• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WRNQČeština pro cizince // Czech for foreigners
    Jsi tu správně, pokud....
    ...učíš češtinu jako cizí jazyk.
    ... zajímá tě tahle práce.
    ... sháníš někoho na výuku cizinců.

    You´ve come to right place if...
    ...you wanna study Czech as a foerign language.
    ...you search someone who could teach you.
    ...you need any help with Czech.

    Užitečné odkazy na nástěnce nebo filtruj ;)
    rozbalit záhlaví
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    VRBIK: To ráda čtu:)
    Tak to přeju hodně energie na učení a následný úspěšný složení zkoušky.
    VRBIK
    VRBIK --- ---
    WRNQ: z Japonska. Už je tady 6 let, po příjezdu právě chodila na UJOP a byla spokojená. Teď se chystá samostudiem na B2..
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    VRBIK: Tak pracuju na ÚJOPu. Slovani to dají, pokud se učí:) sem tam se to povede i nějakému hodně šikovnému Neslovanovi. Odkud je manželka?
    VRBIK
    VRBIK --- ---
    WRNQ: za půl roku z nuly na B2 je fakt reálný?? Manželka chodila na UJOP kde po třech měsících udělala A2. Z A2 na B2 mi přijde dost velkej skok, aby to šlo za 3 měsíce stihnout..
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    ATUARFIK: Aha! Tak to se vysvětluje:) Dneska jsem zkusila těm svým jeden ten kvíz dát a právě to pro ně bylo těžký, protože se v těch reáliích neorientovali. Žijou tu teprve půl roku, ale už budou dělat zkoušku B2.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    WRNQ: Moje situace je specifická - učím češtinu jako mimoškolní kurz na anglickojazyčném gymnáziu, tj. teenageři a dospělí, kteří tady třeba už pět let žijí, ale česky se nikdy neučili, protože to "nepotřebují".
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    ATUARFIK: Já bych teda ještě měla otázku, koho učíš a na jaké jsou úrovni, protože barvy a nakupování jsou věci na A1, ale ta slovní zásoba na kartách je často pokročilejší a nebo k tomu musíš znát reálie a trochu mi tam chybí ten průsečík, jestli mi rozumíš. Pokud je tu někdo měsíc, tak spíš bude myslet, že rohlík je věc než internetový obchod, nebo nebude znát Janáčka:)
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    ATUARFIK: To jsi hodná, já jsem to pak vyřešila, mátly mě tam jen ty bílý a mléčný věci 😄
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    WRNQ: Nojo vlastně, u vyráběných se neukazuje řešení, pokud to člověk nevyřeší.

    Takže tady je řešení. A koukám, že jsem omylem nalinkovala jednu z těch méně povedených - ta hra č.3 (barter apod.) je taková nijaká, tu jsem jim nakonec nedala.

    Trik je v tom, dát tam věci, které můžou patřit do více kategorií. Třeba v č.2 "SMETANA" a "JEŽEK".

    WRNQ
    WRNQ --- ---
    ATUARFIK: Díky. Mně se podařilo totiž nějak spojit jen něco a dál už jsem vymýšlela kombinace příliš za roh asi.
    To ráda vyzkouším!
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Já to napíšu sem, kdyby chtěl vědět ještě někdo další.

    Cílem hry je rozdělit 16 slov do 4 skupin, přičemž každý skupina má něco společného. To něco společného může být význam ("červené věci", "vyhynuá zvířata"), gramatika ("podstatná jména skoloňovaná podle vzoru 'kost'"), kolokace ("slova, která se typicky vyskytují jako předmět slovesa 'spáchat'") nebo prostě cokoliv ("příjmení slavných osobností, které mají stejná křestní jména jako lidi v téhle místnosti"). Používám to na opakování slovíček na začátku hodiny.
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Už bych asi měla jít spát, protože jsem natvrdlá, ale jak to funguje? Klidně do pošty...
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Jen hlásím, že jsem právě na svých studentech vyzkoušela české "connections" a úspěch to mělo veliký. (Konečně jsem totiž našla online generátor, který uměl zpracovat háčky a čárky.)

    Connections – Custom Puzzle Creator
    https://connections.swellgarfo.com/

    Příklad toho dnešního opakování (učíme se čísla a barvy a začínáme téma nakupování):
    Connections – Puzzle -NsA7cy-UNLy02ykH3u1
    https://connections.swellgarfo.com/game/-NsA7cy-UNLy02ykH3u1
    Connections – Puzzle -NsAD8vtDJU1u4KO_4N-
    https://connections.swellgarfo.com/game/-NsAD8vtDJU1u4KO_4N-
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    SCHIFFI: Zkusím poslat kamarádce:)
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Kamarádka hledá:

    Spolek Hájovna, z. s. hledá lektorku/lektora kurzů českého jazyka pro maminky s dětmi z Ukrajiny.

    • Kapacita třídy max. 15 studentek. Úroveň B1/B1+. Děti maminek po dobu výuky budou mít svůj program s asistentkami.
    • Kurz bude zaměřen především na konverzaci a praktické užívání jazyka a seznamování s českými reáliemi.
    • Lekce budou probíhat pravidelně od března do června 2024 a dále od září po celý školní rok 2024/2025.
    • Práce na DPP 1200,- Kč, 120 minut. Čas úterý 16-18.00. Zkušenost s výukou češtiny je podmínkou.
    • Místo výuky: Komunitní centrum Hájovna, U lesíka 5A, Praha 5, Košíře.
    • Kontakt: info@spolekhajovna.cz, 777 95 87 80 Markéta Fleglová
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Proč se píše spisovně: "parazit" a ne "pasasit" jako dříve?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    WRNQ: Nech je čestně prohlásit, zda-li AI používají nebo ne. A dotčená místa ať vyznačí. Věř jim.
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Chci požádat o radu, co dělat v případě, že moji studenti začali vcelku masivně využívat k psaní textů AI.
    Dalo se to čekat samozřejmě.
    Pak se na úrovni B1 dostáváme do situací, kdy do domácího úkolu na téma Moje ideální práce, napíše člověk, který neudělal ani semestrální zkoušku, věty typu: "A posledním kritériem ideální práce bude možnost seberealizace a rozvíjení mých dovedností prostřednictví doplňkových kurzů poskytovaných zaměstnavatelem."

    Ano, jsem boomer a sere mě to, zároveň chápu, že takhle se to prostě děje. Ale jak se mají naučit jazyk, když u toho prostře nepřemýšlí?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Renovace - obnova se zachováním původního rázu
    Rekonstrukce - oprava se změnou původního rázu
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    GIOMIKY: GPT odpověď:

    Rozdíl mezi renovací a rekonstrukcí je v rozsahu a povaze provedených prací:

    1. **Renovace** se obvykle zaměřuje na obnovu nebo vylepšení stávajícího stavu bez zásadních strukturálních změn. Zahrnuje takové činnosti jako malování, výměna podlahových krytin, obnova koupelen nebo kuchyní a obecné vylepšení vzhledu a funkčnosti budovy. Cílem renovace je obnovit nebo zlepšit vzhled a pocit z prostoru.

    2. **Rekonstrukce** je zásadnější a často zahrnuje strukturální změny, jako je přestavba, přidání nových částí budovy nebo významné změny rozložení prostoru. Může zahrnovat i změny v elektroinstalaci, vodoinstalaci a vytápění. Rekonstrukce mění nejen vzhled, ale i funkci a strukturu budovy.

    Jednoduše řečeno, renovace se zaměřuje na kosmetické a povrchové změny, zatímco rekonstrukce obvykle zahrnuje hlubší a rozsáhlejší práce, které mohou ovlivnit strukturu a layout budovy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam