• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA:
    SCHWEPZ: tak tady je určitý paradox, že my zřejmě všichni pokládáme "bad guys" za nějaký perfektně sehnaný a racionálně se chovající tým, který ze zákulisí manipuluje veřejné mínění, ale on to ve skutečnosti může být chaotický konglomerát naprosto protichůdných zájmů, zmítaných emocemi.

    Velký paradoxem je, že bez nějaké záruky semi-monopolu, tedy ve chvíli, kdy by mohl těžit každý, by se ceny ropy propadly a investovat do nových projektů by se stalo riskantní. Kapitál ve skutečnosti vyhledává státní výsady a záruky, takže veřejně deklarovaná politika v tomhle směru může (doufejme) mít protichůdné výsledky: levná ropa znamená, že těžba nebude dobrý business a peak oil může paradoxně uspíšit politika, která se mu navenek snaží zabránit.

    Těžaři potřebují především být jedinými, kdo mají právo těžit.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SCHWEPZ: to je ten známý paradox že ropné firmy mají tradičně podporovat republikány, ale největší zisky mají za demokratů..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Na soukromé večeři s představiteli ropného průmyslu v jeho floridském sídle Mar-a-Lago měl Trump podle The Economist pronést drsnou větu: "Jestli nebudu prezidentem, jste v p*deli." Mnozí z pozvaných ale zažívají krizi už teď za jeho prezidentování. Cena ropy typu West Texas Intermediate, která slouží jako americký cenový etalon, totiž klesla z 80 na 60 dolarů za barel. Pro firmy těžící z břidlic je to kritická hranice.

    Trump sice uvolnil některá ekologická pravidla a snaží se zjednodušit proces povolování nových vrtů, ale zároveň jeho tvrdá obchodní politika podkopává globální poptávku po ropě.

    Trump má přitom mezi malými ropnými firmami stále silnou základnu příznivců. Jejich neformálním mluvčím je Harold Hamm, miliardář a vlivný podnikatel z Oklahomy, který se dlouhodobě zasazuje o ropný průmysl. Právě on údajně pomohl prosadit jmenování Christophera Wrighta, jednoho z průkopníků břidlicové těžby, do čela ministerstva energetiky.

    Trump sliboval těžařům "zlatou éru". Realita trhu s ropou ukazuje něco jiného - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trump-sliboval-tezarum-zlatou-eru-realita-trhu-s-ropou-ukazu/r~082f58ac324f11f0a26cac1f6b220ee8/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ZAHRADKAR: Vietnamci si nás jako destinaci své migrace do Evropy vybrali kvůli naší nadmořské výšce :-)
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS: super rozhovor, dik

    jeste bych vypichl:

    - ~85% plochy Vietnamu bude suzovano aspon jednou do roka povodnemi z duvodu stoupajici hladiny more behem nasledujich 25 let [tohle me fakt vyrazilo dech ... nevedel jsem, ze to postupuje tak rychle ... da se tedy ocekavat, ze i do CR bude proudit spousta uprchliku z Vietnamu ...]
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    no jo zasa si vsecku vodu vysaju prazaci :))) my uz mame travu pred barakom docela spalenu do zluta a posobi to divne, lebo teploty cez den su este relativne chladne
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS: Hele ja tomu verim. A taky bude sucho, hrozny. Tady ve Zdarskych je extremni sucho. Neprselo tady poradne vlastne od tech lonskych povodni v zari. Trochu snehu, ano, ale to uz je pryc. Vcera jsem kopal patky a nestacil se divit, prvnich rekneme 10cm celkem ok, protoze pred tydnem trochu zaprselo - ALE potom je to jen suchy jil, neslo do toho kopat, ani krompacem... Pritom ted na jare byvala puda vzdycky jeste celkem vlhka. Jsem zvedavy, jak to letos pujde zemedelcum; tipl bych si, ze brambory budou slabe ..

    Ale v rijnu vyhaje spalovaci motor, takze jsem v klidu, pro vodu si dojedeme :] (sarkasm)

    Tak se ted divam na Intersucho a vidim:

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The Many Benefits of Grasslands | World Resources Institute
    https://www.wri.org/insights/grassland-benefits
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Antarctica Gained 200 Billion Tons of Ice During Recent Two-Year Period, Surprising Scientists
    https://www.goodnewsnetwork.org/scientists-shocked-eastern-antarctica-gained-216-billion-tons-of-ice-over-recent-two-year-period/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    nejchladnejsi leto pristich mnoha let ,)


    Německo, Rakousko a další evropské země čeká extrémně horké léto, varují meteorologové z Weather.com. Předpovědi ukazují na vysokou pravděpodobnost jednoho z nejteplejších letních období od začátku vedení záznamů o počasí. Rok 2003, o němž se hovořilo jako o „létu století“, by to mohlo hravě překonat, píše web týdeníku Focus.

    Evropu čekají vedra století, předpovídají meteorologové - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-evropu-cekaji-vedra-stoleti-predpovidaji-meteorologove-40521113
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: no dobře, jestli se výroba nepropadla, tak ok.... obrat Číny je určitě dobře, akorát pokud to příští rok nebude výrazně o víc, tak to vlastně nebude mít vliv.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: hele cla se imho poradne ani neprojevily, jednak druhej den prisla vyjimky ze cel/zpozdeni, jednak firmy nakoupily dopredu kdyz byla prilezitosti a jednak se hned zacaly menit obchodni trasy.

    Co je ale nejpodstatnejsi, ze solary uz musej stat a generovat energii, abys toho trendu dosahl, to neni prece zalezitost jednoho mesice.

    Cla jsou okrajova zalezitost v tomhle trendu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: no ano, ale právě "in the first quarter of 2025 alone emissions declined by 1.6 per cent relative to last year", což jsou právě cla. Jako byl by to důležitý obrat správným směrem. Pokud by dokázali stáhnout jako první emise k nule, bylo by to skvělé.

    Ale to tempo poklesu současně znamená, že úroveň CO₂ v afmosféře bude stoupat ještě desítky let a 500 ppm budeme mít dřív, než se nadějeme (klidně do roku 2030, tímhle tempem...)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: 'over the past 12 months...'
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: Trumpovy cla? :-) No, každopádně, ještě 60 let a bude to dobrý. Hmm...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nakonec bude Cina svetovym leadrem v dekarbonizaci. Kdo by to pred par lety rekl...

    China's CO2 emissions have started falling – is this finally the peak? | New Scientist
    https://www.newscientist.com/article/2480289-chinas-co2-emissions-have-started-falling-is-this-finally-the-peak/

    China, the world’s largest emitter of carbon dioxide, has seen a slight decline in those emissions over the past twelve months, even as demand for power has gone up. This is an encouraging sign the country’s massive buildout of clean energy has begun to displace fossil fuels – but emissions could still surge again.

    That is according to an analysis of China’s economic and energy data by Lauri Myllivirta at the Centre for Research on Energy and Clean Air, a research organisation in Finland. According to the report, published in Carbon Brief, China’s CO2 emissions have declined by 1 per cent over the past 12 months; in the first quarter of 2025 alone emissions declined by 1.6 per cent relative to last year.
    ...
    This isn’t the first time China’s CO2 emissions have dipped. For instance, they dropped in 2022 as the economy came to a standstill during covid-19 lockdowns. But this is the first time emissions have fallen even as the country has used more power. “That, of course, means the current fall in emissions has a much better chance of being sustained,” says Myllivirta.

    This is mainly a consequence of China’s record build-out of solar, wind and nuclear power, which is beginning to eat into the total electricity generated by burning fossil fuels. Wider economic shifts away from cement and steel production, which are carbon-intensive industries, have also contributed to the decline. Another factor is the jump in the share of people driving electric vehicles, which has cut into the demand for oil.

    If China maintains these trends, its carbon emissions could continue to fall. A sustained drop would indicate the country has passed peak emissions, putting it several years ahead of its 2030 target. The achievement would represent a substantial physical and psychological milestone for efforts to tackle climate change, says Myllivirta.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Denmark rethinking 40-year nuclear power ban amid Europe-wide shift | Denmark | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2025/may/14/denmark-rethinking-40-year-nuclear-power-ban-amid-europe-wide-shift

    Denmark is reconsidering its 40-year ban on nuclear power in a major policy shift for the renewables-heavy country.

    The Danish government will analyse the potential benefits of a new generation of nuclear power technologies after banning traditional nuclear reactors in 1985, its energy minister said.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Large Cloud Feedback Confirms High Climate Sensitivity
    https://mailchi.mp/caa/large-cloud-feedback-confirms-high-climate-sensitivity

    Earth is getting darker, reflecting back to space a decreasing portion of the sunlight incident on Earth. This provides crucial information on cloud changes and climate sensitivity. See - 14 May Large Cloud Feedback Confirms High Climate Sensitivity -

    “Earth’s albedo (reflectivity) declined over the 25 years of precise satellite data, with the decline so large that this change must be mainly reduced reflection of sunlight by clouds. Part of the cloud change is caused by reduction of human-made atmospheric aerosols, which act as condensation nuclei for cloud formation, but most of the cloud change is cloud feedback that occurs with global warming. The observed albedo change proves that clouds provide a large, amplifying, climate feedback. This large cloud feedback confirms high climate sensitivity, consistent with paleoclimate data and with the rate of global warming in the past century.”

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Just Stop Oil has ended its campaign of direct action, yet many activists still face years in prison. In the final episode, Rivkah and Clare find out whether their commitment to their cause has wavered. They also speak to veteran climate campaigner Roger Hallam, currently serving a four-year sentence, about his role in sending young activists to prison.

    Was Prison Worth It? | Committed Episode 4
    https://youtu.be/8DBEKH83otE?si=jrAQK_zbYSkp1PdI
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Ani sa nestihnu stazovat ze im je moc teplo

    Brutální veletoč počasí. V Kanadě se v tropických 35 stupních připravují na sněžení - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-brutalni-veletoc-pocasi-v-kanade-se-v-tropickych-35-stupnich-pripravuji-na-snezeni-40520966
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: no, poté, odsíříme ropu, tu síru pak vypustíme do atmosféry stejně. Problem solved.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam