• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YWENÚvahy diletanta: UMĚNÍ A VĚDA
    YWEN
    YWEN --- ---
    No fraktály jsou fajn i na talíři, žejo...))



    ale v umění s nima mám, přiznám se, problém. A to asi kvůli absenci nějakýho „znepokojení“, nebo jak to nazvat, který by umění asi mělo přinášet. A to IMHO počítačem generovaný fraktální obrazy nemaji (nechám se přesvědčit, pokud se mýlim). I když Dr. Richard Taylor – vědec v oblasti nanotechnologií je přesvědčenej, že fraktálama jsou i Jackson Pollock's obrazy.

    Marcus du Sautoy explains the fractal nature of Pollock's paintings
    https://www.youtube.com/watch?v=sDXMRN2IZq4
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    GIOMIKY: tak to bylo k mandelbrotove mnozine.

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YWEN
    YWEN --- ---
    GIOMIKY: fraktály - matematika nebo umění? přitahují nás svou symetrií, baví nás poprvé, podruhé...potřetí nás mohou začít nudit, ne? :)
    YWEN
    YWEN --- ---

    Tady mělo umění k "vědě" snad nejblíž? Prehistorický člověk si nutně uvědomoval duchovní rozměr svého výtvoru a zároveň musel racionálně uvažovat o jejich počtu...?
    YWEN
    YWEN --- ---
    „Nejkrásnější , co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein. Podle toho by výchozí pozice umění i vědy byla stejná, nebo alespoň podobná. Ale jejich nasměrování je evidentně odlišné, umění jde cestou emocí, věda zase racionality. Potřebují se tyty obory lidské činnosti a existují nějaké komunikační kanály mezi nimi, mohou se snad dokonce vzájemně ovlivňovat, nebo jsou to naopak zcela oddělené domény? To je otázka...
    OVERWATCH
    OVERWATCH --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam