• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    PETER_PAN:
    XCHAOS:
    Já bych to viděl na velikou množinu obsahující lidskou lhostejnost, neinformovanost, nezájem o budoucnost, podplácení, nenažranost korporací a nakonec i strach z odpovědnosti a následný tutlání. IMHO z toho není jiná cesta než to zakázat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NIMBUS: ach jo... nejúčinnější ohebné solární panely jsou právě na bázi teflonu... no ale ona i ta spotřeba teflonových pánví asi dělá svoje...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    NIMBUS: Ano, je to problem o kterem se vi 15-20 let a 100% toho je nedodrzeni technologicke kazne. Cele to jde udelat s nulovym enviromentalnim dopadem. Ale tak pri soucasne vymekle vymahatelnosti cehokoliv asi dava smysl to zavrit. Kdyz nedokazeme vyresit ani nepoctive taxikare ci lidi co zneuzivaji socialni system, tak fakt asi nema cenu mit ambice na ty velke veci. Takze to zakazeme, jako vsechno.
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    SHEFIK: co jsem byl pracovně ve Freseniu v BDR, tak mi říkali, že už tím mají "kontaminované" skoro všechny vzorky/měření...

    Úplně se nedivím po takových článcích
    Belgický Černobyl. Příběh o tom, jak věčné chemikálie používané pro výrobu Gore-Texu a Teflonu zamořují Evropu – VTM.cz
    Belgický Černobyl. Příběh o tom, jak věčné chemikálie používané pro výrobu Gore-Texu a Teflonu zamořují Evropu – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/belgicky-cernobyl-pribeh-o-tom-jak-vecne-chemikalie-pouzivane-pro-vyrobu-gore-texu-a-teflonu-zamoruji-evropu/sc-870-a-221188/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    And so it begins

    Alarmující zjištění. Vědci našli v minerální vodě škodlivé „věčné“ chemikálie - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/mineralni-voda-vecne-chemikalie-evropa-rozpustnost.A241213_082203_eko-zahranicni_ikro

    Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě a v lidském těle obtížně rozpouštějí. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Pískové baterie mají potenciál ekologického a velmi efektivního způsobu skladování energie | Technický týdeník
    https://www.technickytydenik.cz/rubriky/poutaky/piskove-baterie-maji-potencial-ekologickeho-a-velmi-efektivniho-zpusobu-skladovani-energie_57085.html
    trochu jsem o tom přemýšlel, protože stavět domečky pro teplou vodu je sice low-tech, ale přeci jen nákladné. Mám ale pár poznámek k tomu nahřívání písku na vysokou teplotu, trubky přímo skrz horký písek, apod.:

    Trubky rezavěj, bude to špatně servisovatelné, před rozebráním písku bude muset vychladnout, což s nefunkčníma trubkama potrvá hodně dlouho, vysoké teploty můžou v případě nějaké havárie systému i vybuchnout (zejména dnes, když je všechno řízené softwarově, vidím jako riziko vyhackování těhle mikroenergetických systémů...).

    Písek ovšem má menší objemovou tepelnou kapacitu, než voda - používá se proto, že nabízí větší teplotní gradient, ale vyplatí se to až od gradientu cca 4x-5x větším, než je největší smysluplný u vody (kde je asi 50° a voda by _skoro_ vycházela dobře, ale bohužel prostě nevychází). Kromě toho je otázka, jestli lepší, než písek by nebyl štěrk. Každopádně místo zasypávání instalatérských rozvodů do rozpáleného písku bych volil třeba pasivní heat pipy (hliníkové? v podstatě obří chladič CPU, zabořený do štěrku nebo písku...) aby veškeré topenářské komponenty, ve kterých přímo cirkuluje voda, byly snadno přístupné a opravitelné a to bez ohledu na teplotu akumulačního média.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: problém je, že jim stačí prostě všechno jen nechat běžet jak je, a lidé mají rádi setrvačnost, mají rádi když se (aspoň zdánlivě) všechno jeví, jak je, a to jak populace v průměru stárne, tomu nahrává. Pro nás je těžké lidem říct, jak si mají zatopit jinak, než Tykačovou energií z hnědého uhlí (a plyn je ještě horší).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TikTok’s annual carbon footprint is likely bigger than Greece’s, study finds | TikTok | The Guardian
    https://www.theguardian.com/technology/2024/dec/12/tiktok-carbon-footprint
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Jsem konzervativní člověk. A nebudu k vývoji společnosti mlčet, říká Tykač - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-jsem-konzervativni-clovek-a-nebudu-k-vyvoji-spolecnosti-mlcet-rika-tykac-266211

    Ve druhé části rozhovoru s majitelem skupiny Sev.en Pavlem Tykačem mluvíme o hrozbě klimatické změny, dekarbonizaci či jeho pohledu na investice. Vysvětluje také, proč financuje Institut Václava Klause a odmítá „woke“.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Fascinuje mi představa, že objem podzemních parkovišť u novostaveb je tak obrovský, že kdybychom ho celý zabrali pro nádrže s akumulací horké vody, v letní sezóně ohřáté pomocí přebytků z FV (nebo i přímým solárně-termálním ohřevem... když je kam dávat, je to sakra účinné, ale snižuje to plochu FV mimo sezónu...)

    Vlastně by pro libovolnou zastavěnou plochu mělo být možné stanovit odpovídající počet podzemních podlaží, odpovídajících objemu v létě předehřáté vody pro vytápění v zimě. Pro novostavby je potřebný výkon topení 80-120 W/m². Topnou sezónu je pomocí přímé produkce OZE na podzim a na jaře možné zkrátit asi na 4 měsíce, 4 měsíce jsou asi 2500h (pro zjednodušení, aproximace). To dělá asi 250 kWh na metr čtvereční. Protože už víme, že bez jakýchkoliv speciálních techologií můžeme v kubíku horké vody uložit asi tak 50 využitelných kWh tepla, tak 5 kubíků na metr čtvereční podlahové plochy by vlastně na zkrácenou topnou sezónu mělo stačit.

    Při průměrně výšce patra 3m to pořád znamená, že horkou vodou by musela být vyplněna nepatrně více, než polovina budovy... ale stejně to není zlé, budova s 2 nadzemníma a 3 podzemníma patrama by v podstatě nejspíš mohla celoročně fungovat jako energeticky neutrální. Plocha střechy na každý 1 m² vygeneruje v tuzemských podmínkách odhadem asi 200 kWh, což je pro dvoupatrovou budovou méně, než potřebných asi 500 kWh, takže by se musela přidat asi i solární fasáda nebo přímý ohřev vody bez fotovoltaiky (tam se můžeme dostat na pětinásobek, tedy klidně na 1 MWh na m²).

    Hypotetický energeticky autonomní by tedy musel mít na střeše FV a solárně-termální vakuové trubice asi v poměru 50:50 a pak by možná mohl fungovat až v kombinaci 4 nadzemní podlaží a 6 podzemních (coby zásobárna teplé vody). Zbývá dořešit otázku kam se vší tou hlínou :-) zaplnit horkou vodou si dovedu představit ještě tak jedno nadzemní podlaží, pak už to začíná být konstrukčně složité (můžeme teda samozřejmě z vytěžené zeminy udělat val do výše 1-2 pater, abychom nespotřebovali tolik betonu... začíná to trochu připomínat Earthship :-) v takové variantě máme 4 podzemní podlaží, zemní val do výše 2 podlaží - umělé svahy by pokryla zeleň - a nad tím 4 pohodlně vytápěná nadzemní podlaží a na střeše kombinovanou FV a solární termál na pokrytí celoroční spotřeby.

    Akumulátorové systémy začínají dávat smysl, pokud by se vůbec žádná elektřina nespotřebovávala na topení (pravda pořád tu máme vaření.. ale proti vytápění je to zlomek). Kvůli dorovnání výkonu v zimě by pořád takový dům musel mít i jižní FV fasádu, ale podstatná informace je, že i při využití poměrně konzervativní technologie (v podstatě na úrovní starých Římanů) v kombinace s vakuovými trubicemi na ohřev vody (na rozdíl od FV poměrně low-tech s výrazně nižší enviromentální stopou) je možné celoroční topné autonomie dosáhnout s vynaložením úsilí zhruba srovnatelného (myšleno řádově - jde o asi 2x větší úsilí) s dnešní výstavbou parkovacích míst.

    Opravte mi, jestli je v těch výpočtech chyba.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Net-zero by 3C (:
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    James Hansen - International Court of Justice Proceedings in The Hague
    International Court of Justice Proceedings in The Hague
    https://mailchi.mp/caa/international-court-of-justice-proceedings-in-the-hague
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: potřebujeme vymyslet něco, kam to teplo narvat na zimu. Lepší než přečerpávačky, který vystačej tak na jeden večer, musí být ohřívání vody.

    1 kW ohřeje 1 m3 vody za hodinu o 0,85°C (podle Googlu), takže do vody ohřáté na cca 80°, kterou budeme vytápět v zimě na 20° (min. teplota vody v trubkách 40°) se vejde využitelný gradient cca 50 kWh. Oproti tomu 1 m3 vody ve výšce 1m má potenciál necelých 10 kJ, 3600 J = 1 Wh, takže vyčerpání stejného objemu vody do výšky metr akumuluje asi 3 Wh (!!!!) (počítám dobře?) Přečerpávačky jsou fakt slepá ulička....

    Do nádrže 5x20x100m (lze si představit v podzemí každého paneláku) se tedy vejde 500 MWh. To mi na uložení letních přebytků ze solárů přijde už zajímavé. Navíc si není problém představit podzemní nádrže o objemu milionu kubíků... objem roste s třetí mocninou, povrch nádrže s druhou, takže všude, kde dnes máme plynové kotelny pro celé sídliště najednou, si lze představit velkou díru v zemi, ve které se bude celé léto ohřívat voda pomocí přebytků ze solárů. Bavil jsem se o tom s lidma na cestách a třeba ve Švýcarsku se takhle vytápění novostaveb řeší už běžně... že součástí projektu je obří akumulační nádrž, třeba na 1000 kubíků... během zimy prý trochu vychladne, ale je to off-the-shelf technologie.

    Jediná technologie, kterou na tohle potřebujeme, je technologie kopání obrovských děr do země, a to fakt není raketová věda. I betonová a polystyrénová lobby by si mohli přijít na své...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO: tohle ale nezapocitava uhlikovou stopu ruske armady kterou ten neliquefied gas, nebo i od nich dovezene uhli zanechava :D
    TUHO
    TUHO --- ---
    Liquefied natural gas leaves a greenhouse gas footprint that is 33% worse than coal, when processing and shipping are taken into account, according to a new Cornell study.
    “Natural gas and shale gas are all bad for the climate. Liquefied natural gas (LNG) is worse,” said Robert Howarth, author of the study and the David R. Atkinson Professor of Ecology and Environmental Biology in the College of Agriculture and Life Sciences. “LNG is made from shale gas, and to make it you must supercool it to liquid form and then transport it to market in large tankers. That takes energy.

    Liquefied natural gas carbon footprint is worse than coal | Cornell Chronicle
    https://news.cornell.edu/stories/2024/10/liquefied-natural-gas-carbon-footprint-worse-coal
    TUHO
    TUHO --- ---
    British police arrest environmental protesters at nearly three times the global average rate, research has found, revealing the country as a world leader in the legal crackdown on climate activism.
    Only Australia arrested climate and environmental protesters at a higher rate than UK police. One in five Australian eco-protests led to arrests, compared with about 17% in the UK. The global average rate is 6.7%.

    Britain leads the world in cracking down on climate activism, study finds | Environmental activism | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/11/britain-leads-the-world-in-cracking-down-on-climate-activism-study-finds?CMP=Share_iOSApp_Other
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAN_SPRCHA: evidentne i tohle bylo malo, tak sem si ted propujcil i tvoji citaci s vlkem :))

    Nejen v rodine se posledni dobou setkavama s tim, ze klima je sice problem, ale neni to muj problem, stejne s tim nic neudelame a neobetuju tomu nic. Lidstvo proste ty katastrofy potrebuje, aby se probralo z diskoteky. Cim hur, tim nasim potomkum jednou bude lip...
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: Tak ja myslim, ze to je Zuzana Kubatova ma takhle postavenej modus operandi — budu davat nekriticky prostor ceskymu byznysu (vymenou za exkluzivni interviews)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam