• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Jema možná znáte díky jeho publikaci Deep Adaptation, nebo novější knize Breaking Together. Před pár dny vyšlo toto video/dokument.
    TV documentary on collapse readiness
    https://www.youtube.com/watch?v=xtNIJRbErvE
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ERGOSUM: to se tu celkem řeší už déle. Můj postoj je že se bude střílet sira, geoinzenyring. Je to mnohem levnější než dekarbonizace, tak jak to asi dopadne. Když kurzgesagt má video Geoengineering na YT kde je rozebráno v celé děsivosti

    Jinak zvyšování teploty protože jsou ekologičtější lodě, elektrárny, .. ano. Můžeš googlit global dimming, mělo to zamaskovat půl stupně, teď se to odmaskovava
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    MINER: pisek se resil tady. Lokalne mozna ano, ale globalni reseni to nebude [ENDER @ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE]

    VOYTEX: beres si to vsecko nejak osobne. Hodis sem youtube video a par obrazku a lidi se te ve vsi duvere, zes dukladne nastudoval background, ptaji na skalovatelnost, ktera je u vetsiny storage kamenem urazu, pac seriova vyroba tech reseni s sebou nese vetsinou dodatecne naklady na specialni technologie (napr. vakuum, velmi nizke nebo vysoke teploty, atd.) . Regulerni dotazy, kvuli kterym netreba utocit. Kdybys byl majitelem firmy GKN, chapu.. :)
    PER2
    PER2 --- ---
    arnie
    PER2
    PER2 --- ---
    jak si ziskat verejnost pro svou vec:
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Díky za odpověď.
    2) to je opět neúplné rozebrání toho co jsem popsal, nicméně to je asi jedno, musel bych onu knihu přečíst a vzhledem k mému nezájmu nemá smysl ji na můj již dost dlouhý seznam "to-read" přidávat, nepřijde mi, že by mi těch 300 stran bylo přinosných.

    K bodu 3; jako celek a shrnutí lidského chování, zaujatosti, energii, ekonomii, ekologii,.. to považuji za dost dobrou publikaci. Autor také vede podcast (viz na mém profilu) kde konrkétní témata (a další) rozebírá se samotnými vědci, autory, atd.
    Přijde mi, že tvá kritika vychází z neporozumění/neznalosti této perspektivy, možná je to však i chyba autora, já se ke knize dostal již po tom co jsem se s thermoeconomics (také nazývané biophysical economics) seznámil.
    Tím mám namysli brát potaz (mimo jiné) termodynamické zákony, protože poté se "obnovitelné" (zavádějicí název - znovupostavitelné) zdroje, nebo recyklace ukáží v jiném světle (tím neříkám, že jsem proti znovupostavitelným zdrojům, nebo recycklaci). Nemluvíme pouze o "carbon footprint", ale také o "material footprint". Nevím jaká je momentální statistika, ale ta co si pamatuji je, že se globální dluh každých 8-9 let zdvonjásobuje (opět exponenciální funkce), k tomu vezmi v potaz úvěr (Compound interest).
    Tím podepisujeme naši budoucnost a generace (pakliže se něco nezmění) k další spotřebe fosilních paliv a tězbě surovin. Další kritkou je to, jak jsou momentálně fosilní paliva a nerostné suroviny naceněny, jak už jsem zmínil, a také jak nejsou negativní externality téměř brány v potaz.
    Případně jak, nebo spíše měli bychom, nacenit biosféru, dáme nějakou cenovku na Slona afrického, Medvěda ledního? (More than 44,000 species are threatened with extinction (That is still 28% of all assessed species.))

    Nicméně, než abych tu parafrázoval (a také přiznám, že ekonomie je sice něco zajímavého, ale netrávím nad tím tolik času, abych tu psal detailní výklad), tak poskytnu pár zdrojů, citací, konceptů:
    __
    Money creation in the modern economy (Bank of England)
    This article explains how the majority of money in the modern economy is created by commercial banks making loans. Money creation in practice differs from some popular misconceptions — banks do not act simply as intermediaries, lending out deposits that savers place with them, and nor do they ‘multiply up’ central bank money to create new loans and deposits.

    __
    How Is Money Created?
    This chapter describes how money is created. Many people mistakenly believe that money can only be created by governments or central banks. But money today is mostly – but not exclusively – created by commercial banks.

    __
    How the Federal Reserve makes money
    The Federal Reserve has vowed to provide up to US$2.3 trillion in lending to support households, employers, financial markets and state and local governments struggling as a result of the coronavirus and corresponding stay-at-home orders.
    __
    The Delusion of Infinite Economic Growth
    Even “sustainable” technology such as electric vehicles and wind turbines faces physical limits and exacts environmental costs

    __
    Economists and Scarcity
    __
    None of the world’s top industries would be profitable if they paid for the natural capital they use
    __
    Diminishing returns
    The law of diminishing returns (also known as the law of diminishing marginal productivity) states that in productive processes, increasing a factor of production by one unit, while holding all other production factors constant, will at some point return a lower unit of output per incremental unit of input.

    __
    The real cost of energy
    __
    Economics for the future – Beyond the superorganism
    We lack a cohesive map on how behavior, economy, and the environment interconnect.
    Global human society is functioning as an energy dissipating superorganism.
    Climate change is but one of many symptoms emergent from this growth dynamic.
    The real problem of humanity is the following: we have paleolithic emotions; medieval institutions; and god-like technology.

    __
    Accelerated Crash Course (Youtube, zkrácená verze)
    Chris Martenson is a scientist, an economic researcher and a writer who first came to prominence in 2008 with the release of his groundbreaking video series The Crash Course. The series’ purpose was to provide sorely missing context for the tectonic shifts long underway in the world’s economic, energy and environmental systems

    __
    Biofyzikální/environmentální/ekologičtí ekonomové:
    William E. Rees https://www.resilience.org/resilience-author/william-rees/
    Josh Farley https://www.uvm.edu/cals/cdae/profiles/josh_farley
    Herman Daly https://en.wikipedia.org/wiki/Herman_Daly
    Steve Keen https://profstevekeen.substack.com/
    Kate Raworth https://www.kateraworth.com/
    __
    SHEFIK: K této zprávě, ano vyložil sis to asi nepřesně, a i následovně byla samotná zpráva zkroucena dalším uživatelem.
    Ten exponenciální růst asi už chápeš a to, že je to blbost pakliže se o něj budeme snažit s znovupostavitelnými zdroji. Budu si pamatovat dodávat "ekonomický růst", aby to nemátlo.
    První věta o využívání zdrojů, když jsou dostupné je relevantní, hlavně v přebytku se solární energií, k hlubším rozebrání onoho tématu jsem se tam nedostal a zmínil pouze historickou paralelu, v dneším světě by mohlo jít o plánování energeticky náročné produkce a procesů, u nás zejména v letních mesících.

    Ano, vše vyžaduje energii, i tak jsme za 50 let kdy se jedná o slušně podepřenou tézi udělali velmi málo a spíše se hledají cesty jak vše posunout na "zítra".
    Co se nepodarilo je celoplanetarni kulturni buffer, pac 'vyspely svet' tvori mene nez polovinu lidske populace a i v ramci vyspeleho sveta je dost diskutabilni jake procento lidske populace dokaze takhle komplexni vec pojmout a a adekvatne na ni reagovat.
    Já mám problém už s tím termínem "vyspělý", ale chápu, že jsi to též uvedl do apostrofu, naopak právě populace v "nevyspelých" zemích je ta, která následky klimatických změn, nebo znečištění, zněužití pociťuje nejvíce, a mám pocit, že ta znalost a reakce je v některých případech znatelnější než v zemích "vyspělých" - nutno však podotknout, že máš li něco na prahu dveří, ta reakce je nutná, pro nás v Česku je mnoho stále dost abstraktní.

    Ještě k tomu vláknu Energie, když už jsi sdílel můj komentář, tak jsem pár příspěvků níže pod ním sdílel pár odkazů, hlavně bych chtěl doporučit zmíněnou literaturu ohledně energie, zdá se, že to je též téma, které tě zajímá :) [CHOSIE @ Energetika a energie v politické a hospodářské perspektivě]


    SHEFIK: - na toto navážu až si na to najdu čas, rozhodně zajímavé téma na diskuzi :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: In this video I summarize the main pieces of evidence that we have which show that climate change is caused by humans. This is most important that we know in which frequency range carbon dioxide absorbs light, we know that the carbon dioxide ratio in the atmosphere has been increasing, we know that the Ph-value of the oceans has been decreasing, the ratio of carbon isotopes in the atmosphere has been changing, and the stratosphere has been cooling, which was one of the key predictions of climate models from the 1960s.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    E Jacobson
    https://x.com/EliotJacobson/status/1773333115735261303?s=20

    For all those anticipating a "Blue Ocean Event" with its accompanying global f&%kery, this excellent video by. @PaulHBeckwith explains recent research showing a slowing AMOC may delay the big event

    How AMOC Slowdown over Recent Decades has Likely Prevented an Arctic Blue-Ocean Event from Happening
    https://youtu.be/nxxaqjzuRPQ?si=KBqZ1hda53KLtW91
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: no, "topsoil" představuje v klasické pedologii půdní horizont A, což je svrchní humusová vrstva, která na dnešních polích prakticky neexistuje. ale půda má další horizonty a až to ji dělá funkční v tom komplexně provázaném slova smyslu. zcela odmítám definici, že "půda je kontakt zvětralé horniny a kořenů", to je totální blbost, kterou odmítne každej pedolog na světě. možná pro farmáře to stačí, ale v oboru to nemá co dělat (viz tvoje YT video - 14:20 až 15:00, https://www.youtube.com/watch?v=C3_w_Gp1mLM ). problém je, že vycházíš z přednášky pro mukly v zemědělství a celková problematika pedologie jim i tobě zcela uniká. taže obohacení/konzervace A horizontu vážně není půdotvorba, deal with it.


    Půda – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%AFda
    MATT
    MATT --- ---
    btw: brutalne vyskocili ceny kakaa a pomerancovy stavy. imho prvni vlastovky toho, co se bude dit. Oteplovani, El Nino, stres, nemoci...


    The world is facing the largest cocoa supply deficit in more than 60 years and consumers could start to see the effect at the end of this year or early 2025, Joules said. The International Cocoa Organization has forecast a supply deficit of 374,000 tons for the 2023-24 season, a 405% increase from a deficit of 74,000 tons in the previous season.
    [...]
    Crops have been hit by black pod disease and swollen shoot virus and many trees are past their maximum yield potential because there has not been a major round of planting since the early 2000s, Joules said.

    Heavy rains exacerbated the disease issues, Branch said, and the El Niño weather phenomenon has also led to drier conditions resulting in lower cocoa yields in previous years. Seasonal harmattan winds were more extreme this year, also affecting crop yields, Branch said.
    https://www.cnbc.com/2024/03/26/cocoa-prices-are-soaring-to-record-levels-what-it-means-for-consumers.html


    Orange juice prices historically high after crop producer slammed by weather and disease
    https://www.nbcnews.com/now/video/orange-juice-prices-historically-high-after-crop-producer-slammed-by-weather-and-disease-200854597594

    The vast majority of the world’s orange juice is produced in just two countries, the US and Brazil. But both these countries’ orange producing regions (Florida and São Paulo are responsible for more than 85% of global supply) are struggling.
    With a severe drought hitting Brazil and citrus greening disease plaguing both orange producing regions, is the orange juice sector heading for severe shortages?

    Orange juice shortage fuelled by disease and drought
    https://www.foodnavigator.com/Article/2024/02/06/orange-juice-shortage-fuelled-by-disease-and-drought

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: prostředí je asi ssaturovaný vodou, právě jsem shlídnul video se savorym, jak to dělají. ty jeho fotky před a po berou dech. no pokud se voda vsakovala dostatečně dlouho, tak je v podzemí zásoba. a pokud má ten jeho grassland velkou plochu, tak je to taky možnej důvod, proč se zásoba podzemní vody neodpařila.
    PER2
    PER2 --- ---
    to je top business, prodavat pisek temhle klaunum :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Weather Whiplashing and Jetstream Waviness
    https://youtu.be/RS_0GNk_CfE?si=pAEyL8ImmySD5UrI



    The Climate Emergency Forum welcomes Dr. Jennifer Francis to discuss two of her recent papers on Weather Whiplashing, which is defined as an abrupt shift from one persistent set of often extreme weather conditions to another.

    This video was recorded on February 27th, 2024, and published on March 10th, 2024.

    Dr. Francis introduces the concept of weather whiplashing and provides examples like sudden temperature drops and shifts from drought to heavy rain, highlighting the impact of these events on regions like Florida and California. Dr. Francis explains how weather whiplash events are diagnosed by analyzing patterns in the jet stream using self-organizing maps, emphasizing the role of the Arctic's warming in increasing the frequency of these events.

    The dialogue delves into the intricate relationship between atmospheric patterns, jet stream dynamics, and weather phenomena. Dr. Francis illustrates how anomalies in the upper-level atmosphere can lead to significant shifts in weather patterns, affecting regions like Florida with freeze events and temperature extremes. She discusses the use of AI tools to analyze atmospheric patterns over time and predict future trends in weather whiplash events, particularly focusing on scenarios where the Arctic's warming plays a crucial role in driving these shifts.

    Participants engage in a thought-provoking discussion on the complexities of jet stream behavior, climate factors influencing atmospheric dynamics, and implications for global weather patterns. Questions raised by participants highlight key aspects such as variations in jet stream configurations, heat transfer between equator and poles, and the impact of Arctic warming on jet stream speed and waviness.

    Dr. Francis addresses inquiries about ocean currents' correlation with jet stream patterns and explains how subtleties in jet streams affect phenomena like record low transit times for airplanes flying across continents. The dialogue underscores the interdisciplinary nature of climate research and the interconnectedness of various environmental factors shaping our planet's weather systems.


    https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2022JD036717
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jsou místa, kde se už blížíme k bodu zlomu. Poslední rok je extrém, varuje meteorolog - Aktuálně.cz
    https://video.aktualne.cz/spotlight/spotlight-rozhovor-michal-zak-video/r~f1466392d49411ee83060cc47ab5f122/
    PER2
    PER2 --- ---
    kulturni okenko, tohle mi neironicky prijde super, s tou muzikou to ma vahu (:
    Ve Varšavě se ekoaktivisté pokusili narušit koncert Národní filharmonie.
    Dvě dívky vylezly během koncertu na pódium a začaly vykřikovat výzvy k boji proti změně klimatu.
    PER2
    PER2 --- ---
    pekny souhrn
    Zachraňte planetu, ale neomezujte můj komfort.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    CENTRUM PRO TEORETICKÁ STUDIA, společné pracoviště UK a AV ČR, vás zve na čtvrteční seminář, který povede



    Tomáš Pazák


    na téma


    Kolik stojí klimatická změna

    Anotace:

    Rozmary počasí se promítají do světa financí od nepaměti. Při neúrodě se dá zkrachovat i pohádkově zbohatnout. Řádný hospodář má na tyto neočekávané události určitou rezervu a víc se s tím asi dělat nedá.
    Klimatická změna ale není rozmar počasí, je to komplexní jev, který lze také přejít tvrzením, že nějak bylo, nějak bude a v podstatě o nic nejde … dokud nejde o peníze.


    Diskuzní seminář na téma dopadu klimatické změny na naše peníze. V případě mizejících druhů a rozpadu celých ekosystémů jsou peníze jen malichernou mírou. Na druhou stranu jsou mírou dostatečně pevnou a poutavou, aby dokázaly zapojit do diskuze každého.
    Pokud dochází ke změně planetárního klimatu, je třeba chránit investice před touto změnou, pokud ne, je třeba chránit investice před apokalyptickými vizionáři. Je lepší koupit byt ve městě, kde hrozí úmorné vedro, nebo na venkově, kde hrozí sucho i záplavy?
    Bude příští rodinný vůz opět ověřený diesel, s rizikem zákazu vjezdu do centra, nebo elektromobil s rizikem, že nedojedeme, kam bychom chtěli? Pozná se firma budoucnosti podle svých plánů na CO2 – neutralitu? Je lepší koupit si do zásoby ropu, nebo vodu? A co na to banky?
    Žádná otázka není špatná. Každá odpověď má cenu zlata.


    Seminář se bude konat ve čtvrtek 29. února 2024 od 10 hodin v CTS, Husova 4, Praha 1 (3. patro).



    ODKAZ PRO SLEDOVÁNÍ ONLINE: V případě, že byste se chtěli semináře účastnit online, využijte prosím adresy: https://cuni-cz.zoom.us/j/93899915188.

    Více informací na www.cts.cuni.cz [1]



    Upozorňujeme účastníky seminářů, že během semináře bude pořízen audio a video záznam, který bude veřejně přístupný na webových stránkách CTS (http://www.cts.cuni.cz/ctvrtecni-seminare.html [2]).

    ---
    Nemám vůbec představu, jestli to bude dobré nebo ne. Vzhledem k současnému vedení CTS mám pochybnosti, ale tak třeba na to někdo budete mít náladu..
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO nemá rád Muska, budu ráda když omrknes video, má to jen 7 minut a zmiňuje dokonce i cigarety :)

    https://x.com/farzyness/status/1753828047009034537?s=20

    TUHO
    TUHO --- ---
    XCHAOS: YMLADRIS: YMLADRIS: To video jsem jeste nevidel, ale mrknu urcite brzy. Jinak ta debata kolem novy generace modelu srovnavanejch v ramci CMIP6 uz bezi nejakou dobu a registruju paniku tak nekdy od roku 2019, kdy jsem na tohle tema dokopaval Alarmaky prelozit clanek od Joelle Gergis

    Avšak předběžné odhady propočítané z nejnovějších globálních klimatických modelů (jež se používají v nové zprávě IPCC, která vyjde v roce 2021) jsou mnohem vyšší, než co ukazovaly dřívější modelové scénáře. Předběžné zprávy poukazují na fakt, že dvojnásobek CO2 v atmosféře nejspíše povede k oteplení o 2,8 až 5,8 °C, zatímco aspoň osm modelových scénářů, které byly vytvořeny ve vědeckých centrech na území Spojených států, Spojeného království, Kanady a Francie, hovoří o klimatické citlivosti až 5° C a více.

    Hrozivá pravda o změně klimatu – A2larm
    https://a2larm.cz/2019/08/hroziva-pravda-o-zmene-klimatu/

    Je to dost znepokujici dodnes, nicmene tu vetsi citlivost na otepleni ukazuje jenom mensi cast modelu a je dost mozny, ze nejakej aspekt reality spatne popisujou. K tomu se kloni vetsi cast klimatologu, ktery sleduju, ktery tvrdej, ze ty "horky" modely nejsou dobry pri evaluaci na historickejch datech (viz treba tohle vlakno o Gavina Schmidta). Tak je dost dobra moznost, ze tam je spatne implementovany nejaky novy modelovany proces (nejvetsi "podezrelej" je modelovani mraku, ktery dodnes ma velky nejistoty, protoze ta komplexita jejich formovani je obrovska).

    https://x.com/ClimateOfGavin/status/1751566498731069735?s=20
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    XCHAOS: Dík. Chápu to tak, že IPCC pracuje s ensemblem modelů, který jim dá intervalový odhad. Pracují s ensemblem, protože apriori _neví_, který z těch modelů je správně a který ne. No a toto video říká, že když cherry-pickneš pár konkrétních modelů, které modelují i vliv konkrétního druhu oblačnosti, tak dostaneš odhad, jehož horní limit je okolo 8.5C. Ne jeho průměr, ale jeho horní odhad. A z toho je vyvozeno, že se otepluje 2x rychleji, než jsme si mysleli. To mi není jasné, proč? Jestli to chápu správně, tak je to ten nejpesimističtější odhad z nejpesimističtějších modelů.

    Pokud by tyto "pesimističtější" modely byly věhorodnější, proč se vůbec zaobírat tím zbytkem? Vědci k tomu musí mít nějaký důvod. Chápu, že tyto modely je těžké validovat, protože historická data oblačnosti nejsou a nebudou a modelů, které by bylo možné ověřit na mikroúrovni jednotlivých dní není mnoho, protože mají z principu jiný design. Ale to, že ověřím něco na pár dnech nebo týdnech dnes neznamená, že by to věrně modelovalo oblačnost před miliony let, ne? Předpokládám, že atmosféra měnila své složení.

    Ta čísla o cenách za internet atp vzala kde? Já to nechci hejtit, já chápu, proč varuje a že oteplování povede k inflaci atp. K inflaci ale vede i špatná hospodářská politika (jako když se například dotují FVE pro rodinné domy namísto investic do společné infrastrukury).

    Super video. Hodně otázek. Díky.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam