YMLADRIS: já to všechno četl... ostatně jsem hard-scifi nerd :-) ale do značné míry je to blbost. je to kognitivní bias, prostě když vnímám vesmír před nervovou soustavu lidoopa, jeví se mi smyslem vědy dělat urychlovače (abych dokázal rychleji házet šutry po šelmách nebo jiných lidoopech) nebo jako teleport (abych se tolik nenaběhal, když hledám něco, po čem bych chodil ten šutr). Porušit kauzalitu (teleporty) je zřejmě teoreticky možné, ale v tom případě končí věda, jak ji znáš... byla by nahrazená tím, že by ses stala "agentem Eschatonu" (viz jedna okrajovější, ale pro nerdy jako já čtivější série od Strosse). Prostě vševědoucí (strojový?) pozorovatel na konci času by tě úkoloval, aby náhodou došlo k takové změně minulosti, že by jeho přítomnost přestala existovat (variace na Rokokového Baziliška, ale v jistém smyslu děsivější, protože se týká všech ostatních pozorovatelů ve všech ostatních dějových linii). Prostě s nekauzalitou má problém i sci-fi. Do jisté míry jsou na nekauzalitu lépe připraveni věřící různých náboženství, protože pro ně "zázraky" jsou denní chleba, pokud jde o "vůli Boží" (tedy vůli Eschatonu, bodu Omega...) a o nějakou svévolnou individualistickou magii.
Hmm, paralela fosilní paliva/pervitin je zajímavá, ale spíš fosilní paliva jsou tuk, který lidstvo/smažka v příliš krátké době vyběhalo a "propotilo" planetu. Nevím, debaty o tom, která aktivita jsou kterou "drogou lidstva" je ošemetná. Lidstvo prostě našlo trik, jak disponovat řádově většími zásobami energie, než celá biosféra bez něj. Už předtím se naučilo docela dobře využít obnovitelné zdroje (voda, vítr), kterými hodně překonalo to, co šlo získat silou lidských nebo zvířecích svalů. Lidstvo prostě miluje nadhodnotu (no, zase viz Dawn of Everything...). Aktivity, které nadhodnotu vytváří, se zdají být preferovány před těmi, které je nevytváří.
Tvoje Dysonovy sféry mohl vymyslet jen někdo, kdo si neumí představit nějakou formu dohody o tom, že nadhodnotu už nebudeme generovat a spíš předpokládá, že ten přebytek poroste nade všechny meze a vyplýtvá se na to astrální inženýrství a tak :-) Spíš je to právě projev "sociologie fosilní éry", že to někoho vůbec napadlo... nevidím ale nejmenší důvod, proč by to mělo napadnout i mimozemský život (ať už ho nazveme inteligentním, nebo ne). J
Klimatická krize je každopádně kauzální a fyzikální jev, nevyhnutelný ve světě, ve kterém platí termodynamické a ostatní zákony tak, jak je známe. (pokud objevíme nějaký termodynamický hack, třeba jak přebytečné teplo někam teleportovat, vyzářit na jiných vlnových délkách, whatever... hmm, to je dobrý geoinženýrský nápad... infračervený laser/maser, který by prostě vyzařoval teplo na jiných vlnových délkách, než těch, které blokují skleníkové plyny :-) díky přímé viditelnosti kosmického horizontu, který je přiměřeně chladný, by to termodynamické zákony ani neporušovalo..). Nicméně jakékoliv hacky nás dostanou do stiuace nějaké oázy v poušti, závislé na čerpání vody: pokud o mechanismus čerpání přijdou, budou v háji a umřou (to samé, pokud bychom se stali závislým na mechanismu chlazení a přišli o něj)
Klimatická krize není sociální jev (nevyřeší se pozavíráním libovolného množství oligarchů nebo miliardářů do vězení, i když tím by se možná růst ppm o pár dnů zpomalil, pravda... ovšem tam, kde potřebujeme nejen zbrzdit, ale vrátit se o desítky let...) ani psychologický jev (nevyřeší se tím, že bude Elon experimentovat s DMT... tím si akorát možná způsobí změnu pohlaví svého dítěte, nebo tak něco :-)