinců se zachrání, půjde o drastické omezení kvality života, KOMPLEXNÍ DEGRADACI BIOSFÉRY, podmínek pro život, na většině míst planety (a ano, někde kde je teď chladněji, třeba Norsko, může být i líp. Jen se tam 9 miliard lidí nevleze ,-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: je to takový útok na klimatický žal - máš zachránit celou planetu a nejen svou prdel.

    jako já nechci sejčkovat, ale od kambrické exploze nevymřel ani jeden živočišný kmen, a že se toho událo hodně. a ještě přiložím, zatím každý vymírání přineslo zásadní evoluční změny v organismech. ať je to ordovik, perm/trias, k/t, petm, o pleistocénu nemluvě. jen takové nedělní filozofické zamyšlení..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Press corner | European Commission
    https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_6250

    Na ochranu klimatu potřebujeme nikoli miliardy, ale biliony, burcuje Leyenová - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-na-ochranu-klimatu-potrebujeme-nikoli-miliardy-ale-biliony-burcuje-leyenova-40452911?

    EU at COP28 UAE - Joint statement by Presidents Ursula von der Leyen and Charles Michel
    https://www.youtube.com/watch?v=s5C4a8qroD4
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Chci se zeptat - jak vnímáte to sousloví "zachraňujeme planetu", třeba tady (a č.rozhlas považuji na CZ poměry za nadstandardní medium)

    200 zemí se musí domluvit na záchraně planety | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/200-zemi-se-musi-domluvit-na-zachrane-planety-9125371

    mě to přijde jako žvást, ale také mi to přijde že to nahrává "popíračům" a je to voda na mlýn pro "nerozhodné". Jde mi o to, že planeta (a slova JSOU důležitá) je vesmírné těleso víceméně kulového tvaru, které obíhá centrální hvězdu své soustavy ...je to nějaké specifický astro-fyzikální pojem

    Jde přeci o biosféru a CIVILIZACI. Zachraňujeme (prevetivně konáme) především současnou úroveň organizace, well-beingu, pro 8 miliard lidí. Nechceme neobyvatelné části biosféry a degradaci života a na to navázané sekundární fenomény jako válka, drancování, anomie, bezvládí, hromadná migrace a právo silnějšího (kolaps mezinárodního pořádku a práva)

    a samozřjmě krom civilizace a současné úrovně života (zdravotnictví, výřiva, kojenecká úmrtnost, školství, legislativa, kultura etc.) JDE PŘEDEVŠÍM o harmonii biosféry, tedy i o ostatní bytosti a celý ten komplex dynamickíé rovnováhy. Jde i o korálové útesy, které nesnesou +2-3C, nejen o naši životní úroveň

    jde o TKÁŇ ŽIVOTA, abych si pujčil tento termín od Dr. Capry (doporučuji ,-)

    https://www.databazeknih.cz/knihy/tkan-zivota-nova-synteza-mysli-a-hmoty-24986%C2%A8

    ----- ale (POINTA) nejde přeci o planetu, kouli hmoty s jádrem ze železa a niklu....ta "koule" (gaia, chceteli) to přežije, plus minus mnogo stupŇů tu probíhalo (jen ne tak rychle) a na té její tenké slupce (biosféra) si klidně rozjede něco znava,...ta hromadná vymírání už tu byla

    Hromadná vymírání – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Hromadn%C3%A1_vym%C3%ADr%C3%A1n%C3%AD

    DOTAZ: myslíte že je můj postoj v tomto zbytečně vyhrocený ("slovíčkaření")? Mě to přijde pro devatu zásadní. Když čtu tohle
    [SCHWEPZ @ Dezinformace o klimatu // A skeptic will question claims, then embrace the evidence. A denier will question claims, then reject the evidence.]

    a články o tom, kdo získal "Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2023", říkám si - dochází to něketrým o co jde? že to není boj za ZÁCHRANU PLANETY ale "za naše prdele", především naše děti pak? Za svět (= biosféra) KDE SE DÁ SLUŠNĚ ŽÍT?

    Planeta dál poletí vesmírem a za pár set let tu bude něco jiného, jak druh v rámci evoluce jsme z HLEDISKA GEOLOGICKÉHO ČASU jen nepatrná zlomeček == jen sekundu z celého pomyslného jednoho roku země..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ‚Změna klimatu je největší výzva naší doby,‘ řekl Fiala. Na COP28 v Dubaji lobboval za jadernou energii | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cop28-klimaticke-zmena-petr-fiala_2312021212_mst

    Ničení životního prostředí je urážkou Boha, uvedl papež v projevu pro klimatický kongres v Dubaji | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/papez-globvalni-oteplovani-dubaj_2312021024_cen

    'The Earth does not belong to us': King Charles addresses Cop28 climate summit
    https://www.youtube.com/watch?v=Xe8nWk-Y9nk


    #COP28 World Climate Action Summit Opening | United Nations Climate Change Conference
    https://www.youtube.com/watch?v=L0O1-CwsYjY
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    TUHO:
    Gratuluju k tretim mistu v hlasování veřejnosti a ke druhemu v hlasování odborné veřejnosti!

    Knihy roku Deníku N znají vítěze, tedy vítězky. České literatuře vládnou ženy, vyhrála Těla a Feministkou snadno a rychle
    https://denikn.cz/1291106/knihy-roku-deniku-n-znaji-viteze-tedy-vitezky-ceske-literature-vladnou-zeny-vyhrala-tela-a-feministkou-snadno-a-rychle/?ref=list
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam