Středozemní moře je letos v důsledku klimatických změn rekordně teplé. Citelné změny to přináší nejen do života obyvatel Středomoří. Podle klimatologa Aleše Fardy z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe to může pro střední Evropu znamenat hrozbu katastrofálních záplav.
Povrchová teplota Středozemního moře se systematicky sleduje od začátku 80. let minulého století. Letos je voda zhruba o stupeň teplejší, než je průměr let 1993 až 2016 a měsíční předpověď Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí předpokládá, že tomu tak bude i další měsíc. „Takže jsme stále ve výrazně teplejším stavu, než je obvyklé,“ řekl Farda.
„Problém mají zemědělci. Řekové si začali stěžovat na to, že kvůli suchu a extrémním teplotám odumírají i téměř 3000 let staré olivové háje. Stromy, které vydržely od antického Řecka. Asi teď nastal jejich čas, i když biologická hranice dožití je delší,“ zmínil jeden z problémů Farda.
V potížích se ocitají třeba i ve Španělsku, kde podle Fardy udělali v minulosti špatná rozhodnutí a začali vysazovat velké sady s různými citrusovými plody. „Plán byl zavlažovat je spodní vodou, jenže tu přečerpali a v posledním desetiletí už se tato voda nedoplňuje jako dříve. Dostávají se proto k nepříjemným dilematům,“ řekl klimatolog.
Jedním z nich v nedávných letech bylo to, zda vodu používat v hotelech, nebo pro zemědělské závlahy. Pro oba sektory nebyla. A rozhodli se pro hotely, protože turistický ruch je pro středomořské země klíčovým zdrojem příjmu. „Jenže vliv rostoucích teplot bude mít dříve či později vliv i na podobu turistické sezony a popularita Středomoří jako turistické destinace v nejteplejších měsících poklesne,“ míní Farda.
Střední Evropě hrozí katastrofální povodně, tvrdí klimatolog - iDNES.czhttps://www.idnes.cz/zpravy/domaci/podminka-splnena-stredni-evrope-hrozi-katastrofalni-povodne-tvrdi-klimatolog.A250715_135104_domaci_hejj