• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: není to tradiční. musí se to zakotvit do uzemniho planu, LIDI si to přát nebudou .)
    (sorry:)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    THEODORT: pestuju humor jakozto adaptivni mentalni praktiku... nelibi se, nekomentuj
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: nevím, co na tuhle regulaci může kdokoliv namítnout, protože přece každý, kdo v létě parkuje auto, instinktivně hledá stín, aby se po návratu do auta následně neuvařil. A i kvalitním klimoškám to vychlazení pár minut trvá (BTW třeba klimatizace ve 20 let staré Fabii je v těhle vedrech v podstatě neúčinná... asi proto, že není dimenzovaná na kombík, nebo co já vím...)

    snad leda to, že to zdraží parkování... ale fskutečnosti vůbec, protože na ty panely určitě jde čerpat dotace a s trochou šikovnosti, solární elektrárny naopak budou moci rozjet výhodný postranní business s parkovacími místy :-)
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    TADEAS: Zajimaly by me tve predstavy o "hezkych" parkovistich.. Anebo ani ne, jen recnicka...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS:
    SHEFIK: 97% území působí jako impozantní číslo, ale trik je zjevně v tom, aby i kulturní krajina využívaná člověkem měla opravdu nějakou "kulturu". Odpadky jsou neřešitelný problém, dokud každá maličkost, kterou kupujeme, je "totálně zabalená" a jakákoliv balená věc je současně levnější, než cokoliv, co dostaneme do rukou jako službu (jídlo servírované na omyvatelném talíři, zboží v zálohovaném či univerzálním obalu, atd. atd.)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: zhyzděné parkoviště
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Peter du Toit: "#France: Car parks with space for 80 cars or mor…" - Mastodon.green
    https://mastodon.green/@peterdutoit/112981770491025067

    S přihlédnutím k tomu, kolik paliva by ta auta stojící na sluníčku spálila, aby se uvnitř rychle vyklimatizovala, je to zastínění chytřejší a může mít ještě větší vliv, než jen tu pouhou elektrickou produkci z těch panelů.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: "pile of trash trail", "swimming in sludge tour"
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Tady to pujde taky. Novej 'Sorry' brand. Limca a tricka. Mohlo by to udelat nekomu radost

    Trable v rovníkovém ráji. Křehké ekosystémy Galapág jsou v ohrožení kvůli lidem - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ekvador-galapagy-souostrovi-zivotni-prostredi-lide-ekosystem-priroda-zvirata.A240816_104747_eko-zahranicni_jadv

    Ekvádorské rovníkové souostroví sužuje nejenom nadměrný rybolov nebo invazní druhy zvířat, křehké ostrovů zatěžují také hory odpadků,
    ...
    Park chrání 97 procent plochy souostroví a pouze tři procenta ponechává k dispozici pro osídlení lidmi. Jen v roce 2023 ale prošlo ostrovy téměř 330 000 návštěvníků, což představuje 23procentní nárůst proti předchozímu roku. Na čtyřech obydlených ostrovech dnes žije asi 29 000 lidí, které zaměstnává především turistický průmysl.
    ...
    Dalším problémem Galapág je i hospodaření s vodou. Chybí zde účinné vodní hospodářství a kanalizace, což často vede k vypouštění kontaminované vody do moře. Málokde se také odpovědně nakládá s odpady, neboť místní skládky jsou dlouhodobě neudržované a mění se v hory odpadků přetékající přes bezpečnostní bariéry.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: pravda, desert forest a studeny pivo dronem. Jedeme dal
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: furt stejne, jen se udela rebranding
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: co na to turismus? Kam budou lidi chodit relaxovat ted?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Nobody ever saw anything like this before’: how methane emissions are pushing the Amazon towards environmental catastrophe | Greenhouse gas emissions | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/aug/17/methane-climate-crisis-amazon-peat-permafrost-vegan-heat-pumps
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Svalbard Crisis: Glaciers Melt at Unprecedented Rates As Temperatures Soar
    https://scitechdaily.com/svalbard-crisis-glaciers-melt-at-unprecedented-rates-as-temperatures-soar/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Planetární - optimisticky - krize jako příležitost. Po válce vznikla EU, OSN, WHO bo byl drajv postupovat společně. Pesimisticky - jindy se impéria prostě jen zhroutily (Řím). Totalitní aspekt AI - může být válka několika hlavních AI a ta vítězná bude pak udržovat svůj planetární koherentní pohled
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ZAHRADKAR: tak jsi to prevedl z kolektivniho ovladani hmoty/budovani infrastruktur na (kolektivni) ovladani pozornosti. (a paradoxne skrze otevreny internet a planetarni komunikacni infrastruktury je umozneno [ne zatim realizovano] kolektivni ovladani pozornosti lidi do nevidane miry)

    nejaky system muze byt ve stavu, ze dela co "chce", tj. ze to je seberegulujici se system. anebo to taky tak byt nemusi. co (pokud neco) chce planeta? kazdopadne je to s planetou extremne tvurci energeticko-materialovy proces :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Global Methane Emission Measurements with Incredible Unprecedented Accuracy from NEW MethaneSat
    https://youtu.be/b4bsqlIIqD8?si=lGltV2Byxo1slg-W
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: rozumím. Chápala jsem to tak, že říkáš že život obecně chce zvyšovat komplexitu (což nevidím ale třeba to přehlížím). Versus že je to specifikum toho homo sapiens za posledních 200 let
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Me slo obecne o komplexitu. Da se definovat ruzne, ale v zasade nevyzaduje ovladani hmoty, je to vlastnost systemu, coby prvku a jejich vazeb. To muzou byt noty, body v mandale, nebo role v ritualu. My se upiname k ovladnuti casoprostoru vne, tj materii, ale ignorujeme sebe, pozorovatele.

    Co je komplexnejsi, bachovy Goldbergovy variace, nebo muskuv SpaceX? Nejde to porovnat, jde o to, cemu chceme venovat pozornost.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: já to všechno četl... ostatně jsem hard-scifi nerd :-) ale do značné míry je to blbost. je to kognitivní bias, prostě když vnímám vesmír před nervovou soustavu lidoopa, jeví se mi smyslem vědy dělat urychlovače (abych dokázal rychleji házet šutry po šelmách nebo jiných lidoopech) nebo jako teleport (abych se tolik nenaběhal, když hledám něco, po čem bych chodil ten šutr). Porušit kauzalitu (teleporty) je zřejmě teoreticky možné, ale v tom případě končí věda, jak ji znáš... byla by nahrazená tím, že by ses stala "agentem Eschatonu" (viz jedna okrajovější, ale pro nerdy jako já čtivější série od Strosse). Prostě vševědoucí (strojový?) pozorovatel na konci času by tě úkoloval, aby náhodou došlo k takové změně minulosti, že by jeho přítomnost přestala existovat (variace na Rokokového Baziliška, ale v jistém smyslu děsivější, protože se týká všech ostatních pozorovatelů ve všech ostatních dějových linii). Prostě s nekauzalitou má problém i sci-fi. Do jisté míry jsou na nekauzalitu lépe připraveni věřící různých náboženství, protože pro ně "zázraky" jsou denní chleba, pokud jde o "vůli Boží" (tedy vůli Eschatonu, bodu Omega...) a o nějakou svévolnou individualistickou magii.

    Hmm, paralela fosilní paliva/pervitin je zajímavá, ale spíš fosilní paliva jsou tuk, který lidstvo/smažka v příliš krátké době vyběhalo a "propotilo" planetu. Nevím, debaty o tom, která aktivita jsou kterou "drogou lidstva" je ošemetná. Lidstvo prostě našlo trik, jak disponovat řádově většími zásobami energie, než celá biosféra bez něj. Už předtím se naučilo docela dobře využít obnovitelné zdroje (voda, vítr), kterými hodně překonalo to, co šlo získat silou lidských nebo zvířecích svalů. Lidstvo prostě miluje nadhodnotu (no, zase viz Dawn of Everything...). Aktivity, které nadhodnotu vytváří, se zdají být preferovány před těmi, které je nevytváří.

    Tvoje Dysonovy sféry mohl vymyslet jen někdo, kdo si neumí představit nějakou formu dohody o tom, že nadhodnotu už nebudeme generovat a spíš předpokládá, že ten přebytek poroste nade všechny meze a vyplýtvá se na to astrální inženýrství a tak :-) Spíš je to právě projev "sociologie fosilní éry", že to někoho vůbec napadlo... nevidím ale nejmenší důvod, proč by to mělo napadnout i mimozemský život (ať už ho nazveme inteligentním, nebo ne). J

    Klimatická krize je každopádně kauzální a fyzikální jev, nevyhnutelný ve světě, ve kterém platí termodynamické a ostatní zákony tak, jak je známe. (pokud objevíme nějaký termodynamický hack, třeba jak přebytečné teplo někam teleportovat, vyzářit na jiných vlnových délkách, whatever... hmm, to je dobrý geoinženýrský nápad... infračervený laser/maser, který by prostě vyzařoval teplo na jiných vlnových délkách, než těch, které blokují skleníkové plyny :-) díky přímé viditelnosti kosmického horizontu, který je přiměřeně chladný, by to termodynamické zákony ani neporušovalo..). Nicméně jakékoliv hacky nás dostanou do stiuace nějaké oázy v poušti, závislé na čerpání vody: pokud o mechanismus čerpání přijdou, budou v háji a umřou (to samé, pokud bychom se stali závislým na mechanismu chlazení a přišli o něj)

    Klimatická krize není sociální jev (nevyřeší se pozavíráním libovolného množství oligarchů nebo miliardářů do vězení, i když tím by se možná růst ppm o pár dnů zpomalil, pravda... ovšem tam, kde potřebujeme nejen zbrzdit, ale vrátit se o desítky let...) ani psychologický jev (nevyřeší se tím, že bude Elon experimentovat s DMT... tím si akorát možná způsobí změnu pohlaví svého dítěte, nebo tak něco :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam