• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLOWUPKomentare, aktuality a zajimavosti z nemecky mluviciho prostoru
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GLOBETROTTER: tam slo o lidi z Moldavie, ale pokud budes tvrdit ze jsi migrant tak kdo vi, rudozeleny proste ty prachy danovejch poplatniku z toho okna hazet musej, no ;)
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Četl jsem jen titulek, ale má to znamenat, že když přijedu jako křtěnej Vltavou, tak dostanu cash?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Taiwan varoval WHO uz v prosinci pred propuknutim Covid nakazy ve Wuhanu, WHO vsechno zatloukla z obavy o dobre vztahy s cinou.

    Beziehungen zu China wichtiger - WHO ignorierte Warnung von Taiwan über Corona-Ausbruch in Wuhan - 20 Minuten
    https://www.20min.ch/story/who-ignorierte-warnung-von-taiwan-ueber-corona-ausbruch-in-wuhan-857801677943
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    BLOWUP: komentar k vladni strategii

    Kommentar zum Bundesratsentscheid – Die Einschränkung als Preis der Freiheit | Basler Zeitung
    https://www.bazonline.ch/die-einschraenkung-als-preis-der-freiheit-859622708061
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GLOBETROTTER: Stöckli bude jmeno zakladatele, je tu docela casty
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Vypadá to, že když teče do bot, i levičák se dokáže vzpamatovat :-)
    Problém jsou děti, které se ještě nemůžou naočkovat :-(
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Ještě dotaz - lyže Stöckli mají název od toho vejminku nebo je to jiný význam toho slova nebo jméno zakladatele firmy?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Nas ministr zdravotnictvi, jinak spis nesmysly blabolici levicak, rozcilil sve spolusoudruhy tim, ze pri posledni tiskove konferenci ke strategii vlady v pandemii prohlasil „dnes kazdy kdo chce ma moznost nechat se naockovat. Bundesrat je toho nazoru, ze neni treba dal obyvatelstvo chranit - kazdy kdo se ockovat nechce musi sam prevzit zodpovednost za sve zdravi a bundesrat akceptuje ze budeme konfrontovani s nemocnymi a mrtvymi“

    Wow.

    Worte zur Normalisierungsphase - Hat der Bundesrat zu brutal kommuniziert? - 20 Minuten
    https://www.20min.ch/story/hat-der-bundesrat-zu-brutal-kommuniziert-742522571277
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Stöckli = česky vejminek :-)

    Jinej kraj, jinej mrav. Tam kde žiju, lidi koupí domek jako investici, která se časem zhodnocuje a dají ho do pronájmu.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GLOBETROTTER: Tech pripadu kdy si nekdo pronajme rodinnej domek nebude tolik, ono to bejva dost drahy. Ten muj statek jsem teda zrovna i s najemnikem koupil, ale vetsinou to bejva tak ze majitel tu stavbu sam obejva a v prubehu let v tom objemu z puvodnich zemedelskych funkci postavil byty. Ve statku kde jsem bydlel predtim jsem mel pronajaty prizemi „Stöckli“ - to je domecek kterej se stavel pro stary rodice aby meli kde bydlet po predani statku dalsi generaci. Ty budovy tech zdejsich statku jsou ale nekdy opravdu veliky a tak v nich - pokud lezej ve stavebni zone - casto tech bytu bejva i nekolik.

    Typickej rodinnej domek ale miva pouze jeden byt a pokud se pronajima tak to byva hlavne proto, ze patri nejakymu spolecenstvi dedicu - nekolik sourozencu zdedi dum rodicu a nemaji zrovna potrebu v nem bydlet sami.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Jasně, nechal jsem se unést předsudky. Ty říkají, že je normální žít v nájmu v činžáku, ale rodinný domek by měl mít každý svůj. Přitom, tam co žiju, je tak víc než půlka inzerátů na pronájem rodinného domku.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GLOBETROTTER: Ted moc nechapu, jak tu otazku myslis. Samozrejme ma kazda stavba svyho majitele, ale proste procento majitelu v obyvatelstvu je asi jen neco pres tricet procent. Na vesnici a ve volny krajine je to procento vyssi nez ve mestech, protoze tam je mnohem min bytu k pronajimani - to je dany mimo jiny i nasim zakonodarstvim ktery ma prisny pravidla pro ochranu zemedelsky pudy a neumoznuje libovolne prestavovat objekty v zemedelsky zone na najemni bytovy domy. Ja nez jsem si koupil vlastni statek jsem po leta bydlel v najemnich bytech prave na statcich, protoze mi mesta lezou vseobecne na nervy :-) Ono to ma i primej politickej dopad - pri referendech hlasujou majitele vlastniho bydleni a lidi bydlici mimo mesta obecne casto vic pravicove nez mestsky hipsteri bydlici prevazne v najmu. O kousek niz jsem k tomu tematu postnul clanek jednech levicovejch novin "mein Haus ist mein Schloss"
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Jako ve městech to chápu, to je jako v Německu, ale kdo kromě těch obyvatel vlastní ty rodinný domky na maloměstech/vesnicích?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    GLOBETROTTER: Svycarsko melo uz vzdycky nizkou kvotu majitelu vlastniho bydleni, ta sice v poslednich letech diky nizkym urokum mirne stoupla, ale presne to vedlo k zvysenymu zajmu o nemovitosti kterej zase diky tomu ze jich je konecnej pocet generuje vyssi ceny. Trh halt, nic co by tu uz odjakziva nebylo. Mit rodinnej domek nebo vlastni byt neni lidsky pravo.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    BLOWUP: Kam to povede? K dominanci nájemního / sociálního bydlení?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Kdo si chce poridit dum, musi mit alespon 7 rocnich prijmu (ve vysi 120 000CHF). Pred pandemii to bylo pouze 6.5

    Wer ein Haus will, muss über sieben Jahreseinkommen hinblättern
    Markanter Preisanstieg - Wer ein Haus will, muss über sieben Jahreseinkommen hinblättern - 20 Minuten
    https://www.20min.ch/story/wer-ein-haus-will-muss-ueber-sieben-jahreseinkommen-hinblaettern-288646081045
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam