• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MILAZAJICEKElektro CAD - Eplan, PCSchematic, QElectroTech SchémataCAD
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    CERMINEK: To je v jejich případě slušný ústupek ale furt ten zbytek je pořád dost velkej :D
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LARS_GUNNER: no Siemens a jeho TIA portal je taky kapitola sama o sobě, ale to je spíš sem [ Průmyslová automatizace a robotika ]
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    hehe, zrovna se s EPlanem dohadují na ceně.. už jsem o 20% níž...
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    MILAZAJICEK: Tak to je hnus. Kdyby si vzali příklad ze Siemensu...
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    LARS_GUNNER: nezavisle na tomhle postu mi dneska kamos vypravel jak jim obchodak na otazku za vo chteji takovy prachy odpovedel presne tuhle hlasku s malovanim.
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    TOOMIX: Je fakt, že to je už dlouho(možná i víc než deset let) a myslím, že ten chlapík tam už stejně nedělá.
    Nicméně, pokud bych se chtěl nedejbože někdy víc zabývat projektováním, tak nic jiného než Eplan mi nedává smysl. Pravdou je, že když si zaplatíš několik balíčků a vhodně to spojíš dohromady pro své účely, budeš kreslit mnohem rychleji. A to rychleji myslím tak, že běžný MaR rozvaděč jsi schopný s pomocí data portálu vyřešit za dva dny(když máš přesný zadání, áááno) a jinde bys s tím moh válčit i dva týdny.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LARS_GUNNER: já jen vím kolik to cca stojí a že je potřeba HW klíč do USB. S jejich obchodníkama jsem naštěstí ze své pozice programátora neřešil
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    TOOMIX: Mě teda docela dost sere i ten jejich arogantní obchodní přístup. Oni moc dobře ví, že jsou standard a že kdo chce dělat pro větší hráče, nemá jinou možnost. Je to sice už dlouho, ale mluvil jsem s nimi o možnostech nasazení. Jejich obchoďák mi vyloženě řekl, že jestli řeším takové věci a nemám prachy, tak se se mnou ani bavit nebudou a mám to kreslit v malování. To mi teda přišlo dost přes čáru.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    BLIND: Eplan máme jako standard a ano, cena a licence jsou nic moc
    BLIND
    BLIND --- ---
    Jak resite pozadavek zakaznika elektro dokumentace v Eplanu? My pouzivame Eplan a musim teda rict, ze na zacatku to bylo peklo, strasne neintuitovni prostredi, ale ted po circa dvou letech jsem to nejak prijal a jsem spokojenej. Jen me neskutecne doslava vysira ta jejich cenova a celkove licencni politika.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    CERMINEK: kicad zatim top neni, ale pouzivame ho pro komercni vyvoj (mimo jine tady: https://www.forseti.cz/ ). ma svoje mouchy... spis takovy drobny opruzy, ktery mi obcasto zkazi naladu a clovek si to musi poctive odklikat. ale jsem jeho velkej zastance a vsem doporucuju to nepohodli chvili prekonat, ten projekt rozhodne ma smysl. za par let snad vyjde kicad 6 a vsechno to vyresi :) navic kdyz v tom v CERNu muzou kreslit urychlovace castic, tak to musi stacit i me.

    Jo a ke kicadu pouzivam nekdy jeste autorouter mihosoft freerouting:
    Freerouting
    https://freerouting.mihosoft.eu/
    Pozor, je spousta forku freeroutingu, mihosoft se ukazal jako nejspolehlivejsi. Nektery forky jsou nepouzitelny, na to bacha.

    kdyz mam slozitejsi mechanickej design a potrebuju nakej specialni tvar desky, tak si nejdriv pripravim DXF se vsema tvarama a rozmerama v librecadu a do kicadu to jen naimportuju, protoze kresleni tehle veci v kicadu neni moc pohodlny.

    RAINBOF: Soucastky do kicadu se daj stahovat ze spousty neofiko zdroju. Treba:
    SnapEDA | Free PCB Footprints and Schematic Symbols
    https://www.snapeda.com/
    Component Search Engine - Free access to schematic symbols, PCB footprints and 3D models
    https://componentsearchengine.com/
    a samozrejme ruzny github repozitare

    Je trochu prace nez sparujes soucastky a pouzdra, ale docela dobry.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    RAINBOF: za mě EasyEDA, přišlo mi tam to dělání PCB hrozně jednoduchý
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    RAINBOF: kicad je top.. znám i lidi, co ho používají pro komerční vývoj.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Tak se asi teda na stary kolena budu ucit malovat schémata a tistaky na kompu doted jsem to bastlil ve ferdovi (neco jako formica) :) ale dosbox uz me stve.

    Porad je nejlepší na domaci bastleni kicad nebo je ho sesadil nejakej jinej král? Budu to pak učit další takže by bylo ideální aby to nebylo extra složitý.

    Kicad jsem kdysi zkoušel a děsně jsem trpěl na součástky. Většinu věcí jsem si musel vyrobit což byl oser když jsem pak dostal cizí projekt. Ale možná to tak už neni.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    CERMINEK: jako fakt, ale kreslil jsem v tom jen PCB a objednával pak přímo na JLCPCB, je to jedna "firma". Na elektroprojekt/schéma jsem to nepotřeboval.
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    TOOMIX: Ad EasyEDA je to sarkasmus nebo fakt?
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    QWWERTY: mám, samé pozitivní ;)
    CERMINEK: taky používáme
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Osobně preferuji QElectroCad. Mám už i plno prvků namalovaných do vlastní knihovny a na silnoproud mi vyhovuje asi nejvíce :)
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    MILAZAJICEK: když máš sadu symbolů, tak v tom nakreslis i rozvaděč
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    ZELENY_CAJ: kicad eagle atpd to je spis na desky plosnych spoju ne?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam