RAINBOF:
PETER_PAN:
VRBIK: Ty když zálohuješ soubory někam do cloudu ať je to třeba iCloud u Applu, Google drive u Androidu, OneDrive Microsoftu, nebo třeba jen stahuješ z uložto, tak je ti uplně fuk odkud a kam ty data tečou. Tohle je o level výše. Ty když máš ultrarychlé připojení třeba 10 Gbit, tak se připojíš třeba na 1000 pc zároveň a ten soubor tam nahraješ bez limitu nějakého datacentra. Každý ten pc má pak 1/1000 tvého souboru, ale v reálném čase se tvoří v síti 7 kopií každé části, rozdistribuované různě po kontinentech. Každý, kdo poskytuje ten úložný prostor má svůj rating, to jsou všechno “těžařský farmy”, takže normáně s dostupností 99,9% času a ty máš tu kopii souboru na sedmi místech na světě. Když jeden stroj vypadne, tak se v síti okamžitě tvoří další kopie někde jinde. Tohle vychází z praxe a beta testování, 4 kopie v síti jsou už naprosto safe. Je to decentralizované, tedy bez výpadků, je to levnější, než datacentra (opravdu je), bez limitu rychlosti, bez cenzury, vše šifrované a nikdy nikdo nedá celý soubor dohromady bez toho, aniž by hacknul tisíce různých pc na světě - bezpečné.
Oni na tom dělají od roku 2014, asi rok se testovala beta verze. Uložili přes 200 peta dat, nasbírali nějaké zkušenosti a pak se to rozhodli přepsat a škálovat ještě o level výše, jsou ready na exabajty. Je to společnost v usa, do které investoval i Google, ale hlavní část prostředků vybrali právě uvedením svého coinu na trh. Prodali je za 40 000 000 usd. Asi dva roky zpět tam proběhla docela rošáda zaměstnanců, teď to vede Ben Golub, asi naprosto každý programátor na světě dnes zná jeho jiný produkt – Docker. On vybudoval společnost, kterou prodal za 4 000 000 000 usd a změnil svět virtualizace serverů. S jeho nástupem začali přetahovat lidi z Googlu, Amazonu atd. Jsou tam fakt schopní programátoři.
Letos na podzim to celé spustí a oni už mají nasmlouvané velké partnery, kteří u nich budou ukládat petabajty dat. Dokonce spolupracují s “výrobci” velkých databázových systemů, ty u nich chtějí stavět cloudové databáze. Dost útočí i na Amazon a jejich aws, který má v tomhle 400 mld usd business. Amazon má výpadky, fakt jo, poslední nebyl ani měsíc zpět, nešel facebook, whatsapp a mnoho dalších. Není to tak neobvyklé, samotného mě překvapilo jak často se to stává. Amazon cenzuruje data. Fakt ti z jejich úložiště smažou data, když se jim nelíbí, mají automat, který to scanuje a vyhodnocuje. Oni to chytře integrovali přímo do služeb Amazonu. Jedním klikem to propojíš s virtuálním serverem Amazonu, ale úložiště máš jinde.
Oni nemají jen nějaké úložiště, oni napsali nový protokol. jako je FTP, tak teď je i Storj. Integrovala to FileZilla – nejrozšířenější FTP klient na světě, 60 mil uživatelů.
Teď na podzim by to měi celé spustit, resp. se z nějaké bety přesunout do ostré verze, resp v3. Mají nasmlouvané i nějaké "výrobce" databázových systémů, který u nich chtějí provozovat cloudové databáze.