• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: co takhle zkusit obnovit stavy velryb na ty milionové hodnoty....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Greece, EU set up €1.6 billion fund for island decarbonization – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2024/11/25/greece-eu-set-up-e1-6-billion-fund-for-island-decarbonization/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Křetínský chce do pěti let skončit s uhlím, výjimkou má být jen Německo - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-kretinsky-chce-do-peti-let-skoncit-s-uhlim-vyjimkou-ma-byt-jen-nemecko-265216
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ... lidstvo jako celek je stale na urovni inteligence houby

    Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/umely-velrybi-trus.vedci-testuji-zda-pomuze-schopnosti-oceanu-pohlcovat-oxid-uhlicity.a-vypada-to-slibne

    Syntetický velrybí trus, to nezní, nevypadá ani nevoní vábně. Pro ekosystém oceánů by ale přídavky této podivné substance mohly změnit mnoho k lepšímu. Hnojením by se totiž podpořil růst fytoplanktonu, a s ním i jeho schopnost vázat atmosférický uhlík. Přes umělé velrybí výměšky se dá bojovat s klimatickou změnou.
    ...
    Jen v průběhu první poloviny 20. století bylo vybito na tři miliony velryb. To číslo bylo silně přes pětadevadesát procent jejich světové populace. Což se zásadním způsobem promítlo i do fungování jednoho z klíčových mechanismů celého ekosystému: transportu živin v podvodních mořských potravních řetězcích.
    ...
    Protože koncentrace živin ve velrybím trusu je třikrát až osmkrát vyšší, než v okolní mořské vodě, hnojí velryby u hladiny skutečně vydatně, a činí tak svrchní vrstvy oceánu produktivnější.

    „Přibližně tři až čtyři dny poté se utvoří na povrchu zelená plocha, jež může nabývat rozlohy i několika stovek až tisíců kilometrů čtverečních,“ říká King. V celkové rozloze světových oceánů, kterou si můžeme pracovně zaokrouhlit na 361 milionů kilometrů čtverečních, se dnes takové „zelené kaňky“ mohou zdát nepatrné.
    ...
    Momentálně se jeho přínos k pohlcování CO2 dá přepočítat na dvaadvacet milionů tun oxidu uhličitého ročně.

    Tyto miliony tun – jsou ekvivalentem provozu 4,5 milionu automobilů se spalovacími motory – pak, po odumření planktonu, klesají na oceánské dno, které poslouží jako jeho dlouhodobé úložiště.
    ...
    Aplikace syntetického trusu nyní probíhá přes pětici plovoucích bójí, v nichž se pohnojený fytoplankton nejprve namnoží a teprve pak je v následujících čtyřech až sedmi dnech upouštěn ven. Tady už je možné koncentrace a relativní přínos zachycování oxidu uhličitého řasami měřit. A výsledky jsou podle všeho zatím docela slibné.

    Velké finále, zatím ještě nekonkrétně v kalendáři zarámované rokem 2025, by pak mělo spočívat v přímém rozptylování umělého velrybího trusu z cisteren na lodích.

    Je ale taky klidně možné, že k němu nikdy nedojde. Proč?

    Směs toho exkrementálního koktejlu, kterou míchají ve WhaleX Foundation, je syntetická. Umělá. Není to skutečný produkt velrybího zažívacího traktu. A tak je možné jej chápat spíše než jako doplňující přirozený přídavek chybějících živin jako umělé hnojení vody.

    Něco, co už naráží na limity právních aspektů.

    Nejen na národní úrovni – v oblasti zemědělství, vodního hospodářství a životního prostředí – ale i na úrovni mezinárodní. Přisypávání živin do oceánů je totiž geoinženýring. Který, ať už je praxí s velkým potenciálem, je přinejmenším kontroverzní. Může totiž mít globální dopady. A například tzv. Londýnská úmluva, která upravuje, jaké materiály lze vypouštět do moře, by něco takového v mezinárodních vodách nepovolovala.
    ...
    Věříme, že pokud dokážeme uměle napodobit funkci velrybích výměšků, můžeme – v průběhu možná čtyřiceti nebo padesáti let – navrátit populace ryb, mořských savců a korýšů v oceánu zpět tam, kde byly před čtyřmi staletími,“ říká King.

    I on sní o tom, že by se jednou z variant syntetického velrybího trusu daly hnojit živinami chudé regiony oceánu, zóny bez života, tzv. oceánské pouště. Takových oblastí se na mapách světového oceánu nachází více než tři stovky, a teoreticky přitom mají potenciál ke každoročnímu odstraňování 1,5 miliardy tun oxidu uhličitého z atmosféry ročně.

    Ovšem dokud se bude mezinárodní společenství států vůči takové praxi vymezovat – protože jde o látky umělé – nezůstane jiná než ta nejpomalejší cesta. A to postarat se o to, aby se do světových oceánů skutečně navrátily velryby, v počtech, jakými jejich populace oplývaly ještě před průmyslovou revolucí.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Babi leto

    Record-Breaking November Temperatures in France: Causes and Impacts
    https://www.connexionfrance.com/news/temperatures-of-26c-recorded-overnight-in-south-west-france/691270

    Measurement smashes November records and comes only days after snow covered parts of the country
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: krize počasí brought to you by woke mind virus
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Our Science, Your Future: Next Generation of Antarctic Scientists Call for Collaborative Action - AAPP
    https://aappartnership.org.au/next-generation-of-antarctic-scientists-call-for-collaborative-action/

    Antarctic researchers warn of possible 'catastrophic' sea level rise | ABC News
    https://youtu.be/IbgsmEJRWWg?si=tzZcm1AZpW3QZAZM


    Antarctic researchers warn of possible 'catastrophic' sea level rise within our lifetime in group statement - ABC News
    https://www.abc.net.au/news/2024-11-22/researchers-warn-of-possible-catastrophic-sea-level-rise/104626804

    Hundreds of polar researchers have issued an emergency statement calling for urgent action to deal with the impacts of climate change in Antarctica.

