• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:
    TADEAS:

    bambusy jedou, francie

    Horizom plante la plus grande bambousaie agricole de France et d'Europe
    https://youtu.be/Okm_GRV2w24?si=3oolwSWz5Qfhp45J
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Teď to zpětně nedohledám, ale tuším pouštní kulatozrnný písek (jinak celkem stavebně nevyužitelný) spíš je tam problem voda. I když tuším, že s mořskou by to fungovalo líp. Ale už je to vážně dlouho.
    Jasně, že do našich vlhkých podmínek se tyhle stavby nehodí.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    King Charles will have to tone down support for net zero after Badenoch says 2050 is ‘impossible’ | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/apr/05/king-charles-will-have-to-tone-down-support-for-net-zero-after-badenoch-says-2050-is-impossible

    King Charles will have to temper his public support for net zero after Kemi Badenoch broke the political consensus over the UK’s greenhouse gas emissions.

    Senior royal sources have conceded that the 76-year-old monarch, who has spent more than half a century highlighting environmental challenges, will have to choose his words more carefully now that the Conservatives under Badenoch have said it will be impossible for the UK to hit net zero by 2050.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    carbon capture elektřinou do moře má dlouhou historii. možná jsou carbon capture metody, které nejsou nesmysl, přeci jen...
    Biorock - Global Coral Reef Alliance
    https://www.globalcoral.org/biorock-coral-reef-marine-habitat-restoration/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: problém je měřítko. Dnešní spotřeba písku je obrovská a v rozvojových zemích dokonce přístup k písku ovládá tzv. "písková mafie" :-) takže vyřešit problém nedostatku písku v kombinaci s absorbcí CO₂ by skutečně hraničilo s genialitou. Uvidíme, jak ta technologie bude škálovatelná a jak trh tu nahrážku přijme...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: no obecně, slaná mořská voda je jedním z nejvíc abundantních zdrojů na téhle planetě. trochu ji odsolit fakt nemůže uškodit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Nebude někde scházet hořčík?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Z historie snáme obydlí postavená z písku. Zachovala se dost dlouho a ke stavbě žádnou elektřinu nepotřebovali. A staví se tak dodnes.

    Věděl bych lepší využití elektřiny.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Former Homer City Generating Station to become massive gas-powered campus for AI, data centers - CBS Pittsburgh
    https://www.cbsnews.com/pittsburgh/news/homer-city-generating-station-gas-powered-data-center-campus/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The carbon-trapping capacity of these materials is remarkable – they can store more than half their weight in CO2. For instance, one metric ton of the material (composed half of calcium carbonate and half magnesium hydroxide) could permanently sequester over half a metric ton of carbon dioxide.
    ..
    a process that not only traps carbon but also produces hydrogen as a clean fuel byproduct
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Sounds legit. Tohle by byl zatím nejsympatičtější geoinžinýring, problém je, že by pravděpodobně pouze cementový průmysl snížil vlastní stopu zachytáváním CO₂ z výroby cementu do mořské vody, nešlo by o carbon capture. Záleželo by navíc jestli elektřina bude pocházet z OZE..
    https://scienceblog.com/557317/scientists-create-artificial-sand-that-eats-co2-could-transform-construction-industry
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ekologická alternativa písku pro stavebnictví: Vyrábí se z mořské vody a CO2 působením elektřiny - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-ekologicka-alternativa-pisku-pro-stavebnictvi-vyrabi-se-z-morske-vody-a-co2-pusobenim-elektriny-40515348
    tohle zní až příliš fantasticky a dobře, jdu hledat další zdroje
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Trump’s new 10% universal tariffs – which are higher for many major economies – are wreaking havoc on the global economy and are expected to increase consumer prices in the US. But the levies will not apply to many fossil fuel products, including liquefied natural gas imports, crude oil from Canada, and materials needed for making petrochemicals.

    ‘Oligarchy’: Trump exempts big oil donors from tariffs package | Donald Trump | The Guardian
    https://www.theguardian.com/us-news/2025/apr/04/trump-exempts-big-oil-donors-from-tariffs
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    the least heavy rainfall in the next 20 years

    Greece’s Aegean islands reel from ‘lake of mud’ flash floods before Easter rush | Greece | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2025/apr/04/greece-aegean-islands-flash-floods-mud-rainfall-easter-tourists
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TADEAS: Tohle je zajimave.

    Kdyby to byla pravda, je to vlastne velice dobra zprava, protoze technicke vyreseni jednoho problemu by vedlo k vyreseni ctvrtiny toho celkoveho problemu.
    Me napadaji od boku hned 2 pristupy jak tohle resit na urovni te vulkanizacni smesky pro pneumatiky. V ramci EURO 7 uz o upravu chemie pneumatik snahy jsou, ale je to prvni krok. Ale tohle ma technicke reseni.

    Ve skutecnosti ale tomu cislu 28% moc neverim. Podle me neco jako 90% mikroplastu v globalnim prostredi pochazi z degradace plastoveho odpadu co zejmena v Asii (ale nezanedbatelnym podilem i jinde) hazi do more a vsude kolem a z tech zbylych 10% pak klidne muze byt 28% ty pneumatiky.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: v Evropě global dimming skončilo o něco dřív, někdy koncem 70tých let...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Outback deluge pushes Queensland towns to the brink: ‘Out here it’s drought or floods’ | Flooding | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/mar/31/outback-deluge-pushes-queensland-towns-to-the-brink-out-here-its-drought-or-floods
    Spíš povodně, než sucho. A ano, mluvilo se o tom, že teplejší vzduch pojme víc vlhkosti.... čistě fyzikálně. Dokud občas spadne zase dolů, není to ale to nejhorší, co může nastat.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Dramatic cuts in China’s air pollution drove surge in global warming | New Scientist
    https://www.newscientist.com/article/2474067-dramatic-cuts-in-chinas-air-pollution-drove-surge-in-global-warming/

    A recent surge in the rate of global warming has been largely driven by China’s efforts to reduce air pollution, raising questions about how air quality regulations are influencing the climate and whether we fully understand the impact of removing aerosols from the atmosphere. This extra warming, which was being masked by the aerosols, accounts for 5 per cent of global temperature increase since 1850.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Co způsobilo tak extrémní teplo
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-co-zpusobilo-tak-extremni-teplo-poslednich-let-vedci-uz-tusi-272403

    vědci se pokusili z veškerých dostupných informací odhadnout, jak velkou roli hrál jev El Niño, pokles aerosolů síry v mracích nad oceány v důsledku nové regulace platné od roku 2020 (mechanismus tohoto procesu jsme podrobně popsali zde), pokračující pokles emisí aerosolů ve východní Asii, erupce sopky Hunga Tonga v roce 2022 a neočekávaný dřívější příchod 25. slunečního cyklu.

    Co že nám ale výsledné grafy přesně říkají?

    Autoři uvádí, že jižní oscilace dohromady s ostatními zkoumanými dodatečnými vlivy pozorovaná rezidua „téměř“ vysvětlují, ačkoliv to platí hlavně pro rok 2024 a už ne tolik pro rok 2023.

    „Nadbytečné“ oteplení let 2023 a 2024 tedy zůstává i v roce 2025 přinejmenším částečně nevysvětlené. Skutečnost, že vědci předložené vysvětlení sice docela dobře sedí na rok 2024, ale ne na rok 2023, posiluje obavu, že nějaký důležitý díl do celkové skládačky nadále chybí, na což autory upozorňují i komentáře na sociálních sítích.

    Hausfather se Schmidtem si toho jsou vědomi. Ostatně v textu sami zmiňují, že pro definitivní odpověď bude třeba dalšího výzkumu. Vlastní hypotézu, co by mohlo rozdíl v míře „úspěšnosti“ jejich modelu pro jednotlivé roky způsobovat, oficiálně nepublikovali. Hausfather se o ni ale na dotaz Seznam Zpráv podělil.

    Nejpravděpodobnějším vysvětlením podle něj je, že to má co dočinění s omezeným chápáním vlivů jižní oscilace. „Je možné, že minulost není dobrou analogií pro to, co jsme zažili nyní. El Niño tentokrát přišel po nezvykle dlouho trvající fázi La Niña mezi lety 2020 až do 2023. Už existuje několik studií, které naznačují, že právě toto mohlo způsobit výraznější reakci globální teploty,“ napsal Hausfather a dodal, že přesný mechanismus tohoto jevu zatím není známý.

    Kromě toho autoři také v samotné zprávě dodávají, že vliv kromě zkoumaných faktorů mohla hrát ještě variabilita saharského písku nad Atlantikem nebo malá plocha mořského ledu v Antarktidě a Arktidě
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam