Globální postup k nulovým emisím – jak ho nastolil bývalý prezident Joe Biden – už úplně vykolejil s tím, jak celá západní hemisféra stále více diktuje budoucnost globálních energetických trhů.
Hon za nulovými emisemi CO2 končí. V USA a celé západní hemisféře - Médium.czhttps://medium.seznam.cz/clanek/machacek89-cz-hon-za-nulovymi-emisemi-co2-konci-v-usa-a-cele-zapadni-hemisfere-166150https://www.wsj.com/opinion/a-fossil-fuel-boom-in-the-americas-7b9b1d8aVýsledek není úplně přesně to, co Donald Trump očekával. Těžba ropy a plynu bude dramaticky narůstat v Kanadě, Guyaně, Argentině a Brazílii. V USA také, ale ne tak dynamicky. Geopolitika energetického trhu se však posouvá směrem, který si žádá Washington – s tím, jak budou fosilní paliva hrát mnohem větší roli, než doufali zastánci boje s klimatickou změnou.
Od polárního kruhu po Tierra del Fuego politici všech barev realizují Trumpovo „drill, baby, drill“. V Argentině prezident Javier Milei akceleruje průzkum a těžbu plynu z břidlic, rezervy tam jsou srovnatelné s USA. Argentina bude brzy těžit více ropy a plynu než některé země OPEC. Investice do ropovodů, plynovodů, rafinerií a terminálů tam pokračují rapidním tempem.
(...) Ale i bez těchto dvou zemí se západní hemisféra posouvá do nové éry. Argentina, Brazílie, Kanada, Guyana a USA – všichni budou těžbu dramaticky zvyšovat. A to jsou ještě noví příchozí jako Surinam, kde se plánují velké investice. To všechno oslabí sílu kartelu OPEC a posílí bezpečnost USA i celého kontinentu. Energetický boom v hemisféře také zpozdí globální tranzici či odchod od fosilních paliv.
Prozatím jsou to ceny, ne ideologie a politika, co brání ještě větší těžbě v hemisféře. Samozřejmě je levnější těžit ropu ze země v Saúdské Arábii než ji těžit skrze frakování někde v Patagonii. Cenové války ale novou produkci maximálně zpomalí, určitě ji nezastaví. Trump chtěl zastavit americký odchod od fosilních paliv a snížit americkou závislost na světových trzích. S neočekávanou podporou z Kanady, Argentiny, Guyany a Brazílie má šanci uspět.