• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PALEONTOLOG: Třeba to za zkoušku stojí, má-li to význam z hlediska energie a infrastruktury (čímž bych i narážel na dostupnost fosilních paliv ať už pro vybudování/transport, nebo samotnou produkci syntetických hnojiv aj.), kratším obdobím růstu. Faktem, že se permafrost nachází hlavně v oblastech jako je Russkiy mir, Kanada, nebo USA (tj. geopolitický faktor - budeme mít jako EU dobré vztahy apod.).

    Jinak nejde jen o neúrodnost, ale pokud se nepletu je ta půda plná toxických těžkých kovů (např. rtuti) a taktéž je zde riziko virů. Nicméně hlavním faktorem permafrostu je to ohromné množství sklenníkových plynů uložených v něm.

    Samotné tání bude trvat dost dlouho (tedy, snad?) a ta půda bude neustále v pohybu, včetně explozí a následných metanových kráterů. No, není to zrovna přívětivé prostředí pro zemědělství ať se na to podíváme jakkoliv.

    A posledně k tomuto tématu, vůbec nevíme jaké čekat teplotní výkyvy, srážky,.. no to je spjaté se zmíněným prouděním v bodech, které TUHO sdílel.
    As a consequence of global warming and human-induced climate
    change, the thawing of permafrost not only contributes to global
    greenhouse gas (GHG) emissions and warming, but also poses
    substantial risks to both local ecosystems and human communities in
    affected regions

    Considering the cold winters and short, cool summers, the presence
    of permafrost affects the availability of arable land and the growing
    season for crops, making agriculture challenging. While climatedriven northward expansion of agriculture increasingly provides
    new food sources, little is known about the effectiveness, feasibility
    and risks in cultivation-permafrost interactions.

    Thawing permafrost also releases contaminants, including
    mercury, into the environment. This negatively
    impacts water quality in Arctic rivers and lakes, leading to potential
    risks to human health through contaminated food chains and drinking
    water sources.

    Beyond its ecological consequences, permafrost thaw has significant
    implications for the infrastructure built on permafrost soil. As the
    ground becomes unstable, buildings, roads, pipelines, water facilities,
    and communication systems are damaged and hazardous substances mobilised

    Up to 80 per cent of infrastructure elements
    show substantial infrastructure damage and 70 per cent of current
    infrastructure in the permafrost domain is in areas with high potential
    for thaw by 2050
    https://global-tipping-points.org/

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS:

    Form Energy set to build world’s biggest battery in… | Canary Media
    https://www.canarymedia.com/articles/long-duration-energy-storage/form-energy-set-to-build-worlds-biggest-battery-in-maine
    V USA vzniká největší baterie na světě. Sází na přelomovou technologii | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/3344/v-usa-vznika-nejvetsi-baterie-na-svete-sazi-na-prelomovou-technologii

    Jednou z největších brzd rozvoje obnovitelných zdrojů jsou nedostatečné kapacity a vysoká cena akumulace. Americký startup Form Energy nyní investuje do nové technologie, která by trh s bateriemi mohla výrazně posílit. Nová, železo-vzduchová baterie by měla být zatím nejlevnější dostupnou formou akumulace energie.

    Podle společnosti by navíc cena za takovou baterii měla být jen desetinová oproti konkureční lithium-ionotovým technologiím. Baterie by měla být schopna dodávat 85 megawattů po dobu sto hodin a energii získávat právě z blízkých větrných farem. „Několikadenní úložiště přinese řešení složité výzvy, se kterou musí při distribuci bojovat místní síť,“ vysvětluje Canary Media spoluzakladatel a CEO Form Energy Mateo Jaramillo.

    Form Energy: An Overview
    https://www.youtube.com/watch?v=aJU8-PailNE&t=48s
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS, YMLADRIS: Ty hodnoty jsou univerzalni, vsak to na konci sam pises - tj ne jen krestanske. Interpretace je ruzna, u nas bych nerekl, ze nejak zvlast krestanska. Naopak, ale to je na dele. Jen pro priklad: v nasi domacnosti se nejak nenosi zachranovat vsechno a vsechny, jsme casto konfrontovani se smrti v prirode (na zahrade, ve vcelach, v lese). To je na dele, ale jeden priklad za vsechny: zena je treba velkym obhajcem euthanazie ...

    My se vubec nepokousime o nejake univerzalni hodnoty, nerikam, ze to tak je obecne platne, ze se shodneme na tom, co je laska. V nic takoveho ani neverim. Ale mam takovou zkusenost, ze na pravde se s lidmi vetsinou shodnu, lidi ji jako kvalitu umi identifikovat (nedavno se objevil clanek, ktery nachazi konzistentni vektorove zobrazeni uvnitr LLM, ktere odpovidaji "pravdivosti", takze je mozne, ze je to nejaka vlasnost primo mysleni/mozku). S laskou a krasou uz je to slozitejsi, jsou jeste relativnejsi. Dulezite je, aby to davalo smysl nam, protoze my to pak musime obhajit tem detem. Jestli jim dame dobry obraz sveta nebo ne, to nevim. Ale tak lide jsou v zasade schopni uvazovat racionalne, kdyz se snazi, tj vyhodnotit, zda je jejich chovani v souladu s jejich cily.

    Jestlize je hlavni cil prezit, ale pak byt v bezpeci, mit rodinu, atd, dle Maslowa, tak je to vsechno treba nejak vyvazit. Potrebujeme na dovolenou do Indie/USA? Neporebujeme. Potrebujeme do Stredozemi? No, uplne ne, ale pak je to horsi se zdravim na podzim/v zime. Jinak se snazime dost o low-carbon-footprint, ale ne proto, abychom se tim nejak odlisovali, ale spis proto, ze to jde ruku v ruce se zdravejsim zivotem (zelenina ze zahrady, prace se drevem misto fitka, atp)...
    TADEAS: jj, ja jsem se naletal po celem svete az dost, takze ja nikoho nesoudim. Jednou jsem si ale uvedomil, ze vetsina tech cest je zbytecnych, ze se to da resit po netu, pak nastesti prisel Covid a uvedomilo si to vice lidi, ja zmenil praci, abych uz cestovat nemusel a jsem za to rad. Chapu, ze pro byznys je treba nekdy osobniho setkani, to asi eliminovat uplne nejde. Nicmene kolik % tvori opravdu nezbytne cesty? IMHO mensinu.

    U toho letani je zajimava jedna vec: kdyz jsem pred lety nekde zminil mezi kamarady, ze jsme se rozhodli si to "zakazat", tak na nas dost hledeli a byli taci, kteri nam zacali vysvetlovat, ze je to blbost, ze tim nic nezmenime, ze prece nemuzeme zit jako asketi, atp. Ta reakce byla podobna, jako kdyz jsem opet pret lety oznamil, ze si nedam alkohol. Byli taci, kteri to vzali, ale i taci, kteri meli potrebu me nejak premlouvat. Interpertuju to tak, ze sami vedi, ze by nemeli (letat/pit), ale proste chteji, tak je pochopitelne irituje, kdyz nekdo prestane. Ja ale nikomu nerikam, co ma delat, to je prece kazdeho vec.

    Ad hrat hru infrastruktur: ja si porad kladu (nezodpovezenou) otazku: delam to opravdu pro dobro budouci generace, nebo pro sve ego?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: ok, ok, ale na 1.3 mliardy lidí. To je víc jak 4x tolik obyvatel, než mají USA.

    Na osobu tam pořád prodávají polovinu aut, ale většina toho budou první auta, je to tam první generace motoristů, rozhodně. Ještě v 90.letech si tam auto mohl dovolit málokdo.

    Ano, je to obdivuhodné, ale současně motivované obavami Číny, aby je země vyvážející ropu nemohly držet v šachu: ta elektřina stejně do značné míry pochází z uhlí (i když tohle se v Číně zlepšuje nejvyšší tempem na světě, to je fakt)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: ja ti nevim.

    ​China was the #1 car sales country in 2023. China auto sales increased 28% year-over-year to over 30 million vehicles, and outpaced 2nd place USA by nearly 15 million units.
    ...
    China Number of Registered Vehicles was reported at 329,116,000 Unit in Dec 2023. This records an increase from the previous number of 311,844,370 Unit for Dec 2022.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Jejda. Chov ryb, lesy... mame to (zivotni) prostredi plne pod kontrolou

    Na západě USA hoří i lesy, které měly vyvažovat emise kalifornských společností - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zapade-usa-hori-i-lesy-ktere-mely-vyvazovat-emise-kalifornskych-spolecnosti

    Požáry na západě Spojených států letos spalují i lesy, které měly po několik desetiletí zůstat netknuté na základě systému emisních povolenek státu Kalifornie. Upozornila na to nezisková výzkumná skupina CarbonPlan, informovaly web Politico či deník Financial Times (FT). Podle výzkumníků zatím shořelo na 300 kilometrů čtverečních lesů, které měly vyvažovat kalifornské emise skleníkových plynů.
    ...
    Autoři analýzy poznamenali, že tyto lesy měly podle dosavadního plánu zůstat zachované nejméně 100 let.
    ...
    Lesní požáry na západě USA jsou v posledních letech čím dál ničivější, což je podle odborníků výsledek podmínek vytvářených klimatickou změnou. Letošní sezona požárů v Kalifornii měla extrémně aktivní začátek a plameny zde zatím spalovaly porosty výrazně rychleji než je průměr posledních pěti let. Jen oheň Park Fire zachvátil více než 1700 kilometrů čtverečních a i po více než dvou týdnech se stále šíří.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SHEFIK: "beautiful clean coal"

    „Abychom mohli těžit bitcoiny, budeme potřebovat výrazně více elektřiny, než kolik se daří v USA aktuálně generovat. K vytvoření dostatečného množství levné elektrické energie budeme používat tak ohromné množství fosilních paliv,
    až budete prosit, ať je levné elektřiny méně,“ prohlásil Trump.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: ad peak emisi, renewable texas a obavy z klimatickych snah

    Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-produkce-tezba-prumysl-zisk-usa-biden-prumysl-plyn.A240718_154832_eko-zahranicni_jla

    Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i elektromobilů daří. Ropný průmysl profituje z rostoucí poptávky a americké firmy těží produkt z břidlicových hornin v západním Texasu více než kdykoliv předtím.

    Na obzoru je nová ropná velmoc. Namibie vyhlíží masivní těžbu i lepší zítřky - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-tezba-namibie-ekonomika-hospodarstvi-plosiny-guyana.A240718_115523_eko-zahranicni_jla

    Podoba jihoafrického státu Namibie se nejspíš během několika let k nepoznání změní. Země se totiž může zařadit mezi největší energetická centra afrického kontinentu. Jen pár desítek kilometrů od pobřeží se totiž nacházejí obrovské zásoby ropy, které chtějí evropští zpracovatelé vytěžit.

    Do čela těžařských snah v Namibii se řadí francouzský ropný gigant TotalEnergies spolu s firmou Shell a portugalskou společností Galp Energie. Tyto podniky od roku 2022 již provedly několik průzkumných vrtů a úspěch se povedl v bezprecedentních 80 procentech případů. Odborníci odhadují, že v namibijských vodách se nachází miliardy barelů ropy, píše agentura Bloomberg.

    Namibie se tak nejspíš z celosvětového pohledu stane nejnovější ropnou velmocí, což by zároveň mělo dost zásadně změnit osud této malé jihoafrické ekonomiky, kde žije pouze zhruba 2,5 milionu lidí. Až do této doby bylo namibijské hospodářství závislé hlavně na těžbě uranu. Ropné firmy ale uvedly, že africká země by mohla v budoucnosti zažít podobný boom, jaký probíhá na druhé straně Atlantiku v Guyaně.

    Právě Guyana se loni stala nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě, a to právě zejména díky velkým objevům, za nimiž stojí těžařský podnik Exxon Mobil. Loni se guyanské HDP meziročně zvýšilo o více než 30 procent. Do roku 2029, a tedy jen 10 let po vzniku místního ropného průmyslu, by se guyanská ropná produkce měla vyšplhat až na 1,5 milionu barelů ropy za den. Na obdobný scénář nyní samozřejmě myslí i jihoafrická Namibie.
    ...
    Obavy z klimatických snah

    Namibijské úřady však vyjádřily své obavy, zda objevy ropy nepřišly až příliš pozdě. Svět totiž aktuálně usiluje o dosažení nulových emisí uhlíku do poloviny století. To by mohlo současné namibijské vize poměrně zásadně ovlivnit. I přesto ale namibijská státní společnost Namport dělá vše, aby těžba začala.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Asi neprekvapi, ale porad bavi, ze dokaze kazdej tejden prijit jeste s blbejsim napadem. Nakonec i trh je rozumnejsi nez tenhle idiot :)

    Trump slíbil, že se USA stanou bitcoinovou velmocí. I díky fosilní energii - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/trump-dolar-usa-konference-bitcoin-rezervy-cena-investori.A240729_114119_eko-zahranicni_jla

    Donald Trump tvrdí, že z USA vytvoří největší bitcoinovou velmoc na světě. Kandidát na amerického prezidenta to prohlásil na konferenci o kryptoměnách v Nashvillu. Hovořil dokonce o vytvoření národních strategických bitcoinových rezerv. Trhy na jeho výroky reagovaly zdrženlivě. Cena bitcoinu krátce po projevu exprezidenta klesla.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: Kanada je zajímavá tím, že populace to tam bere vážně a nepropadla dezinformačním kampaním, jako třeba v USA. Takže půjde o dost tvrdý politický střet. Politici se chtěj dělat hezký, ale reálně nemaj šanci takhle zásadníma věcma vůbec pohnout....
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: Aha, já beru politická rozhodnutí jako součást problému peněz: pokud nedokážeme prosadit vhodnou alokaci peněz, tak to beru jako, že peníze nemáme.

    Jinak ± souhlasím s výjimkou té válečné ekonomiky. Ekonomika Evropy (na rozdíl od USA) dostala válkou strašně na prdel. Např. Británie díky tomu ztratila status světové mocnosti, byť se ‚ubránila‘. Nahradily jí právě USA a ekonomicky už se nikdy nedostala tam, kam před válkou.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PETER_PAN: je to do značné míry pseudohysterie, která pomáhá odvést pozornost od skutečnejch problémů. Dokonce není jasný, kdo to doopravdy generuje, jako fiktivní problém, se kterým by šlo bojovat. (samozřejmě, teenageři se rádi vymezujou, tak když maj něco zakázanýho, tak to natruc budou dělat)

    koalice jsou občas vtipný, např. LGBT aktivisti nemůžou bejt "přirozeně" propalestinský... hrozil by jim na většině území Palestiny trest smrti, kdyby to o nich věděli. Kulturní války jsou nesmysl, ale nějaká představa, že všechny alternativní kultury se automaticky dohodnout a jediný zlo je Amerika, je naivní.

    TUHO má ale pravdu v jednom: celý evropský politický spektrum je v USA smrštěný na Demokraty, tam je to, co by u nás byla levý střed (krajní levice tam neexistuje, resp. je nahrazená právě tím, na co narážíš), liberální střed, liberální konzervativismus, progresivní konzervativismus i enviromentalismus. Kamala je asi něco jako v Evropě Macron. Republikáni tradičně byli fúzí asi tak třech proudů - to, co by u nás asi byli lidovci, to, co v Evropě reprezentuje čistě konzervativní pravice a pak samozřejmě značná dávka piopulismu pro prostý liv, kterou dejme-tomu chtěl reprezentovat Trump. a možná by se kolem nich motali i nějací libertariáni - jenže poslední léta tam opravdu šel nahoru alt-right. bílý nacionalismus, bouchačová lobby a takové proudy. Tohle nejsou Reagonovi Republikáni - Ronald Reagan byl v podstatě libertarián, na silný stát nevěřil a celý komunisty tolik démonizovaný program Hvězdných válek, který zdánlivě "uzbrojil" Sověty byl z větší části fingovaný (samozřejmě by bylo zajímavé se ptát, kde teda ty peníze skončily., když to bylo fingované.. ale 80.léta byla do značné míry jedna velká party, že, a celé to asi fingované nebylo)

    Demokrati klimatickou agendu berou vážně, u Republikánů si fosilní lobby zaplatila, aby ji vážně nebrali. Evropští populisté by rádi byli tak důležité pro fosilní lobby, jako Republikáni v USA, ale díky odlišnému politickému systému i díky odlišné roli Evropy a EU nikdy tak významní nebudou, takže jejich papouškování je spíše k smíchu...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TUHO: Musim dat minus. Woke a trans agenda je v USA l, Kanade a UK velky systemovy problem.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    YMLADRIS: Jo, DEMS nic moc mimoradne špatného nepodnikaji :D - fentanylova krize, rezignace na zvladani normalni poulicni kriminality, idelogicky teardown na USA univerzitach, vsechny ty totalni nespravedlnosti typu kvoty, nezvladnuti zaclenovani imigrantu atd. Dobry priklad je ted (najednou) probirany New York a tamnejsi uroven kriminality.

    Jako porad lepsi nez republikani s podporou velkyho kapitalu, likvidace verejnych sluzeb, krize bydleni atd. O tom zadna.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TUHO: tak 1 000 mil. $ na 250 mil volicu v USA, jsou asi 4 $ na volice.
    Na Slovensku maji limit v prezidentskych volbach 500 tis. € na 4 mil. volicu, co je 0,125 € na volice. Pricemz neuspesny I. Korcok limit prekrocil testne, P. Pellegrini mohl limit prekrocit asi 2x - 3x.
    To ukazuje dve veci, ze limit 0,5 € - 1 € na volice je strizlivejsi, a ze kazdy limit bude vzdy prekrocen.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: ani vlastne nevim, jestli se jeste v Trupove proslovech klimaticka zmena obevuje. Zaslechl jsem, ze by nejspise zase USA odstoupili od IPCC, ale nevim, jestli by dal zase zakaz informovani o klimaticke zmene.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: v USA nemůžou zůstat za Ruskem pozadu...... hlavně ten příjemný noční chládek

    Screenshot-2024-07-05-14-01-13-908-no-nrk-yr
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: mému otci je méně a i když je pořád velmi schopný a velmi kompetentní, prezidenta bych z něj při vší úctě mít nechtě. Ne prezidenta v americkém systému, kdy je to současně předseda vlády: pro reprezentantivní, méně responzivní role je tenhle věk u mužů vhodný, díky přirozenému respektu, který ve společnosti budí.

    no, stařecká demence je něco trochu jiného, než celoživotní, ale skutečně Trump může stejně jako Babiš tvrdit "vy jste mě stvořili" :-) Každopádně gerontokracie není zrovna výhra a možná má poprvé v historii USA šanci třetí kandidát, třetí strana, kdo ví...
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    YMLADRIS: tu uplne klidne muzou mit. Nejvic matematiku v USA zamestnavala NSA iirc :)

    Co se tyce mizeni mozku, oni nemizej, ale takova prace je extremne kompartmentalizovana, kazdy vidi jen co nejmensi dilek skladacky. Na Manhattan pr. pracovali manzele, nekdy par metru od sebe, jeden delal roznetku, druhej nevimco a zjistili to az po konci valky.

    O energii cekam nebude nouze, uz se komercionalizuje z-pinch LENR apod. Jenze jakmile se LENR zdroje dostanou na trh, akcie fosilu pujdou ke dnu. Proto vyzkum LENR/EVO ocernovali a sabotovali ( a vyhrozovali mmch, Fleischmann s Ponsem dostali smrtelny vyhruzky i proti rodine, Pons nedal snad 30 let rozhovor) za kazdou cenu, vcetne klima rozvratu a demogr. kolapsu. V bunkrech u pacifiku krizi preckaji, nebo tomu aspon verej.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tykačova uhelná expanze!


    Green Deal zřejmě zpomalí, lithiová euforie opadá. Miliardář Pavel Tykač proto zůstává u dosavadní investorské strategie a dál sází hlavně na fosilní byznys. Zahraniční expanzi jeho skupiny Sev.en GI líčí ředitel Alan Svoboda.

    Čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač pokračuje v zahraniční expanzi. Otvírá obchodní zastoupení v New Yorku a buduje tu akviziční tým. Investiční příležitosti kromě USA zkoumá v Kanadě a Austrálii, letos nově vstoupil na asijský trh. Stále ho zajímá hlavně uhlí, ale i ropa, plyn, železná ruda, energetika a ocelářství.

    Tykač nad Evropou zlomil hůl. Investovat chce v Americe, Asii i Austrálii - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-tykac-nad-evropou-zlomil-hul-investovat-chce-v-americe-asii-i-australii-254190#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam