• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  ZMARDějny a architektura středověku, od 3. do 15. století (Raně křesťanská, Byzantská, Románská až po počátky Gotiky)
  Dějny a architektura středověku a pozdniho starověku od počatku tisíciletí až do 15. století (Románská, Raně křesťanská, Byzantská až po počátky Gotiky)

  Tato diskuze se zabývá fotografiemi dochovaných staveb středověku, archeologii, ale můžeme zde i diskutovat o zajimavých dějnách Evropy. Od pozdní antiky starověku, až po pozdní středověk (cca 3. století až po 15. století). Konkrétně se zájmem především na Byzantskou architekturu, historii, kulturu, umění s možným odkazem do pozdějších období lidských dějin.

  PRAVIDLA DISKUZE:

  - Pouze fotky staveb které byly vystavěny do 15.století, včetně jejich pozdějích uprav.
  - Také jsou povoleny obrázky, kresby, grafické rekonstrukce a ilustrace zobrazujicí předpokladaný vzhled v dané době.
  - Do každého příspěvku s fotografii napsat informace o místě v teto podobě: Stát - Město/oblast - Název objektu (popřípadě GPS)
  - Preferujeme fotky ve vysokem rozlišení, ale neni podmínkou.
  - Připsat k fotce alespon kratky popis nebo zajímavost :)

  rozbalit záhlaví
  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Akvadukt v Segovii - Segovia - Španělsko
  Akvadukt v Segovii je jeden z nejlépe dochovaných antických římských akvaduktů na Pyrenejském poloostrově. Pravděpodobně byl postaven mezi druhou polovinou 1. století a počátkem 2. století. Akvadukt přenáší vodu z řeky Fuente Fría, která protéká nedalekými horami. Délka akvaduktu od řeky k hranicím města Segovia je přibližně 15 kilometrů.
  U Segovie je nejprve voda akumulována ve věži El Caserón („Velký dům“), ze které je vedena kanálem do druhé věže známé jako Casa de Aguas („Vodárna“), kde je voda přirozenými procesy čištěna.
  Akvadukt dále pokračuje do historického centra Segovie, přičemž na této cestě je akvadukt nejvýraznější a také dosahuje největšího převýšení nad okolní krajinou (až 28,5 metru).  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Sacra di San Michele - Itálie - Sant'Ambrogio di Torino

  Středověký benediktinský klášter v údolí Susy a v předhůří Alp, asi 30 km západně od Turína. Stojí na mohutném skalisku Monte Pirchiriano (962 m n. m.) nad obcí Sant’Ambrogio di Torino a při staré římské cestě (Via Francigena) z Turína do Francie. Klášter založený koncem 10. století a zrušený roku 1622 byl roku 1835 obnoven a jeho zachovalou část včetně kostela užívají řeholníci kongregace rosminiánů.  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Pont du Gard - Provence - Francie

  Krásný příklad římských architektonických a inženýrských dovedností leží asi 32 km severozápadně od Arles. Jedná se o světově proslulý most Pont du Gard, který byl součástí akvaduktu dodávajícího vodu do města Nemausus (dnešní Nîmes). Zdrojem vody byla skupina sladkovodních pramenů poblíž Ucetie (dnešní Uzés). Voda byla nesena více než 50 km tunely a kanály po zakřivené trase diktované polohou země. U kaňonu vytesaného řekou Gardon bylo nutné překlenout propast pomocí akvaduktu dlouhého 456 metrů a vysokého 48,8 metrů v nejvyšším bodě. Třístupňové oblouky mostu Pont du Gard byly dokončeny kolem roku 60 n.l. a odolaly několika povodním, které by smetly menší stavby. Je uznáván jako místo světového dědictví UNESCO

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Jedním z nejdůležitějších římských vojenských míst v Britanii byla Deva (dnešní Chester v západní Anglii). Sídlila zde Legie XX Valeria Victrix a pravděpodobně je datována do období vlady cisaře Vespasiana. Hlavní ulice Chesteru (Eastgate, Northgate, Westgate a Bridgegate) se řídí původním uspořádáním legionářské pevnosti. Na řece Dee byly objeveny pozůstatky římského přístavu. Velký vojenský amfiteátr s posezením pro 10 000 diváků stál hned za městskými hradbami. Byly také nalezeny stopy po cirkusu nebo dostihové dráze. Části městských hradeb jsou stále patrné. Grosvenorově muzeu v Chesteru jsou zajímavé ukázky římských artefaktů.

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Klášter Manasija - Despotovac - Srbsko

  Klášter založil Stefanem Lazarevičem někdy v letech 1406–1418 a měl sloužit jako jeho mauzoleum. Výstavba trvala s přestávkami asi 10 let. Půdorys má podobu květinového vepsaného kříže v kombinaci s trojlístkem. Kromě kostela byla vystavěna i velká jídelna, bytové prostory, přilehlé budovy, věže, zdi a opevnění s obrannými hradbami a příkopy.

  V 15. a 16. století zde vykonávala tzv. Moravská škola přepisování, tvorbu a překlady knih. Škola byla velmi významná v souvislosti s obecným úpadkem slovanských jazyků psané literatury po příchodu Turků. Během pěti století osmanské nadvlády byl klášter několikrát opuštěn. Olověná střecha byla z kostela odstraněna, a tak po více než století byly fresky uvnitř poškozeny deštěm. Výsledkem bylo, že asi dvě třetiny z nich byly nenávratně ztraceny. V 18. století byla západní část kostela - narthex - při výbuchu těžce poškozena a později byla přestavěna. Mozaiková podlaha této části kostela byla zachována.

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Porta Nigra - Augusta Treverorum (dnes Trevír) - Německo

  Německé město Trevír bylo v římských dobách známé jako Augusta Treverorum.
  Během let Tetrarchy to bylo důležité správní centrum pro západní říši. Treverorum sloužilo jako sídlo vlády pro Maximiana Constantiuse Chloruse a po něm Constantina.
  Treverorum bylo dobře opevněné město se silnými hradbami a silnými branami. Původně byly čtyři brány. Pozůstatky brány, která střežila severní vchod do Treverorum, stále stojí a dává alesponn malou představu o působivé obraně města. Nazývá se „Porta Nigra“ neboli černá brána, protože kamenné bloky byly potemněny sazí a špínou v následujících nekolika staletích. V římských dobách kameny měly světle šedou barvu. Porta Nigra je uznávána jako součást seznamu světového dědictví UNESCO.  ANNONKA
  ANNONKA --- ---
  Díky za tento odkaz. Zvědavá co jsou porfyrogenité jsem se proklikala a přečetla Nestorův Letopis ruský.
  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Palác porfyrogenitů (turecky: Tekfur Sarayı ("palác panovníka")) - Turecko - Severozapadni cast Istanbulu
  - Palác byl postaven na konci 13. nebo na počátku 14. století jako součást palácového komplexu Blachernae a je nejzachovalejším ze tří byzantských paláců, které ve městě přežily.
  - Palác utrpěl rozsáhlé škody kvůli své blízkosti k vnějším hradbám během osmanského dobytí Konstantinopole v roce 1453 a v prubehu staletími využíván k nejrůznějším účelům (zvěřinec,nevěstinec,keramická dílna,chudobinec,továrna na lahve)
  - V červenci 2010 prošel palác rozsáhlou rekonstrukcí a v březnu 2015 dostala budova střechu a skleněná okna. Otázkou zustava zda nova rekostrukce nezasahla příliž do původního vzhledu palace.


  MADIETTA
  MADIETTA --- ---
  Castillo de Loarre, Španělsko
  hrad samotný postaven v 11. století, zeď dokončena v roce 1287.  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Constantinopolis - Turecko - Charisiova brána
  - Je součásti Theodosianských hradeb uvnitř města.
  - Poslední římský / byzantský císař Konstantin XI. nařídil jako svuj poslední rozkaz v obraně proti Turkům v roce 1453 udržet tuto branu za každou cenu.
  - Tělo Konstantina XI. nebylo nikdy nalezeno, což vedlo k legendám, že se jednoho dne znovu vrátí, aby získal zpět své ztracené město.

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Aquaduct - Patara - Turecko
  - Jedno z nejstarsich vodovodních potrubí
  - postaveno za vlady císaře Claudia a přestavěno za vlady Vespasiana po nasledích zemětřesení.
  - Délka 22,5 km
  průměr: 0,60 x 0,40 m
  kapacita zdroje vody = 10 000 m3 / den
  MADIETTA
  MADIETTA --- ---
  Oystermouth Castle ve Walesu (velšsky Ystum Llwynarth), postaven 1106.

  MADIETTA
  MADIETTA --- ---
  Castillo de Azagala, postaven 1303.

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Stredoveke mapy do podrobna...
  Maps - Ian Mladjov's Resources
  https://sites.google.com/a/umich.edu/imladjov/maps
  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Hagia Irene (Boží mír) - Instabul - Turecko
  - Budova údajně stojí na místě předkřesťanského chrámu. Řadí se jako první kostel dokončený v Konstantinopoli, před Hagií Sofií
  - Stavba byla dokončena roku 337 za vlády Císaře Konstantina
  - V roce 532 byla Hagia Irene spálena. Císař Justinian I. nechal kostel přestavět v roce 548, po te opet ponicena zemětřesením v roce 740 a opet opravena a vyzdobena mozaikami které se z časti dochovali až do dnes.
  - Samotná kupole je 15 m široká a 35 m vysoká a má dvacet oken.
  ZMAR
  ZMAR --- ---
  The History of the Romans: Every Year
  https://www.youtube.com/watch?v=w5zYpWcz1-E

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  Bagrati Cathedral / ბაგრატის ტაძარი / Храм Баграта - 4K aerial video footage DJI Inspire 1
  https://www.youtube.com/watch?v=BIAbjmOQgxI

  MADIETTA
  MADIETTA --- ---
  Culbone Church, Somerset. Údajně nejmenší kostel v Anglii, na délku měří pouhých 10 metrů. Je z přednormanské doby, tzn. cca 10. století, pouze věžička je novodobá.

  ZMAR
  ZMAR --- ---
  ADD: tak to pardon, nejak sem si nevsiml:)
  ADD
  ADD --- ---
  ZMAR: Sorry, ale to sklonovani rve oci / usi. :-)