• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    počasí.

    Ameriku trápí bezprecedentní sucho. Dotýká se sto padesáti milionů lidí - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/usa-srazky-dest-sucho-pocasi-problemy-dusledky-staty.A241107_160731_eko-zahranicni_jla
    PER2
    PER2 --- ---
    prší prší.... pocasi, no

    Paiporta, one of the worst affected areas in Valencia is flooded again.
    a Tarragona:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: počasí bylo a bude
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    SHEFIK: trosku #pocasi no
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHEFIK: pocasi anebo klimaticke?
    U mne za domem nefituje zadny model :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí a člověk

    Počasí a podnebí: Jan Klápště a Miroslav Trnka - Počasí a člověk - Fokus Václava Moravce | Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/224411030530008/cast/1073409/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    “At certain places in the Ardèche region, up to 700 milimetres of water has fallen in 48 hours. That’s more than a year’s rainfall in Paris, so it’s absolutely gigantic,” Agnes Pannier-Runacher, the environment minister, told BFM TV.

    https://www.france24.com/en/europe/20241018-major-floods-in-southeast-france-cause-significant-damage-power-cuts
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    Počasí.....


    IMG-20241013-110259
    JAROUSH
    JAROUSH --- ---
    SHEFIK: Vojtech Pecka
    @VojtechPecka
    ·
    Oct 11
    „Mnoho lidí, kteří se zabývají klimatem, předpokládá, že čím více lidí bude mít přímou zkušenost s extrémními projevy počasí, tím více budou přirozeně podporovat klimatickou politiku," řekla. „Ale to není to, co nám ukazují data." 8/n

    Smutné, nebo mozná spíš désivé.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Září bylo druhé nejteplejší v historii záznamů s celosvětovou průměrnou přízemní teplotou vzduchu 16,17 stupně Celsia, což je o 0,73 stupně více, než byl průměr pro září v letech 1991 až 2020. Oproti předindustriálnímu období byla průměrná teplota letos v září dokonce v průměru o 1,54 stupně vyšší. Současně šlo o 14. měsíc v 15měsíčním období, kdy průměrná globální teplota vzduchu při zemském povrchu byla více než 1,5 stupně nad předindustriální úrovní."

    Letošní září bylo globálně druhé nejteplejší v historii měření – EURACTIV.cz
    https://euractiv.cz/section/klima-a-zivotni-prostredi/news/letosni-zari-bylo-globalne-druhe-nejteplejsi-v-historii-mereni/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Co jsem se o téma zajímal, tak hlavně migrace není úplně to co si lidé představují.
    1) Mnoho lidí domov neopustí ať se děje co se děje
    2) Hlavní cíl migrace bývají okolní země (ať už jde o možnost se tam snáze dostat, nebo kulturní blízkost, či známosti)

    Sice planetu v následujících 25 letech, dle UN, čeká přes 1 mld migrujících lidí, ale je potřeba se podívat na kontext v těchto scénářích. Ve světě kde více a více lidí propadá do energetické chudoby, bude jen hrstka mít prostředky na to, aby cestovala tisíce kilometrů do Evropy (nebo US/Kanady). Ty predikce udávají důvody jako je nedostatek vody/jídla, extrémní počasí a obecně neobyvatelnost postižených oblastí.
    Ač se o tom blbě mluví a není přijemné nad tím přemýšlet - jak daleko je člověk co nemá vodu a jídlo schopen dojít?

    Pakliže se něco velmi rapidně nezmění (k čemuž nevidím iniciativu a mám zároveň pochyby o realistických možnostech), tak si počet obětí v tomto století v souvislosti s planetárními změnami a do toho lidským faktorem s přehledem strčí do kapsy počet obětí 100 největších historicky zaznamenaných válek.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    YMLADRIS: Jo, jak článek zmiňuje ne-poprvé jsou ty rychlosti takové, že stávající kategorie nestačí, welcome to new normal, možná je na tom něco zajímavého, zažívat počasí, které jiný člověk před námi nezažil :shrug:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Ex-Hurricane Kirk: Potential Severe Impact for Western Europe this week
    https://www.severe-weather.eu/global-weather/hurricane-season-2024-forecast-major-storm-kirk-north-atlantic-uk-france-mk/

    North Atlantic hurricane season 2024 is particularly busy with tropical systems this month, with multiple systems ongoing. One system caught our attention as it turned towards Europe—a major hurricane Kirk. It is forecast to accelerate across the North Atlantic and become an intense post-tropical storm, impacting France, the northwestern tip of Spain, and the UK.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    Comparing 2000-2020 period to 1980-2000 period:

    Number of #droughts up 1.29x
    Number of #storms up 1.4x
    Number of #floods up 2.34x
    Number of #heatwaves up 3.32x

    From United Nations Office for Disaster Risk Reduction

    #climate #weather #pocasi
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PULNOC: Odpověděl jsem ti přesně na to níže, máš-li k tomu nějaký další dotaz klidně se zeptej - [CHOSIE @ Klimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day]
    Neznám "mediální realitu", převážně sleduji publikace a hlášení z první ruky.
    Co se týče každodenního života, tak jsem jen pro to, abychom žili více v momentě a vážili si toho co máme, ale to platí obecně pro každého, ať už se zajímá o celebrity, nebo klimatologii.

    To, že je něco dvakrát (či více) tolik pravděpodobné je zkrátka terminologie, se kterou se ve vědě a v kontextu k extrémnímu počasí setkáš. Nelze říct "v roce 2028 přijde 1000 letá povodeň", nebo "za povodeň v roce 2024 mohlo pouze globální ohřívání", ten systém je extrémně komplexní. Nicméně víme, že tato přebytková energie má velký vliv, stejně jako další krize, kterým jako lidstvo čelíme.

    Big up za car-less životní styl a uvědomění si konzumerismu, I guess.
    A taktéž všechno nejlepší k 60+ narozeninám, vzhledem k tomu, že klimatologie se ustanovila před cca 50 lety (:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí? končí


    Zrychluje změna klimatu? Čeští vědci odpovídají | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/nesnesitelne-tropy-pak-povodne-zrychluje-zmena-klimatu-cesti-vedci-odpovidaji-a_2409270600_jar

    Počasí, jak jsme ho znali, končí. A politici by na to měli reagovat, pokud chceme život v Česku zachovat co nejsnesitelnější. I to je výsledek ankety předních českých expertů na klima
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    budoucí počasí
    Florida-Sized ‘Doomsday Glacier’ Is Retreating Faster and Faster
    Florida-Sized 'Doomsday Glacier' Is Retreating Faster and Faster
    https://www.vice.com/en/article/doomsday-glacier-predictions-thwaites-antarctica/

    The Thwaites Glacier in Antarctica has a very gloomy nickname: The Doomsday Glacier. It got its name from the fact that the collapse of this single enormous glacier, which is roughly the size of Florida, could raise sea levels by 65 cm. That could kick off a domino effect, causing the West Antarctic ice sheet to destabilize and eventually raising sea levels by an additional 3.3 m.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Kathmandu Valley gets half its average rainfall in less than two days

    112 dead, 65 missing in Nepal floods | Nepali Times
    https://nepalitimes.com/news/60-dead-64-missing-in-nepal-floods
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK:
    CHOSIE: je to složitější :-) V té kritice je jádro pravdy.

    Elektromobily jsou teoreticky škálovatelné (to třeba vodíková auta s palivovými články na bázi platiny jako katalyzátoru principiálně ne, pokud platinu nezačneme těžit na kovových asteroidech, nebo tak něco). V praxi ale je problém vyrobit dostatek elektromobilů dostatečně rychle a levně, aby to mělo potřebný dopad (ironicky: Norsko si to může dovolit díky penězům z těžby ropy :-). Jsme schopni vyrobit dostatečné množství elektrokol, ale i když je to stále populárnější forma mobility, tak stále nenahradí všechny use-cases aut za každého počasí, apod. A pokud by někdo (Čína) byl přeci jen schopen vyrobit dostatečné množství elektromobilů, tak to zase zruinuje ekonomiku zemí, které by je dovážely...

    Obnovitelné zdroje jsou super, ale zatím stále potřebují zálohování, protože akumulaci nezvládáme. V kombinaci s ukládáním přebytků do elektromobilů nabíjených špičkovými přebytky to ale začíná dávat smys, třeba tak 9 měsíců v roce.

    Takže v jistém směru: současný stav elektromobility a obnovitelných zdrojů není tak dobrý, aby to teď hned ve stávající podobě řešilo klimatickou krizi, to je pravda. Je to krok správným směrem, ale potřebná změna životního stylu a životní úrovně není pro většinu populace akceptovatelná (prostě cestující na Titanicu, kteří se zdráhají nastoupit do záchranných člunů, nic jiného). Ústupky jsou v symbolické rovině a lidi si neuvědomují neviditelná, ale obří kvanta energie za všema vymoženostma, které využívají (kryptoměny, AI... v obecnější rovině jakékoliv eshopy a zásilkové služby, u kterých mizejí logistické úspory, které souvisely s konvenčními způsoby prodeje). Energie je příliš levná, ale paradoxem demokracie je, že pokud by se jí někdo pokusil zásadněji zdražit a znepřístupnit, tak ho nasrané masy svrhnout a budou plýtvat dál...
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    #pocasi #thisisfine

    Helene is unfortunately a devastating reminder that hazards from hurricane can extend far inland — in this case, with destructive flooding in the Appalachians.

    Radar & rain gauge map estimates from MRMS show upwards of *2 feet* of rain in the hardest hit areas.

    x.com
    https://x.com/burgwx/status/1839806954715095407?s=19
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam