• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LINKOSBiouhel
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Nevím jak sledujete Martina Pospíšila, tady je s novou nádobou.
    PYRAMIDOVÉ OHNIŠTĚ a výroba dřevěného uhlí + gril
    http://www.youtube.com/watch?v=hos9DOG1h7U

    KEB
    KEB --- ---
    KEB: takže upřesnění plechovka s uhlím nadrcenym na jemný prášek 1010g což není zase o tolik víc :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Na severu Čech se zkouší experimentální použití biouhlu - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-severu-cech-se-zkousi-experimentalni-pouziti-biouhlu
    JIRZIN9
    JIRZIN9 --- ---
    KEB: ja to chapu tak, ze to co neprohori uplne nebude mit parametry pro ktere je biouhel vyraben a pouzivan, tzn prave ze to zetleje coz se s uhlem nedeje ten je dlouhodobe stabilni... ale tlejici drevo v zahonu nic nezkazi rekl bych...
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: No takže ten hrnec nakonec bylo velké fiasko, zuhelnatělé bylo všechno jen napůl. Paradoxně zůstalo víc uhlí v popelu pod hrncem :D

    Na tlud jsem se díval, ale moc chytrý jsem z toho nebyl. Nejvíc mne zaujaly ty kamno vařiče z hlíny, ale nenašel jsem pořádný návod jak to má vypadat, aby to fakt fungovalo. Ještě zkusím pohledat, žena mi to z hlíny uplácá a v létě na chatě na tom budu vařit :D Jinak jak říkáš ten klasický způsob je asi nejefektivnější a nejjednodušší.

    btw, když mi něco úplně nezuhelnatí vadí to? Nebo to prostě zetleje jako každý jiný dřevo v zemi?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: zkoušel jsem několik metod, může pohledat "tlud", nebo "heureka kamínka", ale jsou to spíše kamínka na vaření a biouhlel je vedlejší produkt. Je to určeno pro rozvojové země.
    Jinak aby to fungovalo líp potřebuješ topit od zhora, aby shořel teď dřevoplyn.
    Viděl jsem třeba menší soudek vložený ve větším sudu, v málem byl vypalováný materiál obestaveny hořícím materiálem ve velkém sudu. Zapalováné od zhora.
    Nevím zatím mi nejlíp funguje ta korbička od kolečka, jen by mohla být čtvercová, nikoli obdélníková. Ještě se vrátím k s pokusama k sudu, ale to až z lesa dotahnu větve
    KEB
    KEB --- ---
    Tak jsem zkusil změnit technologii. Do starého hrnce s poklicí jsem navalil dřevo a topil pod ním, s tím že dřevoplyn utíká dírou v poklici. Výsledek byl poněkud rozpačitý. Poklice od dehtu, nevadí. Dřevo zuhelnatělé nedokonale, teda něco jo a něco ne. Takže se asi zase vrátím k tomu zalévání vodou drcení a sušení. Kdybyste někdo měli v rukávu rozumný návod na vyrobu něčeho sofistikovanějšího za pár babek, sem s tím :D
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: díky, díky
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: nazdar, takže plechovka na Nutrilon má objem cca 1864ml a plná nadrceného uhlí váží 942g. Čili takřka přesně půlku. Tudíž se dá očekávat, že litr bude vážit zhruba půl kila a deset litrů asi kilo 5. Děkuji za pozornost :-)
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: to klidně můžu ale deset litrů je trochu hodně. Jáa jsem mini uhlíř :-D uvidím kdy se dostanu na chatu teď jedeme na dovču jinan atd.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: když to máš tak krásně suchý, nechtěl bys orientačně zvážit kolik má 10l nedrceneho biouhlu?
    KASTA
    KASTA --- ---
    ja dalsi paleni nechavam az na zimu. ale v tech zahoncich, kam jsem to nasypal to vypada hodne dobre, urcite budu pokracovat, vetvi je tu jeste dost. v zime, kdy je min prace na zahrade je to i celkem zabava
    KEB
    KEB --- ---
    Opět jsem pálil borové šišky. Ty u mě na chatě asi hned tak nedojdou. Nechal jsem si starou parabolu že satelitu. Na tu jsem vyklopil uhlí s vodou a přebytečnou vodu jednoduše vylil. Uhlí rozpatlal po ploše paraboly a po pár hodinách na slunku bylo takřka suché. Konec hlášení.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Tak jsem dneska něco málo vypálil

    KEB
    KEB --- ---
    Úspěšně jsem nadělal uhlí z borových šišek. Ani se to pak nemusí moc drtit. Konec hlášení.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    Já teda ty dva kýble prvních pokusů vysypal na karton, položenej na trávník, na to hlínu a prolil jsem to jichou z kopriv a zizalim cajem.
    Možná ještě budu vršit kompost. Ale chci zkusit, jak funguje obohacení chudý nakysly hlíny z pod orechu.
    KEB
    KEB --- ---
    KEB: tak po vyschnutí z toho mám velkou plechovku od nutrilonu takřka práškové struktury. Jaký je dalšíoptimální postup? Nasypat do hlíny, promíchat a udělat z toho záhonek? Se ptám, abych věděl... :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Biochar Inoculation with Dan Hettinger
    http://www.youtube.com/watch?v=DOEyIPVn2r0
    ALUCARD153
    ALUCARD153 --- ---
    Řešili jste někdo maximální/optimální množství? Přece jen si říkám, že vzhledem k vysokému obsahu fosforu by to chtělo nepřehnat.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    Překvapení při prvním pokusu, jak je to jednoduchý. Všechno dopadlo, jak mělo akorat ten objem je menší, než by se mi líbilo. Příště zkusím taky v ty starý korbě z kolecka



    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam