• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  TUHODezinformace o klimatu // A new era of ignorance studies
  Jedním ze zásadních důvodů, proč je klimatická změna tak obtížné téma je obrovské množství dezinformací, které ho obklopuje. Sociologové identifikovali široké dezinformační hnutí, které je z části organizované fosilním průmyslem. Množství empirických důkazů ukazuje, že fosilní průmysl ročně vynakládá obrovské množství prostředků za cílem oddálit nebo neutralizovat politiky směřující k regulaci spotřeby fosilních paliv. Jak se ale v takové debatě vyznat? Jaká je česká debata v kontextu světa? Ale hlavně jaké subjekty se do dezinformací zapojují, jaké techniky a jaké prostředky používají k neutralizaci veřejné diskuze.
  rozbalit záhlaví
  TUHO
  TUHO --- ---
  TUHO
  TUHO --- ---
  Seven energy (Tykac)... Proc zdrazuje emisni povolenka? O klimaticke katastrofe samozrejme nikde nic :]]

  TUHO
  TUHO --- ---
  KEB
  KEB --- ---
  TUHO: já jsem si za sebe myslel, že tu protirouškovou agendu (symbol otroctví) a anti očkovací (ženský budou neplodné atd) tahnou Rusové poněvadž dost často z těchto lidí vyleze, že nej vakcína a jediná bezpečná je sputnik. Dávalo by mi to smysl i z toho důvodu, že čím déle bude evropa rozesraná covidem a čím větší odpor se zaseje proti EU tím líp. IVK do toho skvělě pasoval taky.

  A ono je to jinak a ve finále snad možná ještě horší.
  TUHO
  TUHO --- ---
  Skeptical Science
  Physicist Steven Koonin, a former BP chief scientist and Obama administration energy official, seeks to downplay climate change risk in his new book, “Unsettled: What Climate Science Tells Us, What it Doesn’t and Why it Matters.”
  His critics say he often draws general conclusions from specific slices of data or uncertainties (sometimes signaled by key words or phrases.) As a result, they say, his statements are frequently misleading, and often leave the reader with the incorrect impression climate scientists are hiding the truth.
  “Identifying, quantifying, and reducing uncertainties in models and observations is an integral part of climate science,” said atmospheric scientist Benjamin Santer of Lawrence Livermore National Laboratory. “The climate science community discusses uncertainties in an open and transparent way, and has done so for decades. It is simply untrue that Prof. Koonin is confronting climate scientists with unpleasant facts they have ignored or failed to understand.”

  Dissecting 'Unsettled,' a Skeptical Physicist’s Book About Climate Science - Inside Climate News
  https://insideclimatenews.org/news/04052021/dissecting-unsettled-a-skeptical-physicists-book-about-climate-science
  TUHO
  TUHO --- ---
  TUHO: TUHO:

  Jan Kulveit

  Z oblasti efektivní misantropie
  Jednou z pozoruhodných sil v globální covidové debatě, která má nepřímo vliv i v Česku, je think-tank AIER (American Institute for Economic Research).
  Čím se v oblasti covidu AIER zabývá je tématem knihy a filmu “Merchants of doubt”. Byť vznikla před covidem - centrálními příklady jsou kouření a antropogenní vliv na změnu klimatu - co vidíme u covidu je skoro příručkový postup. Zatímco odborná veřejnost se ve velké většině shodne, cílem “obchodníků s pochybnosti” je podpořit konflikt a vytvořit dojem, že odborné otázky jsou nejasné, pro žádné veřejné zásahy nejsou důkazy, odborníci jsou podjatí, a tak dále. Je to vyzkoušený a funkční postup jak částečně “neutralizovat” vědecké podklady pro tvorbu politik (policy). Navíc vědci nejsou ani politické ani mediální celebrity, a je celkem jednoduché na ně útočit osobně.
  V případě covidu AIER zaujal stanovisko zřejmě na základě podivně pojatého libertariánství. (Logika toho stanoviska je podle mě zhruba taková: vše, co stát může dělat v ochraně veřejného zdraví, je špatně, z principu, že stát je špatně. Pokud by fakta nebo věda ukazovaly, že stát v ochraně zdraví funguje, tím hůř pro fakta!)
  Zatím asi největším úspěchem AIER byla “Velko-Barringtonská Deklarace”. (Rozebíral jsem zde: odkaz v komentáři)
  Velkou AIER deklarací práce rozhodně neskončila, portfolio rozličných informací, mis-informací a dezinformací z této produkce dál roste. Obecně od doby GBD a propagace promoření diverzifikovali například k šíření pochybností o vakcínách a odporu k testování, konstantou zůstává boj proti epidemiologii a epidemickému modelování.
  Myslím ovšem, že by bylo fajn, kdyby AIER z české diskuse spíš zmizel. AIER není organizace zaměřená na výzkum nebo poznání, ale na dogma. Odbornými spolupracovníky AEIR jsou i lidé s naprosto bizarními konspiračními představami (ale “ideologicky správným názorem”).
  Extrémní příklad: Naomi R. Wolf, AIER Visiting Senior Fellow, zcela vážně na twitteru napsala, že současné dění potvrzuje/vysvětluje konverzaci, kterou odposlechla před dvěma lety v hospodě, a ve které zaměstnanec Apple vysvětloval, že pracují na vývoji vakcín (!) s nanočásticemi (!!) které umožní cestovat zpátky v čase (!!!). Oproti tomu fakt, že věří různým “5G” konspiracím je už trochu nuda. Wolf ovšem varuje před covidovou diktaturou, takže pro AIER asi dobrý.
  Tím samozřejmě nechci říci, že AIER nikdy v ničem nemůže mít pravdu, podobně jako se nedá říci, že by se vždy mýlili Mladí komunisté, IVK nebo jiná podobná skupina. Ale chci říci, že AIER by neměl být dobrý zdrojem pro nikoho. Slovy Tylera Cowena: “Tvrdím, že je chybou nechat takovou skupinu nastavovat libertariánskou agendu - nebo obecně jakoukoli agendu, i když upřednostňujete velmi rychlé znovuotevření a jste velmi kritičtí vůči lockdownům. Doporučuji si opravdu vážně promyslet, co se tady děje.” (Ekonom Tyler Cowen opravdu není ani levičák ani příznivce státních zásahů do života)
  V Česku různé informace a dezinformace původem z AIER šíří nepřekvapivě různí příznivci platformy Zdravé fórum, ale patrný vliv mají i třeba na některé členy “Odborné skupiny České statistické společnosti”.
  Můj subjektivní dojem je, že informační polévka, která sestává z platformy “ZF”, výzkumu JP Ioannidise a materiálů AIER je poměrně toxická: začnete třeba faktickou kritikou statistických omylů a nepřesností v mainstreamové mediální diskusi, ale když popsanou informační dietu konzumujete dost dlouho, skončíte s podivně zdeformovaným vidím světa kde třeba investigativně pátráte, jestli je MeSES skutečně poradní orgán Ministerstva zdravotnictví, nebo spíše samozvaná skupina zaprodanců a ztroskotanců, která ovládá českou vládu pomocí modelů podle vzoru imperialistů z Imperial College.
  (Pro jistotu: a) je správně.)
  Stručně řečeno: i pokud se mnou nesouhlasíte, AIER prosím nebrat. A to bez ohledu na to, jak absolutní hodnotou je pro vás svoboda nebo jak nemáte rádi stát, nebo jak jste unavení z protiepidemických opatření. O tom, co by stát v boji s pandemií dělat měl a co neměl, se musí vést a vede debata, ale mnohem lépe se vede s lidmi, kteří vychází z kvalitních zdrojů, než s lidmi, u kterých a priori nevíte, jestli něco tvrdí z odborných důvodů, nebo protože si to včera vymysleli, nebo protože si přečetli, že společnost je ovládána ještírky a hrozí totalita.
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  Na Twitteru se objevují falešné profily zemřelých klimatologů, které jsou navíc uváděny nepravdivými grafiky #showyourstripes od @ed_hawkins
  Aneb, místo diskuze řešení další a další #fakenews

  Celé vlákno zde: https://twitter.com/KHayhoe/status/1387787733708550145
  OMNIHASH
  OMNIHASH --- ---
  TUHO: Protože jsem už v roce 1997 psal na toto téma bakalářskou práci („vliv solárních a klimatických cyklů na dějiny civilizace“) - to je jeden z nejepičtějších argumentů na internetech!
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  TUHO: proc nejedeme klima osvetu normalnim starym streetartovym bombenim? :)
  TUHO
  TUHO --- ---
  Lol, frontalni kampan na podporu dolu Turow i v ceskejch ulicich. Uz jsem videl i reklamu na webu, ale zapomnel jsem udelat screen...

  LINKOS
  LINKOS --- ---
  TUHO: zajímavé, voda se odparenim mění na co2?
  TUHO
  TUHO --- ---
  LONDON, April 27 (Thomson Reuters Foundation) - Widespread mistrust of science and disputes over basic facts, tied to growing political polarisation and disinformation campaigns, are undermining efforts to tackle climate change globally, U.S. climate envoy John Kerry warned.

  During a virtual summit organised by the Nobel Foundation and major science academies this week, Kerry said building greater public understanding and agreement on the world's "existential" challenges was crucial to addressing them.

  "We have to establish a baseline of truth or we can't build consensus in a democracy," he said.

  "Paid-for denial" about climate change by big polluters and political disregard by some governments of scientific warnings about COVID-19 risks are "costing us enormously", he added.

  Kerry said achieving climate goals fast enough amounted to "a moonshot on steroids" - and called on scientists to help communicate to the public the urgent need for swift action.

  "Scientists want to avoid the fray - but we are in a war against denial," he said. "I think we have to fight back, and I think scientists have to be at the front of that fight."

  John Kerry asks scientists to lead fight against climate denial
  https://news.trust.org/item/20210427110223-x3v9w
  TUHO
  TUHO --- ---
  Priklady a navody tabakovyho prumyslu jak utocit na vedecka fakta (potom ve velkme prejate fosilnim prumyslem v utoku na klimatickou vedu)

  Bad Science: A Resource Book
  Industry Documents Library
  https://www.industrydocuments.ucsf.edu/tobacco/docs/#id=qmcj0065
  TUHO
  TUHO --- ---
  Nejakej starej Vitezslav Kremlik. Ten se nikdy neomrzi

  1) Jak vysvětlit enormní nárůst hladiny oxidu uhličitého za posledních sto let?
  CO2 z 280 ppm stoupl na 370 ppm, což je nejvíce za poslední tisíce let. Co je příčinou? Příčinou je Slunce. Sluneční aktivita ve 20. století (zejména v jeho první půli) stoupla na historicky zcela výjimečnou úroveň (viz Usoskin 2003). Zvýšená sluneční činnost způsobuje větší vypařování oceánů. Voda se přeměňuje do plynného skupenství. Tudíž je i více oxidu uhličitého v atmosféře. Lidé mají na nárůstu CO2 zanedbatelný vliv. Jak by také ne, když se ročně lidé na emisích CO2 podílejí jen 3% ročně. Zbývajících 96% pochází z přírodních zdrojů. I kdybychom naše emise snížili na polovinu, CO2 tím ovlivníme jen z 1,5%.

  Popírači solárního oteplování - Liberální institut
  https://libinst.cz/popiraci-solarniho-oteplovani/
  TUHO
  TUHO --- ---
  jak to vidi jeden z kapitanu uhelneho prumyslu

  Tykač: Pro ekoaktivisty jsem čert. Čím víc čisté energie, tím víc vyděláme - iDNES.cz
  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pavel-tykac-energie-uhli-aktiviste-uhelna-komise-petr-kelnner.A210423_125228_ekonomika_vov?
  TUHO
  TUHO --- ---
  Oil Industry ‘Net-Zero’ Pledges are an Attempt to Delay Climate Action, New Paper Warns - DeSmog
  https://www.desmog.com/2021/04/15/oil-industry-net-zero-pledges-delay-climate-action-study
  TUHO
  TUHO --- ---
  Video: 'Disinformation ecosystem' - in broader context beyond climate » Yale Climate Connections
  https://yaleclimateconnections.org/2021/04/video-disinformation-ecosystem-in-broader-context-beyond-climate/
  TUHO
  TUHO --- ---
  TUHO
  TUHO --- ---
  Globální oteplování nebo globální vláda
  https://www.youtube.com/watch?v=Givn8S38dOw