SHEFIK: tak pokud se ohřeje i voda u rovníku, mělo by se to víceméně točit furt, že jo. Mě zaujalo, jak eskymáci zkoušej v zimě pumpovat vodu na led a tím ho posílit. To je opravdu levné a hlavně by to mohlo taky fungovat čistě jen na bázi nižší měrné hustoty teplejší vody (až na to, že maximální hustota je při 4 stupních, ne při 0, hmm, vlastně...).
Čistě teoreticky, trubka natažená z vhodného místa by měla stačit k tomu, že teplá voda o nižší hustotě díky gravitací bude vzlínat a vytékat na led. Je tam spousta "ale": nesmí to úplně zamrznout, ten systém... ale dokud bude v Arktidě aspoň trochu pod nulou, tak umělé zaledňování by nemělo být principiálně náročnější, než zavlažovací projekty v subtropech... samozřejmě, problém geoinženýringu je zhoršení situace, pokud ho z nějakého důvodu přestaneme schopni být dělat...