    Antarctica and the Southern Ocean have been undergoing rapid and extreme changes in recent years, including unprecedented heatwaves and record-low sea ice levels.

    Over the past week, more than 450 researchers gathered in Hobart for the inaugural Australian Antarctic Research Conference — the first such event in more than a decade.

    Almost two thirds of attendees were early career researchers, who have released a joint statement titled, Making Antarctica Cool Again.

    The statement warns of the potential dire consequences of global sea level rise caused by melting ice sheets.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Researchers point out that the Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) is now weaker than at any other time in the past 1,000 years.

    “Our results show the Atlantic overturning circulation is likely to become a third weaker than it was 70 years ago at 2°C of global warming,” says the research team.

    “This would bring big changes to the climate and ecosystems, including faster warming in the southern hemisphere, harsher winters in Europe, and weakening of the northern hemisphere’s tropical monsoons.”

    Think about that for a second. A weaker ocean current could mean colder winters in Europe and shifts in rainfall patterns that affect millions of people. It’s not just about the ocean; it’s about our daily lives.

    Climate projections have suggested the Atlantic overturning circulation will weaken by about 30% by 2060. But hold on — that’s without considering all that extra meltwater.

    “The Greenland ice sheet will continue melting over the coming century, possibly raising global sea level by about 4 inches,” the study notes.

    “If this additional meltwater is included in climate projections, the overturning circulation will weaken faster. It could be 30% weaker by 2040. That’s 20 years earlier than initially projected.”
    https://www.earth.com/news/collapse-of-main-atlantic-ocean-circulaton-current-amoc-is-already-happening/
    Weakening of the Atlantic Meridional Overturning Circulation driven by subarctic freshening since the mid-twentieth century | Nature Geoscience
    https://www.nature.com/articles/s41561-024-01568-1
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DeepAg

    Why are there suddenly huge sinkholes in Anatolia? | Focus on Europe
    https://youtu.be/0VjOPNk7bVw?si=bwF9qAiUmU-7_iYz
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MegaAg

    Drugs, hormones and excrement: the polluting pig mega-farms supplying pork to the world | Global development | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/nov/25/drugs-hormones-excrement-pig-farms-mexico-water-yucatan
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Zpatky na stromy. Dnesni varovani pred povodnema

    TUHO
    TUHO --- ---
    After catastrophic floods engulfed Valencia last month, killing more than 200 people, it might seem counterintuitive to think about water shortages. But as the torrents of filthy water swept through towns and villages, people were left without electricity, food supplies – and drinking water. “It was brutal: cars, chunks of machinery, big stones, even dead bodies were swept along in the water. It gushed into the ground floor of buildings, into little shops, bakeries, hairdressers, the English school, bars: all were destroyed. This was climate change for real, climate change in capital letters,” says Josep de la Rubia of Valencia’s Ecologists in Action, describing the scene in the satellite towns south of the Valencian capital.

    In the aftermath, hundreds of thousands of people were reliant on emergency tankers of water or donations of bottled water from citizen volunteers. Within a fortnight, the authorities had reconnected the tap water of 90% of the 850,000 people in affected areas, but all were advised to boil it before drinking it or to use bottled water. Across the region, 100 sewage treatment plants were damaged; in some areas, human waste seeped into flood waters, dead animals were swept into rivers and sodden rubbish and debris piled up. Valencia is on the brink of a sanitation crisis.

    ‘It’s not drought - it’s looting’: the Spanish villages where people are forced to buy back their own drinking water | Water | The Guardian
    https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2024/nov/23/spanish-villages-people-forced-to-buy-back-own-drinking-water-drought-flood
    TUHO
    TUHO --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    This Climate Graph has a Nasty Secret
    https://www.youtube.com/watch?v=77RobHGXR5I
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jan Rosenow: "Few people know this: half of the world's energy …" - mastodon.energy
    https://mastodon.energy/@janrosenow/113520490282729911
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: jako trochu jinak: vezmi si nějaký útok na infrastrukturu typu VVN vs. na infrastrukturu typu větrná farma:

    když raketou zasáhneš jeden jediný stožár VVN, tak si vyřadil desítky kilometrů dlouhý segment rozvodné sítě, když vyřadíš víc než jeden stožár, tak to dokonce bude asi poměrně složitě opravitelné a oprava bude trvat dlouho.

    když zasáhneš jednu elektrárnu v rámci větrné farmy, tak se to ostatních nejspíš ani nedotkne, když zasáhneš dvě, tak ti pořád zbytek funguje.

    Zemi s decentralizovanou energetikou je daleko těžší podřídit si svojí vůli, celkově. Je těžší ji dobýt. Je těžší tam dosahovat nějakého zisku. Je těžší tam vybírat daně.
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: ale jiste

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: tenhle argument jsem razil už 20 let před válkou...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kees van der Leun: "Weirdly warm today, end of November, at 52 degree…" - mastodon.energy
    https://mastodon.energy/@Sustainable2050/113538958856369989
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MARSHUS: net zero je v kalendari az po AGI, neotravuj longtermisty s dlouhodobymi cily :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam