• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LWEEKSONY Alpha - digitální fotoaparáty
    MINER
    MINER --- ---
    MINER: 2nd thought:
    TLDR Downsampled raw je nesmysl. Matoucí feature, která dělá něco jiného, než se na první pohled zdá, a degraduje dynamický rozsah.
    Jediná smysluplná úspora dat je kompresí.

    Vysvětlení:
    Problém je právě demosaicing, během nějž dochází k ztrojnásobení dat kvůli interpolaci sousedních pixelů RGBG bayerovy masky. Úspory downsamplingu jsou tedy až z trojnásobku dat, takže je potřeba oříznout i něco jiného, než rozlišení, zřejmě tedy bitovou hloubku.
    Dojde tedy k snížení dynamického rozsahu nebo počtu (jemnosti) barev nebo obého (krom samotného rozlišení).
    KURE
    KURE --- ---
    VACA: no tohle je 100-400. Takže ne úplně drobeček.
    Přijde mi, že jinak se to nehýba, jen rotace a trošičku.
    VACA
    VACA --- ---
    KURE: Pokud je to jen ve smyslu ty rotace, objektiv jinak sedi pevne v rovine s bajonetem, a neni to tak velka rotace aby to ovlivnilo elektronicky spojeni mezi objektivem a telem, tak to asi nema smysl resit.

    Osobne jsem byl taky prekvapenej kdyz jsem si pujcoval treba 500mm objektiv ze s nim jde malinko pootocit po uzamceni, ale na fotky to nemelo zadnej vliv.
    Tam ten pocit byl teda umocnenej velikosti toho objektivu.. Ale pri vraceni jsem to hlasil personalu aby se na to kdyztak podivali servisne, a bylo mi receno ze to je vlastne pomerne beznej jev..
    KURE
    KURE --- ---
    mám takovej dotaz, mám vůli mezi tělem a objektivem.
    je to ve směru rotace v bajonetu, nebo jinak řečeno i po zacvaknutí v bajonetu jde s objektivem malinko pootočit.
    jak se to dá opravit/dotahnout?
    předpokládam že to bude chtít dát do servisu, kam? (oba kusy jsou bazarovy po zaruce)
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: klasickej Adobe DNG Converter
    MINER
    MINER --- ---
    MENTOL_: a co používáš na ten downsampling do dng?
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: Jako nechapu to no, co tam mohli pokazit a jakej to ma asi duvod.
    Kazdopadne ja vytahuju rovnou z karet v 90% do ztratovyho DNG, i do nizsiho rozliseni, jinak bych do R4 nesel, kdybych to nemel zabehnuty.
    MINER
    MINER --- ---
    MENTOL_: Díky za heads-up. Tak to zřejmě bude stejně k ničemu, jako u A1. Pochybuju, že to překódovali.
    To vypadá jakoby krom downsample snížili počet bitů na kanál. Nechápu to zejména u čtvrtinovýho rawu, kde stačilo změnit demosaicing bayerovy masky.

    Nevadí, stejně mi to vyhovuje spíš ex-post, a předpokládám, že nějakej downsampler do DNG od DxO nebo někoho podobnýho, bude. Zatím jsem to neřešil.
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: Doufam, ze ty mensi rawy budou lepsi nez doposud, co jsem videl z A1, tak to dost mizerne (ne)zachovava prepaly :/ ne ze bych se na novej chystal, s R4 mam MP na leta dopredu a pockam si spis na A9 III k tomu, ale kdyz uz to Sony tak dlouho trvalo vymyslet a nakodovat, tak by to mohlo byt pouzitelny nekdy..
    Sony A1 highlight recovery comparison between large and medium RAW options.
    https://www.youtube.com/watch?v=ieuWVuRFvHY
    MAJA
    MAJA --- ---
    MINER: co ovládání třeba v rukavicích ?
    MINER
    MINER --- ---
    Chtěl bych se tu s dovolením rozplynout nad A7r V.
    Vyladili vše, co mě na A7 štvalo.
    – Větší 0,9× hledáček
    – Mocnější 8stopá stabilizace
    – Jednoduchej tilting displeje vertikálně i horizontálně.
    – Ultrazvukový čištění a zavírání závěrky při vypnutí.
    – Přestože už IV má dobrej autofocus, tak AI auto-focus je budoucnost a správná cesta, do který jsem ochoten investovat.
    Za to člověk snese nižší battery life i větší velikost.
    – Zatím nemám názor na možnost rawů s menším rozlišením. Střídavě fotim pro dokumentaci, kdy vim, že 60 MPx nepotřebuju, ale nevim, jestli je cesta nastavovat to před místo po, páč to dřív nebo později to zapomenu blbě.

    Jediný, co mi chybí ke štěstí, je per-pixel optická kvalita A1, páč mi přijde že z 60 stejně nevytáhne víc detailů než A1 z 50, a 50 je ‚dost‘. Ale chápu, že musej krom rychlosti musí mít něco pro A1.

    Dlouho se nestalo, že by mě někdo potěšil tak vyladěnou nabídkou a důvodem (či záminkou:) k upgrade.
    Konec hlášení.
    MAJA
    MAJA --- ---
    KURE: taky jsem na něj narazil ale líbil by se mi ještě nějaký menší ... mě by stačil velikostí/výkonem i ten vestavěný s RX100m3 ... ale ZV-1 ho nemá (jinak bych to už asi objednal) ... resp. trochu i vyčkávám, protože je to 2 roky starý model ... jestli nevyjdou s něčím jiným (ať už kvůli funkcionalitě nebo ceně stávající ZV-1)
    KURE
    KURE --- ---
    MAJA: afaik tohle je nejmensi sony blesk
    a maj ho v bazaru:
    Prodám: Blesk SONY HVL-F20M - PALADIX.cz
    https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/blesk-sony-hvl-f20m
    MAJA
    MAJA --- ---
    Mám teď mimo jiné SONY RX 100 mk3 a zvažuju ho vyměnit za ZV-1 a jediné, co mi občasně bude asi chybět, je vestavěný blesk. Tmu to nezachrání, ale prosvítit trochu stíny/lehce odrazit od stropu umí ... nemá někdo tip na nějaký pidi/mikro blesk na Sony hotshoe ???
    MINER
    MINER --- ---
    For the record, koupil jsem mj. USB nabíječku Newell. Nic kloudnějšího jsem nenašel.

    Kupodivu jsem objevil i baterku s integrovanou nabíječkou, ale asi nemám odvahu risknout, jestli při použití neimploduje část vesmíru, ve které se zrovna budu nacházet… Ale zajímavý, že to existuje. Teoreticky to fungovat může. Ta baterka má dost balastu, kam se ta elektronika vejde. Třeba se tu najde jiný odvážlivec:)
    Spíš mě udivuje, proč ta baterka ten balast má, když by mohli místo těch kolejniček přidat ~10 % baterky.
    MINER
    MINER --- ---
    KIA: Na půjčovny jsem koukal, ale na 18 dní je to za cenu neorigo baterie. To si radši koupim, i když se mi pak bude válet v poličce…
    KIA
    KIA --- ---
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: No vzdyt tak to chapu, "nejaky backup" - a kdyz nesezenes baterky, tak powerbanka, dobiji i za chuze v batohu :)
    MINER
    MINER --- ---
    MENTOL_: Fotim celej den. Když někam jedu, snažim se z destinace vyždímat maximum od akce, přes highlity po hvězdičky.
    Jako kdyby tu byl nějakej enormní zájem, abych vysvětloval, jak fotim, tak se do toho samozřejmě rád pustim, ale nepředpokládám to:) https://hoursfrom.world/

    Prostě mám zkušenosti, že na tripu potřebuju co nejvíc baterek, ale na dlouhý tripy mimo civilizaci už zas tak často nejezdim, proto jsem zde zkušil požádat o nějaký backup. Toť vše.
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: tak ten puvodni dotaz byl "kdyby nebylo mozny dobijet", tj. jako nahradni/doplnkovy reseni, nevyznelo to jako neco co se ma pouzivat kazdy den naprosto pravidelne :) jinak samozrejme nevim jak fotis, ale pokud na jednom miste dlouhy expozice nebo dokonce timelapsy, tak pichnout tu powerbanku rovnou do fotaku je mozna i idealni a proste baterku vubec nevybijet. Ale to je jedno, to si zvazis sam, jen je to potencialni "hybridni" reseni i s dost velkou kapacitou misto sbirky pidi baterek co se pak stejne musi dobit jedna po druhy a zatim je nemas.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam