• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    Trump Moves to Dismantle NOAA, Putting Climate Data and Weather Forecasting at Risk
    What Happened: The Trump regime is reportedly working to break up and downsize NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), fulfilling a key objective of Project 2025. Former Trump officials behind the plan claim NOAA is “harmful to U.S. prosperity” due to its role in climate science. NOAA staff is being removed without legal authority, and its climate and weather forecasting data could be privatized for corporate use instead of remaining public.

    Why It Matters: NOAA plays a critical role in public safety, providing weather forecasts, storm alerts, and climate data essential for businesses, farmers, and disaster response. Gutting NOAA would weaken climate research, disrupt fisheries management, and increase reliance on private corporations for weather data.

    Source: https://www.theguardian.com/us-news/2025/feb/04/doge-noaa-headquarters

    Trump Tyranny Tracker: Day 16 - by Olga Lautman
    https://trumptyrannytracker.substack.com/p/trump-tyranny-tracker-day-16
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    A než začne? hejtování domácích mazlíčků.
    Po něm by následoval nárůst těch toulavých.
    A eliminace domácích a toulavých psů a koček znamená nerušené množení hlodavců.

    Rozdíly když doma / v okolí psi a kočky jsou a nejsou jsem viděl na vlastní oči. A když někde není žrádlo, ještě to neznamená, že nemůžou být "na byt".
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: boe soon ,)

    Temperatures at north pole 20C above average and beyond ice melting point | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/feb/04/temperatures-at-north-pole-20c-above-average-and-beyond-ice-melting-point
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SPOTTER: ano, to všechno by bylo hezké ale je to naprosto nerealistické ve světovém měřítku. Stejně jako lov velryb se můžeme poplácávat po zádech jak se lidstvo hezky dohodlo, ale pravda je ta že zmizela díky zpracování ropy poptávka. Třeba v Japonsku poptávka po velrybím mase je tak se loví dokud poptávku nenaplní.
    Dokud bude poptávka, bude i nabídka a bude se lovit o 106.

    Jediný realistický způsob jak omezit komerční průmyslový rybolov je nakrmit poptávku odjinud.

    Jinak druhořadé ryby se záměrně neloví. To je prostě cynicky řečeno odpad v síti potom co z ní rybáři vytřídí druhý co tam mít chtějí. Dřív je házeli rovnou zpátky do moře nebo brali i tak průmyslovému zpracování dnes už mají cenu jako krmivo pro rybí farmy.

    Jinak i krmivo pro mazlíčky, tam je alternativou zvýšit chov prasat, kuřat, krav, vykácet lesy a pěstovat pro ně víc krmiva......to si fakt nevybereš.
    Protože potom zbývá už jen snížit počet mazlíčků a opět je to dost utopické.

    Některý situace prostě nemají v reálném světě dobrá řešení a musí se vybrat to méně špatný.

    Ano, můžeme být všichni vegetariáni a nemít doma každý dva psi a pět koček......to je reálný ideální stav na straně poptávky, ale toho se dosáhnout nedá
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ROGER_WILCO:

    Climate change target of 2C is ‘dead’, says renowned climate scientist | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/feb/04/climate-change-target-of-2c-is-dead-says-renowned-climate-scientist

    “The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPPC) defined a scenario which gives a 50% chance to keep warming under 2C – that scenario is now impossible,” he said. “The 2C target is dead, because the global energy use is rising, and it will continue to rise.” The new analysis said global heating is likely to reach 2C by 2045, unless solar geoengineering is deployed.

    ...

    A key focus has been on emissions from shipping. For decades, the sulphate particles produced by ships burning fuel have blocked some sunlight from reaching the Earth’s surface, suppressing temperatures. But in 2020, new anti-pollution regulations came into force, sharply cutting the level of the aerosol particles. This led to more heat from the sun reaching the surface, which scientists measure as watts a square meter (W/m2).

    Hansen’s team’s estimate of the impact of this – 0.5W/m2 – is significantly higher than five other recent studies, which ranged from 0.07 to 0.15 W/m2, but would explain the anomalous heat. Hansen’s team used a top-down approach, looking at the change in the reflectivity over key parts of the ocean and ascribing that to the reductions in shipping emissions. The other studies used bottom-up approaches to estimate the increase in heat.

    “Both approaches are useful and often complementary,” said Dr Gavin Schmidt, director of Nasa’s Goddard Institute for Space Studies. “But I think in this case, Hansen’s approach is too simple and doesn’t factor in changes in Chinese emissions, or internal variability.”

    The new study also argues that the planet’s climate sensitivity to rising carbon emissions has been underestimated, partly because of the underestimation of the impact of reduced shipping emissions.
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    SHEFIK:
    s těmi bobry to zaznělo nedávno a proto se o tom teď mluví.
    Nicméně situace s bobry v ČR je zajímavá v tom, že dokud jich bylo málo, byli roztomilí a chránění. Jakmile se někde přemnoží, tak to je zas křiku, že je to hrůza, hrůza, vlasy auf!
    V některých lokalitách je vskutku bobrů dost a dělají škody na stromech, anižby si tim nějak pomohli, protože řeka je regulovaná jezy a tak jim kácení stromů k ničemu není. Je to jen instinkt. Situace: Vltava, Českokrumlovsko.

    Co s bobrama? Chybí v krajině jejich přirození predátoři, podle zdrojů prý vlci, možná velcí dravci. No a to je potíž.. protože pán tvorstva člověk je dement a myslí si že všechno musí bejt po jeho. A vlky tu nechceme protože ohrožují naše děti (tyto škody na vlcích napáchala červená karkulka) a dravci nám loví zvěř v lesích a taky slepice!!! (což je pochopitelně pitomost.. bohužel vyvracet pitomosti se dá těžko)

    Žádné zvíře není ani jen užitečné ani jen škodlivé. Podstatné je jeho harmonické množství výskytu v krajině, ideálně tam kde je původní. Jakmile se přemnoží, stává se hrozbou.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    |Rozhovor s Vojtou Boháčem (Voxpot) 25min

    Oblast za polárním kruhem se otepluje až čtyřikrát rychleji než zbytek světa. Symbolem globálního oteplování se stal před lety poněkud zkratkovitě vyhublý lední medvěd, kterému taje „pevná půda“ pod nohama. Od roku 1979 se ale arktický ledový příkrov zmenšil o rozlohu šesti Němecek a z Grónska odtál ledovec o velikosti Albánie. Místo řešení klimatické změny dochází k akceleraci souboje o zdroje, které led odkrývá.

    Nedávno vydaná analýza britského ministerstva obrany očekává v příštích třiceti letech dramatickou proměnu regionu na severu včetně změny směru některých mořských proudů a proměny meteorologických jevů, ale i urbanizace nebo větší intenzity zbrojení.

    „Z hlediska geopolitiky jsem bral Arktidu jako spojnici mezi USA, Ruskem a Evropou. Bylo tam vždycky dost radarových stanic, právě tudy by asi letěla za Studené války nějaká raketa. V současné době je ale největší zájem v Arktidě o ropu, plyn a drahé kovy,“ říká šéfredaktor serveru Voxpot Vojtěch Boháč a připojuje další faktor zájmu o Arktidu, kterým je odtávání severní námořní cesty.

    Vojtěch Boháč: Dění v Arktidě je depresivní | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/vojtech-bohac-deni-v-arktide-je-depresivni-mocnosti-se-pretahuji-o-suroviny-9406217
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    PAN_SPRCHA:

    to je zajímavé dilema.... a taky nemám stopro odpověď, jen doplním jak to vidím.

    - průmyslové rybaření škodí mořským ekosystémům nejen rybími farmami, ale i celou škálou dalšího: vlečné sítě, vstup do chráněných území, lov v mezinárodních vodách bez licencí, hromadný lov druhů, které se loví jen z důvodnů nějaké "tradice", plasty a odpady..

    - krmení ryb na mořských farmách se často děje tak, že na jiném konci světa se loví jiné druhořadé ryby, z těch se na lodi umele moučka, převeze se to na místo chovu a naháže lososům do klecí.

    - mnoho ryb se loví i jako krmivo pro domácí mazlíky, ... čili pro byznys něčeho, co zjevně není ohrožené zvířectvo. Ale ohrožuje to mořský biotop. (to samé se děje i se sojou na vypálených brazilských plantážích, kde býval prales. Jen proto aby Evropa a USA měli čim krmit svý domácí přežraný čokly.

    - takzvané námořní pirátství (pobřežní vody Východní Afriky a i jinde) se mainstreamově prezentuje, jako že čmoudi se samopalama přepadávají velevážené bělošské lodě a proto musí být eliminováni.

    Příčina je však opačná. Ti čmoudi byli původně rybáři ve vlastních vodách, kteří ani nemohli poškodit ekosystém, ale cizí lodě jim tam začaly krást ryby bez povolení a místo nich shazovat toxický a radioaktvní odpad. Proto se tak radikalizovali, protože nevěděli jak jinak se bránit. O tom existují důkazy, které běloši nechtějí přiznat. https://old.spotter.tv/903780-somalsti-pirati.htm

    Co s tím? Těžká rada.
    - Na mezinárodní úrovni trvat na udržitelném lovu čehokoliv.
    - zakázat prodej luxusních ryb (bohužel mnoho prodejů je na černém trhu) Třeba takový tuňák.... supr byznys se stejky tuňáka velkými jak svět neviděl, neni OK, většina ceny za maso jde překupníkům a do zisku. To samé velryby, žraloci atd..
    - zabývat se sladkovodní akvakulturou, ale nepřehnat to. Typicky průser v jihočeským rybníkářství je ten, že sladkovodní kapři jsou vykrmováni jako prasata, aby měli rybáři co největší výlovy.
    Kapří maso je tak tučný a hnusný. Místo toho by měli chovat kaprů míň a ve zdravějších rybnících.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    za par rokov uz budu naklady na kurenie minimum, skor asi v lete pobezia klimatizacie

    Spotřeba tepla v Česku loni opět klesla, příčinou teplé počasí
    https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/spotreba-tepla-v-cesku-loni-opet-klesla-pricinou-teple-pocasi
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: zrovna rybí farmy jsou nádherná ukázka morálního dilematu.

    Chov je v pro zvíře v omezujících podmínkách, šíří se parazité, nemoci a lokální znečištění vs rybí farmy naplňují trh s rybím masem a díky tomu se výrazně omezilo drancování volného moře kde po moderních rybářských lodích zůstává prakticky poušť.

    No a teď si vyberte.......
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    Global Warming has accelerated: are the United Nations and the public well-informed?

    https://www.tandfonline.com/doi/epdf/10.1080/00139157.2025.2434494
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    Jan Umsonst https://www.facebook.com/taoist.attack/posts/3422485977881946
    ·
    A look on the Southern Ocean marine heatwaves - doesn't look good, as they are also intensifying...
    Our main problem: ocean heat uptake remained even during the El Nino 2023/24 on record levels - insane the numbers of the last years!
    Important for this post: During La Ninas the oceans take up much more heat than during El Ninos.
    The central to eastern tropical Pacific being colder than normal during La NInas supports ocean heat uptake over the abnormal cold areas. During El Ninos the opposite happens as the oceans loose vast amounts of heat to the atmosphere during El Ninos when the central to eastern tropical Pacific is warmer than normal.
    The high rates of ocean heat uptake during the triple La Nina from 2020 to 2022 are thought to be one reason behind the exceptional ocean surface warming during 2023/24. Some of the take up heat resurfaced into the upper mixed layer during 2023/24 which caused this exceptional surface warming signal. The El Nino in 2023/24 played here a large role.
    Still the signal of heat resurfacing had been exceptional.
    But now we have the problem that ocean heat uptake did not decline or reversed during 2023/24 when we had the last El Nino emitting vast amounts of energy into the atmosphere.
    The rates of ocean heat uptake had been similar in 2023/24 to 2020-22, which should not be possible, at least not back on back...
    Lets talk about numbers...
    The numbers of ocean heat uptake (IAP/CAS dataset) in 2021 of 15Zj, 2022 of 19Zj, 2023 of 16Zj and 2024 of 16ZJ (1) have to be seen in relation to these numbers:
    Regardless of which estimate is used, there has been a two- to three- fold increase in the rate of increase in OHC since the late 1980s. For example, according to the IAP analy- sis, the OHC trend for 1958–1985 is 3.1 ± 0.5 ZJ yr−1, and since 1986, the OHC trend is 9.2 ± 0.5 ZJ yr−1 (Fig. 2). The IAP trend within 1958–1985 of 3.1 ± 0.5 ZJ yr−1 is higher than the previous release in Cheng et al. (2023) (2.3 ± 0.5 ZJ yr−1), mainly because the new inclusion of the bottle data bias correction. After 2007, with better global coverage of ocean subsurface data, OHC uncertainty is reduced. There is a significant warming trend of 10.8 ± 1.2 ZJ yr−1 and 10.3 ± 0.8 ZJ yr−1 from 2007–2023 for IAP/CAS and NCEI/NOAA (seasonal time series), respectively (Fig. 2). The NCEI three-month OHC estimate has a slightly stronger trend than the pentadal time series from 2005 to 2020, indicating the impact of sam- pling changes associated with the mapping approach. (2)
    (1) New Record Ocean Temperatures and Related Climate Indicators in 2023"; https://link.springer.com/article/10.1007/s00376-024-3378-5
    (2) "Record High Temperatures in the Ocean in 2024"; https://link.springer.com/.../10.1007/s00376-025-4541-3...
    These studies are important for what happens in the oceans (read them in the order):
    (1) "New Record Ocean Temperatures and Related Climate Indichttps://link.springer.com/article/10.1007/s00376-024-3378-5
    (2) "A Glimpse into the Future: The 2023 Ocean Temperature and Sea Ice Extremes in the Context of Longer-Term Climate Change "; https://journals.ametsoc.org/.../105/3/BAMS-D-23-0209.1.xml
    (3) "Record High Temperatures in the Ocean in 2024"; https://link.springer.com/.../10.1007/s00376-025-4541-3...
    (4) "Quantifying the acceleration of multidecadal global sea surface warming driven by Earth's energy imbalance"; https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/adaa8a
    "Drivers of the 2023 record shattering marine heat extreme in the North Atlantic"; https://www.researchsquare.com/article/rs-5046018/v1
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    SHEFIK: já jsem tím chtěl jen říct, že "...stačilo ho nekácet..." aneb čistě lesy nás od CO2 nezachrání.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    KUTAS: jednak teda rostouci les neberu jako rozkladajici se les.

    Ale teda pokud uz resime, ze nejaky strom obcas spadne, tak rozklad dreva podporuje v lese dalsi zivot, coz vede dale k obnove lesa atd atd. Kolo znovu vymejslet nemusime, jak rikam, staci kouknout na historii zeme.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    XCHAOS, SHEFIK: při rozkladu dřeva se uvolňuje i CO2 do vzduchu. Potřebuješ to spíš asi ponořit do vody nebo zakopat pod zem.
    Taky se říká, že jedna z dobrých věcí jak uložit CO2 jsou dřevostaby.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: neco mi rika, ze by stacilo ho nekacet. Podivat se na historii zeme, na to co delali stromy/priroda po miliony let a prestat si myslet, ze zvladneme manageovat takhle komplexni veci levnejsi, nez mechanismus, ktery se za ty miliony let umel samoregulovat.

    A pokud potrebujem drevo, meli bysme ho nejdriv zasadit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: bohužel, chybí živočišný druh, co by byl schopen skladovat dřevo z lesů 100 let,než vrátí do oběhu (včetně ochrany před nejen lesními požáry, ale i shnitím, což zase uvolňuje metan...). Možná tak mech, no.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Norway rules out fish farm ban despite ‘existential threat’ to wild salmon | Fish | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/feb/04/norway-rules-out-fish-farm-ban-despite-existential-threat-wild-salmon-pollution
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Mozna, kdyz nechame zachranu klimatu na bobrech, budem uspesnejsi

    ...

    In Czechia beavers built a dam in 2 days, which local authorities had been planning for 7 years

    The animals saved the administration $1.2 million.

    A project to restore wetlands in the Brdy Landscape Park had been in development since 2018. Over the years, the administration gathered all the necessary permits and was ready to begin construction.

    But it turned out to be unnecessary—local beavers, which have lived in the park since 2020, took matters into their own hands, building dams in the required locations.

    "The beavers saved us 30 million Czech korunas. They built the dams without any project documentation—and for free," said the head of the nature reserve administration.

    x.com
    https://x.com/nexta_tv/status/1886446291674149157?t=fSpssXUx6_eCvUFtFYWPkw&s=19
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Přesně tak, stop alarmismu /s

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam