• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHIFFICirkulární ekonomika aneb odpad jako zdroj
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Pracovní skupina: Kuchyňský odpad – osobní setkání, také pro veřejnost
    11. září 2023, 14:00 - 16:00
    Místo konání: Kampus Hybernska (Hybernská 4, Praha)

    Pracovní skupina se zaměřuje na biologicky rozložitelný odpad z domácností, který v současnosti většinou není efektivně separován a zpracován. Využití tohoto odpadu, jakožto materiálu pro získání nových forem energie, jako jsou elektřina či plyn, nebo jeho využití v podobě hnojiva, jsou z hlediska cirkulární ekonomiky velmi perspektivní. Cílem skupiny je identifikovat, kde systém nakládání s těmito odpady dnes selhává a navrhnout efektivnější způsoby pro nakládání s ním. Toto téma a naše společná doporučení rovněž chceme dostat ke klíčovým decision-makerům, stejně jako jej komunikačně pozvednout u širší veřejnosti.

    Zájemci z řad veřejnosti, kteří přemýšlí o členství a rádi by nakoukli do fungování platformy, mohou na toto setkání výjimečně dorazit. Napište Veronice (veronika.borkova@incien.org) a ta vám zašle více informací.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Jen volná asociace, ale někdo si v naší oblasti asi pořád myslí, že kartón je totéž, co kartón, tedy dává papírové krabice do kontejneru na kartónové obaly. A nebude to teď tím, že by modrý byl přeplněný. Občas to tedy přendavám, když mám náladu a vypadá to čistě a na vrchu.
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Remolice, nikoliv demolice. Na návštěvě u společnosti Skanska, která v České republice zavádí unikátní cirkulární postup | Zajímej.se
    https://zajimej.se/remolice-nikoliv-demolice-na-navsteve-u-spolecnosti-skanska-ktera-v-ceske-republice-zavadi-unikatni-cirkularni-postup/
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    prolistovala, některý nápady fajn, jsou tam jen hadrový věci
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    SCHIFFI: četls/četlas?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    RE-USE Praha – Re-use rozcestník Praha. Jak se smysluplně zbavit věcí tak, aby dál sloužily. Stránky jsou ve výs
    https://reusepraha.com/
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Vyšla skvělá kniha o nerůstu a je i volně ke stažení... moc doporučuji :)

    Na co je čas? Dorůst! První česká kniha o nerůstu je na světě - NaZemi
    https://nazemi.cz/na-co-je-cas-dorust-prvni-ceska-kniha-o-nerustu-je-na-svete/
    MVEK
    MVEK --- ---
    VELADA: Znám podobně u tchýně. Dávám jí dTesty, ať si z toho vytrhá, co ji zaujme a vyhodí. Ne, skladuje to, že je to škoda vyhodit (přitom to je navíc brzy neaktuální).
    Načaté staré léky je škoda vyhodit, mám obavu jí něco dát, když chodí do lékárny, aby mi to tam odnesla, protože bych to mohl při řešení pozůstalosti za pár desetiletí najít...
    Ale klidně nás nutí zkusit jiný lék, když kašleme, bez ohledu na to, že máme načatého něco, co chceme prioritně zlikvidovat.

    Nebo jdeme do obchodu a chci tlačenku, chystám se jít k pultu s lahůdkami a ona mi hází do košíku 4 kolečka tlačenky ukrojená a zabalená na polystyrenovém tácku!

    A řešíme bohužel pozůstalost po jejím rozvedeném muži, a tam taky má řeči, když se něčeho chceme zbavit (třeba ročníků časopisů o modelařině), a to to neneseme do kontejneru, ale fotíme, kdyby to někdo bral třeba i za odvoz.
    VELADA
    VELADA --- ---
    MVEK: jo.. moje máma skladuje všechno. Spíš teda má problém to vyhodit, než že by z toho něco tvořila a na něco to používala. Já na to mám takovou teorii, že lidi co si za minulýho režimu zvnitřnili ten strach z nedostatku, tak maj problém věci pustit, poslat dál. Ona nemá ten mind set (jak jsem psala) myslet na re.use. Jen má strach že něco nebude, tak skladuje.

    Jí třeba řeknu, že si může schovávat pytliky igelitový z obchodu a chodit pro zeleninu s nima. Než se roztrhaj. Ona mi na to řekne "ok.. dobrej nápad", ale když zas přijedu tak jen vidim tašku plnou pytlíků. Ona si na to nevzpomene, když do toho šopu jde. Si ty pytliky pak beru na psí hovna aspoň.

    A to je taky peklo.. oni jsou s tátou dva. A tak máma nakupuje malý množství. Ale jak se bojí toho nedostatku, chce aby měli doma hezky od každýho na výběr. Tak koupí jednu papriku, tři rajčata, jedny ředkvičky, trochu hroznovýho vína ... a všechno samostatně v jedom pytlíku.

    Komplexně je tohle vlastně uplně nicotný, oproti spalování fosilních paliv nebo lodní dopravě, žejo. Takže by pro člověka mělo bejt jak nic, takovouhle trošku do mlýna přidat. "Jdu nakoupit, vemu na to obal z domu." Když ale na takovouhle drobnost ty svoje rodiče upozornim, že jde řešit jinak, tak jako jo, reagujeou. Máma řekne že je ji smutno že jako zbytečný plasty a tak. Ale jak jsou zas s tátou v tom krámě tak je posedne duch šopingu a vyhodných cen a akcí a na ekologii a nějakej reuse už sere pes. Ten teda pak sere v parku a já to sbírám do těch igeliťáků.

    A ani nemluvim o tom, že třeba z pozůstalosti pozůstaly v garáži televize, koberce, gauče, nádobí.. mraky věcí. Kdyby se toho zbavili hned ten rok, tak to někomu poslouží a čínská fabrika nemusí vyrábět televizi novou. Ale to nee.. oni si ji rodiče radši nechaj na potom. By se mohla hodit. Se picnu!
    MVEK
    MVEK --- ---
    Na druhou stranu mám problém s reuse ve stylu, udělat z toho umění. Protože mám dojem, že často podobné iniciativy vedou k tomu, že se tvoří umění, aby se využil odpad, ale kdyby ten odpad nebyl, nikdo by to umění z ničeho jiného netvořil. Tedy pak je to na hraně, protože už kdoví, jestli to umění poslouží víc jak pár dní na efekt. A některý materiál se naopak takto už využije, že nejde recyklovat.


    Mimochodem nemá někdo tip na využití C... pytlíků? Mám na mysli hlavně lesklé "rádoby hliníkové" od třeba sušeného mléka (nebo dětského UM, kaší apod.), ale i menší jako od koření apod. Některým se prostě neumím vyhnout (třeba sušené mléko kupuji určitou dobu jako nouzovou rezervu, a tak je potřeba občas protáčet zásoby). Občas nějaký hodím do nádoby na tetrapacky, ale předpokládám, že to akorát skončí pak ve směsném, takže to nedělám cíleně, jen když v tom třeba odnesu hliníkové obaly do kontejneru a pak to nechci nést někam do koše.
    Občas to využiju na zabalení nějakého směsného tekoucího odpadu apod., a snad nám odpad jde do spalovny v Malešicích, takže aspoň to nejde na skládku, ale radost z toho nemám.
    Jen pár jsem využil na nějaké uskladnění třeba trusu z červů pro pozdější použití jako hnojivo apod.
    MVEK
    MVEK --- ---
    VELADA: Je možné, že dost lidí nezná např. https://www.reduca.cz/blog/v-zaplave-kartonu/ se seznamem míst, kde vezmou rádi obalový materiál. A určitě je víc seznamů/map.
    V Praze často vozím do Econea, protože občas mám tím směrem cestu i autem, takže pokud je to ve všední den, můžu tam hodit nahromaděný celý kufr auta krabicemi a výplní. Občas i dostanu nějakou drobnost, co se jim asi špatně prodává a projde.

    Navíc tedy v době pandemie jsem zaznamenal zajímavý počin https://vratne-lahve.cz/o-nas/ , upozorňoval jsem na něj ve fóru Zero waste tady vedle nedávno. Ale ještě jsem to nevyzkoušel. Dost bych doufal, že by se mohlo někomu podařit něco podobného protlačit do více druhů zásilkových obchodů. Znovupoužitelné vratné boxy.
    Nebo mít víc energie, třeba bych tlačil na Ikeu a podobné, jestli nechtějí, když se jinak snaží občas tvářit ekologicky, zkusit zálohování některých obalů a doplňků (u Ikea třeba všechny ty klíče a podobné nářadí, které pak má člověk z x nábytků mnohokrát). Kdo chce, vrátí a dostane pár korun zpátky, kdo ne, tak si to nechá, no to je jak s lahvemi.


    Starší generace, dnešní důchodci nebo skoro důchodci to mnozí ještě mívají v krvi skladovat všechno možné. Ale pak to dopadá, že jsem po smrti dědy nesl do plastového kontejneru asi stovku kelímků od Ramy (je to skoro patnáct let, tehdy mě tedy nenapadlo najít na webu někoho, kdo by o podobné věci mohl mít zájem).
    VELADA
    VELADA --- ---
    No vidiš.. a já jsem si už připadala trochu jako magor, když jsem vezla tátovi do firmy do Česka bublinkový folie až z Francie. Ale byly v tom lahve vína a dárky zabalený. Takže to vlastně byl double reuse. Takže dobrý!
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    VELADA: krabice včetně výplnovýho materiálu nosím do krámu, kde do toho balí věci a posílaj... nedávno jsem dostala balík z Hradce Králové, strhnu Zásilkovna samolepku a tam byla jiná- z toho krámu, kam to nosím :) Takže z bodu A byla poslána do bodu B (HK), pak do bodu C (já), aby se pak zase vrátila do bodu A, kam jsem ji odnesla :) to mě hodně ba...
    VELADA
    VELADA --- ---
    Mě nedávno (znovu) došlo, že re.use, znovupoužití čehokoliv, je prostě state of mind. Dá se to naučit, vypilovat, ale u spousty materiálů, předmětů, věcí musíš holt mít představivost a nějaký ten před-záměr. Takový to kutilský "to by se mohlo na něco hodit".

    Neustále mě udivuje, jak i takový ty eko friendly lidi tváří v tvář ekologický katastrofě vyhazujou třeba obalovej materiál. Třeba bublinkový folie, pytlíky, krabice.. A pak to za pár dní kupujou, když potřebujou přestěhovat na chatu nádobí, zabalit do práce sendvič a tak.

    Jenže chápu, kdo se chce doma skladovat s obalovým materiálem? Kdyby se to mohlo jednou hodit..? Ale to je právě ten state of mind. Buď to znovupoužiju, nebo pošlu dál. Hrozně moc bych chtěla aby ekonomika fungovala na tý cirkulární bázi a lidi si ty věci předávali. Takový to klasický "banánovky za odvoz". Aby se na nás nevalila reklama "kupte si.. kupte si.. spotřebováveje", ale aby se dalo zajít na náměstí mrknout na nastěnku kdo co nabízí. Nebo ok.. i mobilní appka by na to mohla bejt.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam