PAN_SPRCHA:
to je zajímavé dilema.... a taky nemám stopro odpověď, jen doplním jak to vidím.
- průmyslové rybaření škodí mořským ekosystémům nejen rybími farmami, ale i celou škálou dalšího: vlečné sítě, vstup do chráněných území, lov v mezinárodních vodách bez licencí, hromadný lov druhů, které se loví jen z důvodnů nějaké "tradice", plasty a odpady..
- krmení ryb na mořských farmách se často děje tak, že na jiném konci světa se loví jiné druhořadé ryby, z těch se na lodi umele moučka, převeze se to na místo chovu a naháže lososům do klecí.
- mnoho ryb se loví i jako krmivo pro domácí mazlíky, ... čili pro byznys něčeho, co zjevně není ohrožené zvířectvo. Ale ohrožuje to mořský biotop. (to samé se děje i se sojou na vypálených brazilských plantážích, kde býval prales. Jen proto aby Evropa a USA měli čim krmit svý domácí přežraný čokly.
- takzvané námořní pirátství (pobřežní vody Východní Afriky a i jinde) se mainstreamově prezentuje, jako že čmoudi se samopalama přepadávají velevážené bělošské lodě a proto musí být eliminováni.
Příčina je však opačná. Ti čmoudi byli původně rybáři ve vlastních vodách, kteří ani nemohli poškodit ekosystém, ale cizí lodě jim tam začaly krást ryby bez povolení a místo nich shazovat toxický a radioaktvní odpad. Proto se tak radikalizovali, protože nevěděli jak jinak se bránit. O tom existují důkazy, které běloši nechtějí přiznat.
https://old.spotter.tv/903780-somalsti-pirati.htmCo s tím? Těžká rada.
- Na mezinárodní úrovni trvat na udržitelném lovu čehokoliv.
- zakázat prodej luxusních ryb (bohužel mnoho prodejů je na černém trhu) Třeba takový tuňák.... supr byznys se stejky tuňáka velkými jak svět neviděl, neni OK, většina ceny za maso jde překupníkům a do zisku. To samé velryby, žraloci atd..
- zabývat se sladkovodní akvakulturou, ale nepřehnat to. Typicky průser v jihočeským rybníkářství je ten, že sladkovodní kapři jsou vykrmováni jako prasata, aby měli rybáři co největší výlovy.
Kapří maso je tak tučný a hnusný. Místo toho by měli chovat kaprů míň a ve zdravějších rybnících.