• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KEVIN00Chobotnice
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Podle Jennifer Mather (odbornice na psychologii chobotnic) byl hybným momentem v rozvoji inteligence chobotnic okamžik ztráty krunýře, kterým se honosili jejich předkové. Loví mnoho desítek různých živočišných druhů, přičemž každý z nich žádá jinou loveckou strategii, jiný soubor dovedností, rozhodnutí a reakcí na danou situaci. Ztráta krunýře v podstatě zapříčinila situaci, že se z chobotnic stal "pytel proteinů", který padne za oběť čemukoliv, co by se jim velikostí vyrovnalo a dokázalo je ulovit. Na základě získaných informací můžeme téměř s jistotou tvrdit, že si chobotnice svou zranitelnost uvědomují a vytvářejí si metody, jak své životy chránit. Např. po návratu z lovu si chobotnice zabezpečují vchody doupat kameny, které stavějí do jakési hradby. V roce 2009 byl v Indonésii zdokumentován případ, kdy sebou chobotnice nosily dvě půlky kokosových skořápek a využívaly je jako svou ochranu. Jednu půlku nosily pod sebou a jednu nad sebou. V případě potřeby si do spodní skořápky vlezly a horní se přiklopily. Jiný příklad se odehrál v laboratoři v Middlebury, kde se ježovka stravovala v blízkosti vstupu do doupěte samice Octopus bimaculoides. Chobotnice se vyplížila ven a zatarasila si vchod kusem břidlice, který vztyčila a opřela o vstupní stěny vchodu.
    Dále se odborníci domnívají, že chobotnice využívají dovednost známou pod pojmem "teorie mysli". Jedná se o schopnost přisuzovat druhým myšlenky, které se od našich mohou lišit. Kdysi jsme se domnívali, že dovednost přísluší pouze lidem. Jedná se o důležitou součást vědomí, která je neodlučně spjata se sebeuvědoměním. Schopnost lze dokázat jednoduchým pokusem, kdy chobotnice následuje Váš prst, který ji ukazuje cestu v bludišti za potravou. Chobotnice předpokládá, že právě vy máte informace, kterými sama nedisponuje a spoléhá se tak na Vás. Následuje Váš prst, který ji ukazuje cestu s vědomím, že právě vy ji dovede k zdárnému překonání překážky a pomůžete ji tak nakrmit se. Toto chování lze pozorovat např. u psů či dravců následujících sokolníky.
    Ve volném prostředí musí chobotnice "přesvědčit" spoustu druhů predátorů i kořisti o tom, že je ve skutečnosti něčím jiným. Musí použít lsti - "jsem" inkoustový oblak, korál, kámen, atd. Následně musí vyhodnotit, jestli protějšek lsti uvěřil a v případě neúspěchu použít jinou taktiku úskoku. Podle Jennifer určité maskovací úskoky cílí přímo na konkrétní druhy za konkrétních podmínek. Ve srovnání s lidmi, kteří přijdou do přímého kontaktu výhradně s jediným živočišným druhem, lidmi, jsou chobotnice kosmopolitní světoobčané a my balíci z maloměsta :)

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Sy Montgomery: The Soul of an Octopus
    https://www.youtube.com/watch?v=_N2yDf7_1oc
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Cutest Baby Octopus in the World - Atlantic White-Spotted Octopus
    https://www.youtube.com/watch?v=ekfLVfseK8s&feature=youtu.be
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Cephalopod limb
    All cephalopods possess flexible limbs extending from their heads and surrounding their beaks. These appendages, which function as muscular hydrostats, have been variously termed arms, legs or tentacles

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    This Graneledone verrucosa octopus was seen on a steep sediment-covered slope on Bear Seamount during Dive 8 of the Deep Connections 2019 expedition:

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Octopus Escapes Aquarium Through 160-Foot Drainpipe Into the Sea
    Octopus makes an unbelievable getaway from an aquarium back to the ocean

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    ZUULUU: Vložím odkaz do záhlaví :)
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    The Blanket Octopus and it's AMAZING Blanket!!
    https://www.youtube.com/watch?v=OD6QHW_nMoQ
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Insight Into Eyes Part 2: The Incredible Octopus Eye, by David Heidemann
    https://www.youtube.com/watch?v=oiRs-r_2co4
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Oko chobotnice zaostřuje pomocí čočky, stejně jako oko lidské. Taktéž má průhlednou rohovku, přístup světla reguluje duhovkou a jejich zadní stěnu pokrývá sítnice. Ta převádí světlo na nervové signály, které jsou odesílané do mozku. Ovšem oko chobotnice je schopné zachytit polarizované světlo a nemá slepou skvrnu, tj. zrakový nerv sítnici obíhá a napojuje se na ni zvenku. U lidského oka zrakový nerv ústí do sítnice přímo. Oči jsou posazeny na stranách hlavy a jsou uzpůsobeny k panoramatickému vidění. Bulvy se dokáží pohybovat nezávisle na sobě, vzdálenost do které jsou oči chobotnice schopny dohlédnout je zhruba 2,5 m. Jsou vybaveny pouze jedním zrakovým pigmentem, což znamená, že ačkoli jsou chobotnice schopné "hrát všemi barvami", v zásadě jsou barvoslepí. Jak se tedy může chobotnice rozhodnout, jaké barevné maskování má použít? Poslední studie naznačují, že hlavonožci možná "vidí kůží". Výzkumníci z Woods Hole, Massachusetts a Washingtonské univerzity zjistili, že pokožka blízké příbuzné chobotnice, sépie obecné, obsahuje genetické sekvence, které se obyčejně nacházejí výhradně v oční sítnici.

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Milwaukee County Zoo welcomes new octopus named Mini Muffin
    MILWAUKEE (CBS 58) -- The Milwaukee County Zoo is welcoming a new giant Pacific octopus named Mini Muffin.
    According to the zoo, Mini Muffin can fit through any opening the size of a quarter.

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Mating squid don't stop for loud noises
    Loud hammering noises like pile driving disrupt the mating behavior of longfin squid, but the cephalopods seem to get acclimated to the incessant noise, according to new research presented at the Ocean Sciences Meeting this week.

    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Schopnost chobotnic a jejich soukmenovců používat mimikry nemá ve zvířecí říši obdoby. A to jak v rychlosti, tak v rozmanitosti. Hlavonožci (podle druhu) mohou používat 30 - 50 různorodých maskování. Barvu, kresbu i texturu dokáže změnit za sedm desetin vteřiny. Pro příklad v oblasti korálového útesu bylo u jedné chobotnice napočítáno 177 změn maskování za jednu hodinu. Ve Woods Hole Oceanographic Institution byly svědci doslovného "zmizení" chobotnic na šachovnicových laboratorních stolech.
    Kůže hlavonožců je složena ze tří vrstev odlišných typů buněk. Ty se nachází těsně pod jejím povrchem. Spodní vrstva obsahuje bílé leukofory, které pouze pasivně odráží světlo. Prostřední vrstva se skládá z miniaturních iridiforů, které mají v průměru zhruba 100 mikrometrů. Ty také odrážejí světlo, včetně polarizovaného záření. Iridofory tvoří odlesky třpytivě zelených, modrých, zlatavých a růžových odstínů.Určité množství těchto organel je zřejmě pasivní, ostatní ovšem nejspíš řídí nervová soustava. Váže se na ně neurotransmiter acetylcholin, vůbec první neuropřenašeč nalezený ve zvířeti. Acetylcholin napomáhá stahování svalů. Svrchní vrstva pokožky obsahuje chromatofory. Jsou to maličké elastické váčky žlutého, červeného, hnědého a černého pigmentu. Ty se mohou otvírat a zavírat, což má za následek sytost zabarvení. Na maskování pouhého oka se může podílet až pět miliónů chromatoforů. Do každého chromatoforu vede svazek nervů a svalů, které má chobotnice plně pod svou kontrolou. K tomu všemu umějí ještě svou vůlí ovládat texturu pokožky. To provádějí zvedáním či sklápěním masitých výstupků, tzv. papil. Stejně tak mohou měnit celkový tvar a držení těla.

    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Na každém chapadle Chobotnice velké jsou dvě řady přísavek, nejmenší na konci a největší (ø až 8 cm) zhruba ve třetině vzdálenosti od ústního otvoru. Přísavka se skládá ze dvou dutin. Vzhledem připomíná odsávačku, po které paprskovitě od středu k okraji vybíhají stovky jemných vroubků. Vnitřní dutina je v podstatě díra, vytvářející sací sílu. Celý orgán se dokáže přizpůsobit tvaru předmětu ke kterému je přichycen. Přísavky se umí prohnout a tím umožnit uchycení předmětů. Každou přísavku ovládají samostatné nervy, které chobotnice ovládá vědomě a nezávisle na sobě. Přísavka o ø 6,35 cm je schopna uzvednout až 16 kg. Kdyby všechny přísavky na chapadlech měly tento průměr, dokázala by chobotnice vyvinout sací sílu pro zvednutí 25,5 tuny. 3/5 celkového počtu neuronů se u chobotnic nenachází v centrálním mozku, ale právě v jejich chapadlech. Pokud chobotnice o některé ze svých chapadel přijde, chapadlo obyčejně ještě několik hodin pokračuje v činnosti, jako by bylo stále spjato s tělem chobotnice. Dokonce může ulovit kořist, kterou se posléze marně snaží dopravit do úst.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam