puma americká
říká se jí též kuguár, horský lev, stříbrný lev nebo americký lev. Protože se nachází na celém území obou Amerik, dostala puma i spoustu jmen od různých indiánských kmenů. Mně se nejvíc líbí šavanské „mišipeši“ a jakijské „ouzel“.
Je mohutná: váží i přes sto kilo. Čím dál od rovníku puma žije, tím je větší. Také platí, že samci bývají až dvakrát tak mohutní oproti samicím. Mláďata jsou skvrnitá do zhruba 6 měsíců života, dospělá puma má tmavé skvrny na obou stranách čenichu, na zadní straně uší a na konci ocasu. Srst má tím červenější, v čím tropičtějším prostředí žije. Jinak je spíše do béžova. Nejsou záznamy o existenci černé variety pumy, ale existuje tzv. leucistická varianta, puma velmi světlého, někdy až čistě bílého zbarvení (viz jeden z obrázků níže, bohužel kvalita nižší, ale moc jich k nalezení jinak není). Obecně ale pumy bývají „stálobarevné“.
Žije samotářským životem a je velice adaptibilní, dokáže žít téměř kdekoli. Proto přichází do častého konfliktu s člověkem, který se taky nacpe leckam. Umí i plavat, i když nerada.
Řadí se navzdory velikosti mezi tzv. malé kočky: neumí totiž oproti tzv. velkým kočkám hlasitě řvát. Zato syčí, píská, prská, mňouká a dokáže vrnět. Prostě jako malá kočička.