• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: splachování hajzlu vodou si vzít nenechám, klimatičtí mofos
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Klimatická změna vypije vodu z nádrže Švihov, na níž je závislá Praha i Střední Čechy — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/klimaticka-zmena-vypije-vodu-z-nadrze-svihov-na-niz-je-zavisla-praha-i-stredni-cechy-346658

    Kvůli klimatické změně nebude patrně největší česká vodárenská nádrž Švihov na Želivce schopna pokrýt budoucí poptávku po pitné vodě. Po roce 2040 může nastat situace, kdy nebude možné zajistit ani všechny povolené odběry. Je třeba udělat řadu opatření, která mají zajistit, aby bylo zásobování pitnou vodou zachované v současné míře a existoval prostor pro další rozvoj zásobovaných území. Na konferenci tvůrců a uživatelů projektu Intersucho to řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Zjištění vyplývají ze studie, kterou si nechal státní podnik v minulých letech zpracovat.

    Klimatická změna přináší Česku stále vyšší průměrné roční teploty a vyšší riziko sucha. Současný povolený odběr ze Švihova činí 5,25 metru krychlových za vteřinu. Studie, která analyzuje budoucí vývoj, počítá s takzvaným středním klimatickým scénářem.

    Vyplývá z ní, že pro současnou míru zabezpečenosti vodního zdroje bude mezi lety 2041 až 2060 potřeba snížit povolený odběr na 4,75 metru krychlových za vteřinu a v dalších dvaceti letech na tři metry krychlové za vteřinu. „Tyto hodnoty budeme v dalších letech aktualizovat podle nových dat,“ poznamenal Kubala.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: dubnu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: "Letošní únor byl jeden z pěti nejteplejších březnů".
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Related

    1 in 5 new car sales globally were EVs in 2023, and that's curbed oil demand – IEA
    https://electrek.co/2024/03/02/1-in-5-new-car-sales-globally-in-were-evs-in-2023-oil-demand-iea/

    The bad news is that energy-related emissions rose in 2023. But the good news is that continued expansion of clean energy technologies meant that global energy-related emissions rose less strongly than in 2022, even as total energy demand growth accelerated.

    Emissions increased by 410 million tonnes, or 1.1%, in 2023 – compared with a rise of 490 million tonnes the year before – taking them to a record level of 37.4 billion tonnes.

    An exceptional shortfall in hydropower due to extreme droughts in the US, China, and several other economies resulted in over 40% of the rise in emissions in 2023 as countries turned largely to fossil fuels to plug the gap. Had it not been for the unusually low hydropower output, global emissions from electricity generation would have declined in 2023, making the overall rise in energy-related emissions significantly smaller.

    ...

    Advanced economies saw a record fall in their emissions in 2023 even as their GDP grew. Their emissions dropped to a 50-year low while coal demand fell back to levels not seen since the early 1900s.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    Tichá krajina, v lesích šakali a v potocích želvy. Jaká bude česká příroda za 50 let? - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nove-a-vymirajici-druhy/r~f2794b36bb7f11eea9eeac1f6b220ee8/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Q&A: What does the EU ‘nature restoration’ law mean for climate and biodiversity? - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/qa-what-does-the-eu-nature-restoration-law-mean-for-climate-and-biodiversity/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Czech Globe
    https://www.facebook.com/share/p/w75JLVTx4zd5gvwu/

    Jak uvádí Pavel Zahradníček z CzechGlobe na svém účtu X, máme za sebou nejteplejší zimu v Brně za celou dobu měření s odchylkou +4,6°C oproti období 1961-1990. Únor byl naprosto nevídaným extrémem s odchylkou 7,6°C a oproti druhému pořadí byl vyšší o více než dva stupně. Poslední výrazně chladná zima byla v roce 2006 a únor v roce 2018.

    FB-IMG-1709377045977
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: ked som deckam hovoril, ze kedysi sa sneh udrzal celu zimu, tak si to ani nedokazali predstavit, uplne im chyba ten koncept, nieco ako magnetofonove pasky
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vegetace bují o pět týdnů dřív. Zima byla teplá a krátká - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-zima-byla-tepla-a-kratka-jaro-zacina-o-vic-jak-mesic-driv-246906
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    V Česku opět padaly teplotní rekordy, ve Vidnavě bylo 16,3 stupně - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-v-cesku-opet-padaly-teplotni-rekordy-ve-vidnave-bylo-163-stupne-246962
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: no zrovna čínského pojetí tohoto bych se bál.. i když i v Číně jsou regiony, kde zasazení civilizace do přírody působí harmonicky, tak daleko víc je těch, kde to tak fakt nevypadá... :-(
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHEFIK: pilire Hlavniho Nadrazi v Praze budou mit tak 4 spise 5 pater
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Related - nove az 7mi patrovy budovy v CR

    Česko se otevírá budovám ze dřeva. Nově se smí stavět do výšky sedmi pater — Forbes
    https://forbes.cz/cesko-se-otevira-budovam-ze-dreva-nove-se-smi-stavet-do-vysky-sedmi-pater/

    Dřevo dokáže výborně pohlcovat emise oxidu uhličitého a jeho použití jako stavebního materiálu je oproti betonu či oceli mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí,“ vyjmenovává Josef Wiedermann výhody domů budovaných z CLT panelů.

    Například v projektu Timber Praha, stavaři použili 1800 metrů krychlových smrkového a modřínového dřeva z Česka, Rakouska a Německa, které na sebe váže 1800 tun uhlíku. To při porovnání s tradiční stavbou znamená snížení emisí skleníkových plynů přibližně o šedesát procent. Kromě toho dřevo umí stabilizovat klima a vlhkost v místnosti a lépe tepelně izoluje.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    UK gives £600m backing to Jim Ratcliffe’s ‘carbon bomb’ petrochemical plant | Plastics | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/feb/29/uk-600m-backing-jim-ratcliffe-carbon-bomb-petrochemical-plant
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Risotto crisis: the fight to save Italy’s beloved dish from extinction | Rice | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/feb/29/risotto-crisis-the-fight-to-save-italys-beloved-dish-from-extinction-aoe


    In 2022, the worst drought in 200 years hit the Po, Italy’s longest river. The waterway forms the lifeblood of a complex web of canals built between the Middle Ages and the 1800s, which serve as the paddy fields’ main source of irrigation. That year, Italy lost 26,000 hectares (64,000 acres) of rice fields, according to Ente Nazionale Risi, the national rice authority, and rice production dropped by more than 30%. Last year, the drought persisted and the crop from another 7,500 hectares of rice fields was lost.

    Today, rice farmers struggling to recover from the impact of the drought face an uncertain future. “The higher the temperatures, the more frequent and intense these extreme events will be,” says Marta Galvagno, a biometeorologist at the Environmental Protection Agency of Aosta Valley.

    Over the past two years, Ferraris, like other farmers in the area, has tried to diversify his crops to reduce the risks brought by the climate crisis. He has reduced the acreage dedicated to paddies and started to grow crops such as maize, that require less water.

    “The climate is changing and I am afraid there will be other droughts,” says Ferraris, whose farm lost about €150,000 [£129,000] in 2022. Rice remains his biggest crop, however. Recently, he has started monitoring snowfalls in the Alps and checking the water levels in Lake Maggiore every day. “It’s hard to sleep at night,” he says.

    Ferraris is particularly worried about the production of carnaroli classico, a refined rice variety. Thanks to its ability to resist high cooking temperatures and absorb flavours, carnaroli is considered the “king of risotto”, but it is also extremely delicate and vulnerable to changes in the climate.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Human-elephant conflict: What it is and why it’s a major threat
    https://www.ifaw.org/international/journal/human-elephant-conflict-major-threat
    TUHO
    TUHO --- ---
    Russian Environmental Politics
    State, Industry and Policymaking
    Russian Environmental Politics | State, Industry and Policymaking | El
    https://www.taylorfrancis.com/books/mono/10.4324/9781315166438/russian-environmental-politics-ellie-martus
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Fossil fuel atlas

    In view of the extent of the adverse social, climate and ecological threats of fossil fuel
    production, we are promulgating a spatial mapping approach and accompanying openaccess web platform (www.fossilfuelatlas.org) for creating scientifcally grounded maps
    and other information-rich visuals that make transparent the threats posed by current
    and prospective fossil fuel production
    TUHO
    TUHO --- ---
    Fossil fuels account for over three-fourths of greenhouse gas emissions (IEA, 2021), fueling
    a climate crisis that is projected to devastate ecosystems and communities across the globe
    (IPCC, 2022; Rinawati et al., 2013). Fossil fuel production is already at a historic high,
    and is poised to continue growing (SEI and UNEP, 2021). Global fossil fuel production is
    known to have myriad adverse impacts on people and the environment (But et al., 2013).
    Many of the reserves targeted for extraction lie in highly sensitive ecological areas (Harfoot
    et al., 2018), with countless other upstream and midstream fossil fuel projects posing
    risks. In view of the extent of the adverse social, climate and ecological threats of fossil fuel
    production, we are promulgating a spatial mapping approach and accompanying openaccess web platform (www.fossilfuelatlas.org) for creating scientifcally grounded maps
    and other information-rich visuals that make transparent the threats posed by current
    and prospective fossil fuel production. In partnership, Stockholm Environment Institute
    (SEI), Global Energy Monitor (GEM) and the Institute for Governance and Sustainable
    Development (IGSD) are operationalizing this Geographic Information Systems (GIS)-
    based approach through a global open-access, on-line transparency platform, the Fossil
    Fuel Atlas, in collaboration with a growing community of stakeholders—including civil
    society organizations and decision-makers—who are addressing fossil fuel extraction at
    local to international scales.

    https://www.sei.org/wp-content/uploads/2023/11/fossil-fuel-atlas-global-brief.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam